Newsy:

znalezionych: 1364 na 273 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

W DOBREJ WIERZE

Dzisiaj tj. 3 listopada o godz.19.20 w programie TVP3 Kraków odbyła się emisja filmu z cyklu ,,W DOBREJ WIERZE" m.in. o cmentarzu żydowskim w tym kwaterze wojskowej nr 132 w Bobowej z udziałem Aleksandra i Józefa Gucwa. Film będzie jeszcze powtarzany w następujących terminach: Sobota, 04 listopada 2023, godz. 10.15 * Środa, 08 listopada 2023, godz.17:05 * Piątek,10 listopada 2023, godz.15:20. Serdecznie zapraszamy!

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2023

Nadszedł czas ciszy, zadumy i refleksji nad przemijaniem.
Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym politycznie, dlatego każdy z nas powinien się pomodlić za poległych za ojczyznę, powinien zapalić znicz. Jest to jedyny dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji. Jesteśmy im wdzięczni - choć ich nie znaliśmy - za czyny, poświęcenie, za złożenie ofiary życia - oni zginęli w czasie pełnienia służby a pamięć o tych co odeszli jest trwała.

Oddali się Bogu i Ojczyźnie wierząc, że ich trud i śmierć nie pójdą na marne…

Dąbry, przysiółek w Rzepienniku Strzyżewskim raz w roku gromadzi mieszkańców, zaproszonych gości, młodzież oraz rodziny poległych żołnierzy oddziału „Regina II” batalionu A.K. „Barbara”, którzy 79 lat temu, dokładnie w tym miejscu, w wyniku zasadzki oddali swe życie w obronie ojczyzny.
Warto z tej okazji przypomnieć, że Oddział ,,Regina II” dowodzony przez por. Z. Bosowskiego ps. ,,Kajetan”, który wchodził w skład Batalionu „Barbara” 16 pp Armii Krajowej został o świcie 17.10.1944 r. zdradziecko osaczony w stodole w Dąbrach. Obok znajduje się cmentarz partyzancki, spoczywa na nim 18 partyzantów, śniąc wieczny sen o wolnej Polsce… - 9 zginęło w obozie w Gross - Rosen.

Przy padającym deszczu obchody rozpoczęły się o godz. 11.00 mszą polową w intencji poległych. Msza św. była koncelebrowana przez księdza proboszcza Piotra Witeckiego i księdza Zbigniewa Guzy modlili się za poległych na polu walki, ale także za Polskę i Polaków. Apel poległych odczytał Zygmunt Pertkiewicz.

Następnie licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd tragicznie zmarłym partyzantom. Na obficie zbroczonym krwią pobojowisku, w miejscu gdzie stała stodoła, wznosi się drewniany krzyż i duży, kamienny obelisk, ufundowany przez X Tarnowską Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału ”Regina II”. Na obelisku widnieje napis: „Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału ”Regina II”, poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r”.
Wójt gminy Marek Karaś zaprosił wszystkich na program artystyczny przygotowany przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rzepienniku Biskupim im. Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału „Regina II”
W uroczystościach uczestniczyła m.in. pięcio osobowa delegacja Stowarzyszenia Weteranów Misji Zagranicznych z Regionu Tarnowskiego z prezesem Zbigniewem Burnatem na czele oraz Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Delegatura w Gorlicach – reprezentował Aleksander Gucwa- dokumentalista uroczystości.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wspaniała zabawa i integracja na Senioriadzie w Sękowej

W sobotę 21 października w Sękowej odbyła się kolejna edycja Senioriady. W tym roku motywem przewodnim były klimaty żeglarskie, które zaowocowały wyjątkowymi strojami uczestniczących w wydarzeniu seniorów i seniorek.
Wydarzenie zorganizowane przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym w Sękowej przyciągnęło wiele osób. Chociaż jak sama nazwa powinna wskazywać, Senioriada skierowana do osób starszych przyciągnęła gości w każdym wieku. Atrakcji nie zabrakło również dla najmłodszych, dla których przygotowano m.in. specjalne warsztaty, w trakcie których dzieci mogły nauczyć się wykonywać samodzielnie np. kule do kąpieli. Wraz z rozpoczęciem imprezy na scenie grę rozpoczął coverowy zespół grający muzykę Lady Pank. Jeden z głównych punktów programu Senioriady odbył się zaraz po koncercie. Mowa o konkursie na najlepszą stylizację.

W marynarskie klimaty wczuły się głównie seniorki, które przygotowały na tę okazję naprawdę niezłe stylizacje, chociaż oczywiście nie zabrakło również Panów. Stylizacje jednak zdecydowanie zdominowały kobiety, nie zabrakło stroju kapitana czy też majtka. Uwagę na siebie zwracała również stylizacja piratki. Jury konkursu, w którym znalazła się wójt gminy Małgorzata Małuch po trudnej analizie uznała, że na nagrodę zasługują wszyscy uczestnicy, którzy zostali nagrodzeni voucherami do restauracji Gospoda Magurska. Jak podkreślano, w całym konkursie nie chodziło o wygraną, a przede wszystkim o dobrą wspólną zabawę, pokazanie, że lata emerytury mogą być radosne i wesołe, a także fakt, że zawsze trzeba mieć do siebie dystans.

Wydarzenie na konkursach się nie zakończyło. Po ocenie stylizacji przyszedł czas na kolejną porcję śmiechu, a tą w świetnym stylu zaprezentował kabaret JURKI. Trójka aktorów kabaretowych znanych chociażby z telewizji zaprezentowała kilka skeczy występując bezpośrednio przed publiką - rezygnując ze sceny postanowili wystąpić na trawie bezpośrednio przed namiotem wypełnionym sękowskimi seniorami.

Na koniec wydarzenia przyszedł czas na występ muzycznej gwiazdy tego wieczoru - zespół Brathanki!
Na zakończenie był jeszcze wspaniały pokaz sztucznych ogni oraz pokaz ognia. Gorlice24.pl

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

,,W trosce o pamięć poległych" czyli VIII akcja sprzątania cmentarzy wojennych

W dniach od 5 do 7 października 2023 r. z inicjatywy Pana Jacka Witasa Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie powiatu gorlickiego, tarnowskiego i jasielskiego. Około 500 wolontariuszy pracowało na 96 cmentarzach w tym 20 osobowa grupa z Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej w Warszawie.
„Sprzątanie cmentarzy wojennych jest elementem naszej wspólnej troski o dziedzictwo historyczne jak również dbaniem o polskie dziedzictwo narodowe, dbaniem o naszą pamięć. Każda nekropolia jest wyjątkowo ważna ze względu na swą historię, a dzięki działaniom na rzecz ich rewaloryzacji możliwe jest przywrócenie im należytego stanu, uchronienie ich od niszczenia, a w efekcie zapomnienia przez kolejne pokolenia.

,,Mimo że na tym cmentarzu nie znałem żadnego z pochowanych tutaj żołnierzy a spoczywa tu 37 żołnierzy trzech cesarzy (19 żołnierzy rosyjskich, 14 niemieckich i 4 austrowęgierskich), to należy im się szacunek. Warto brać udział w takiej akcji, gdyż jest to zarazem nasz wspólny obowiązek" – powiedział Aleksander Gucwa - Opiekun Miejsc Pamięci Narodowych z Sękowej, w wywiadzie TV pracujący wraz z małżonką na cmentarzu wojennym nr 79 w Sękowej, nr 84 w Bednarce i nr 85 w Rozdzielu. Na tym ostatnim cmentarzu pracowała drużyna harcerska KryLinki działająca przy Szkole Podstawowej w Lipinkach oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Wójtowej, pod opieką Eweliny i Krzysztofa Deda
Przy pomocy grabi, sekatorów, szpachelek i siły własnych mięśni porządkowali pomnik naszej historii. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w prace i podekscytowani. Z piłą motorową pracował też Pan Henryk Opałka z Lipinek. Na cmentarzu pracowali harcerze z SP Lipinki: Magdalena i Grzegorz Dedo, Maja Pijanowska, Jakub Róż, Bartosz Kokoczka, Jonasz Zaworski, Kamil Wenc, Konrad Zoła oraz przedstawiciele SU w SP Wójtowej: Patryk Kiełtyka, Szymon Kosiński, Patryk Stankowski.

VIII akcja sprzątania cmentarzy w pełni udana. W akcję zapoczątkowaną przez policyjny klub turystyczny, co roku włącza się więcej osób i organizacji – harcerze, leśnicy, strażacy, funkcjonariusze SG, studenci, grupy szkolne, turyści z innych kół, myśliwi, członkowie grup rekonstrukcyjno-historycznych, a także żołnierze WOT-u. Podczas prac pogoda sprzyjała.

7 października 2023 r. o godz. 17.00 w Pałacu w Siarach, nastąpiło podsumowanie tej szlachetnej trzydniowej akcji. Prowadzący spotkanie Michał Diduch powitał zaproszonych gości, po czym trio uczennic z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej zaśpiewało zebranym pieśni patriotyczne z okresu WW a dr Marcin Czarnowicz przedstawił prace archeologiczne na cmentarzach z I wojny światowej na terenie Bieszczad.
Następnie Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” Pan Jacek Witas, przedstawił prezentację multimedialną przedstawiająca prace na cmentarzach prowadzone podczas zeszłorocznej VII Akcji sprzątania cmentarzy z I wojny światowej. Wręczył trzy dyplomy honorowe PTTK „Za Pomoc i Współpracę” m.in. Janowi Majewskiemu i Wojciechowi Smaga Wszystkim biorącym udział w Akcji serdecznie podziękował.
General Johanes Kainzbauer z austriackiego Czarnego Krzyża uhonorował 5 wolontariuszy Honorowym Austriackim Czarnym Krzyżem m.in. Piotra Spłocharskiego
Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, która m.in. powiedziała: ,,prawdziwym inspiratorem, motorem i kreatorem tej akcji i w ogóle tego ruchu, który jest wokół cmentarzy z I wojny światowej jest Jacek Witas", podziękowała wszystkim za udział w akcji i ogrom wykonanych prac.
Głos zabrał: Konsul Generalny Węgier dr Tibor Gerencsér oraz Dyr. Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK - Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego.
Ostatnim etapem spotkania był poczęstunek, podczas którego uczestnicy wymieniali się własnym doświadczeniem i uwagami. Wszyscy opiekunowie cmentarzy wyrazili chęć dalszej współpracy podczas kolejnej tego typu akcji.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ*** ZOBACZ TAKŻE TU