Newsy:

znalezionych: 1364 na 273 stronach
« poprzednia -   4  5  6  7  8  9  10  11  12   - następna »

Historia dwóch mogił poza cmentarzami.

6 czerwca 2023 r. z okazji Jubileuszu, odbyliśmy z kuzynem ponad 50 km wycieczkę rowerową. Przejeżdżając przez Wolę Łużańską przy kapliczce na rozstaju dróg, w cieniu kasztanowca, zauważyłem znajdujące się tu dwa pojedyncze groby z tabliczkami inskrypcyjnymi, na których napisano:
Salomea Proszak
18 I 1836 - 17 II 1915
Marianna Podolska
20 I 1863 - 15 I 1915

O tym, dlaczego zostały tu pochowane, opowiedział nam potomek jednej z nich. To historia z okresu I wojny światowej. Ale nie historia batalistyczna – o ofiarach, które zginęły w czasie działań wojennych, nie o bardziej lub mniej bohaterskich żołnierzach, lecz o cywilach, którzy żyli w tych czasach i wiedli zwykłe życie. Żyli i także umierali. Nie od kuli czy szrapnela, lecz śmiercią naturalną.
Więc zmarło się również Mariannie Podolskiej i Salomei . A tu akurat trwają walki pozycyjne w Beskidzie Niskim, przez wzgórza ciągną się linie okopów. Ta ziemia usiana jest zresztą cmentarzami wojennymi, ale one powstały później.
Mariannę Podolską i Salomeę czeka pogrzeb na cmentarzu w Łużnej, ale wieś znajduje się za linią frontu. Czarny kondukt ciągnie na ten cmentarz, a posterunki nie puszczają. I wprawdzie była zima, to jednak natura ma swoje prawa – zwłoki nie mogą dłużej czekać. Należało je pogrzebać jak najprędzej. Nie było rady – złożono je do ziemi w przygodnym miejscu. I tak szczątki dwóch kobiet, jednej, która dożyła prawie 80 lat, co wtedy było wiekiem nadzwyczaj sędziwym, jak dzisiaj 100 albo więcej lat, i drugiej, urodzonej tuż przed wybuchem Powstania Styczniowego, spoczywają w tym miejscu od ponad 100 lat. dts. – I. Pawlik

"Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. Boże Ciało w Sękowej.

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Jacka Piroga proboszcza parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. wikary Dominik Świeboda oraz nasz rodak ks. Marek Pęcak. Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 na stadionie sportowym w Sękowej. Podczas wygłoszonej homilii ks. Marek nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. To wydarzenie nawiązał do współczesnych czasów, jakim katolikiem jesteśmy. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też drogi i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, ostatni był po przejściu 500 m.
Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też pieśń patriotyczno-religijną ,,Boże, coś Polskę…. Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości mimo nie najlepszej pogody uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa (Sękowa, Siary i Owczary) .

*

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 8 czerwca. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W Siarach powstał park historyczny, wkrótce przyrodniczy!

W niedzielne popołudnie przy pięknej pogodzie odwiedziłem park historyczny, który zlokalizowany jest na terenie Gminy Sękowa w miejscowości Siary, na dawnych włościach Senatora Władysława Długosza. Graniczy z parkiem linowym, który tu funkcjonuje od paru lat a od ubiegłego roku stanowi własność gminy Sękowa.
Budowa parku historycznego dobiegła końca, jest on związany z I wojną światową i ma nawiązać do przeszłości. Wybudowano okopy, powstały sylwetki trzech żołnierzy armii austrowęgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej. Całość dopełnia ścieżka, na której zostały postawione elementy przeznaczone dla dzieci, między innymi kołyska Newtona, krzywe zwierciadła, peryskop, głuchy telefon, wielkie cymbałki. Jest wiele ławeczek, koszy, tablic informacyjnych i dwie altany. Są też ścieżki dla spacerowiczów, rowerzystów i parking samochodowy.

Za parkiem historycznym w stronę pałacu powstaje trzeci park tj. przyrodniczy z ścieżką sensoryczną i stawem. Wokół niego mają zostać posadzone różne gatunki roślin bagiennych, sąsiadować ma z nim plaża kompozytowa, druga z płyt kamiennych, wielkie głazy. Od strony północnej zaprojektowane zostało molo do którego będą mogły być cumowane łódeczki, którymi z kolei będzie można popływać po tymże stawie. Kilka kroków dalej staną dwupoziomowe tarasy do opalania. Zaprojektowane zostało również boisko do siatkówki plażowej, krąg ogniskowy, parasole z wikliny, kopiec widokowy. W parku sensorycznym staną tarcze optyczne, zasiana zostanie łąka kwietna, zamontowane kule ogrodowe.
Obydwa parki położone są na 2 ha, prace budowlane mają zakończyć się pod koniec lata, a całość ma kosztować ponad dwa miliony złotych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Majówka w Regietowie 2023

Tegoroczna Majówka w Regietowie odbyła się w dniach od 20 do 21.05.2023 r. na terenie Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów”, pow. Gorlice. Oficjalne otwarcie nastąpiło drugiego dnia 21 maja.
Do Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” (gmina Uście Gorlickie) przyjechali goście z całej Polski. Do konkursu przystąpili przedstawiciele kilkudziesięciu stadnin, m.in. z województw warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego. I oczywiście Jeździecki Klub Sportowy „Jaśmin” z „Gładyszowa”. Tegoroczne kwalifikacje do VI Mistrzostw Polski koni rasy huculskiej, rozpoczęły się rano drugiego dnia. W samo południe nastąpiło oficjalne otwarcie majówki, dokonał w niedzielę Dyrektor Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” Mirosław Waląg powitał przybyłych Gości, hodowców i zawodników.

Po powitaniu gości o godz. 13.30 odbył się konkurs skoków przez przeszkody – konkurs dla młodych jeźdźców i konkurs skoków specjalny oraz konkurs zręczności w powożeniu, po czym nastąpiło wręczenie nagród i zakończenie majówki, która przy pięknej pogodzie należy zaliczyć do udanych.
Były też stoiska całkiem komercyjne, od biżuterii, obrazów, wiklin, wyrobów z drewna po artykuły dla koniarzy: siodła, toczki, buty i wiele innych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XII Powiatowy Dzień Weterana w Wietrzychowicach

19 maja 2023 r. o godz. 10.00 na Placu Targowym w Wietrzychowicach, odbył się tradycyjny XII Powiatowy Dzień Weterana działań poza granicami państwa. Patronat Honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego, Wójt Gminy Wietrzychowice oraz GCK w Wietrzychowicach.

W uroczystościach wzięli udział weterani misji poza granicami państwa, uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych z Tarnowa i powiatu tarnowskiego, samorządowcy, oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. koncelebrowana przez trzech kapelanów.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale okolicznościowe oraz odznaczenia. Wójt gminy - Tomasz Banek podkreślał jak wielkim zaszczytem dla gminy, było goszczenie tak licznie przybyłych weteranów.

– We wszystkich regionach świata, które doświadczyły wojny i konfliktów, nasi żołnierze uczestniczyli w misjach ONZ w celu zaprowadzenia pokoju i jego utrzymania. Takie uroczystości są formą podziękowania dla nich za to, że zdecydowali się często ochotniczo wyjechać na takie misje – dodaje Wojciech Mik, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.
– Jest to dla nas bardzo ważne święto. Dotyczy tego czasu kiedy mogliśmy uczestniczyć w misjach pokojowych, wprowadzać pokój na tych terenach, gdzie były zwaśnione strony, które walczyły ze sobą i ponosiły ofiary. Myśmy tam wkraczając w te tereny nieśli pokój - mówi Józef Kozioł, sekretarz Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Zagranicznych w Tarnowie.

W Powiatowym Dniu Weterana na zaproszenie Prezesa Zbigniewa Burnata, uczestniczył Aleksander Gucwa, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie, Oddział Gorlice.
Podczas uroczystości wystąpiła orkiestra ze Szczepanowic, prezentując umiejętności muzykalne i wokalne. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem pod namiotami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ