Tryptyk łemkowski Jacka Kosiby. Wernisaż w Bartnem.
Jacek Kosiba urodził się w 1944 roku w Stróżówce koło Gorlic. Fotografią zajmuje się od 1956 roku. W 1965 roku ukończył kurs specjalistów fotolaborantów. Uprawnienia zawodowe z fotografii zdobył w 1974 roku w Rzeszowie, a w 1978 roku otrzymał uprawnienia instruktora fotografii nadane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Wiedzę z fotografii pogłębiał pod okiem takich mistrzów jak Jan Spałwan, Paweł Pierściński czy Władysław Werner. Od 1981 roku fotografował głównie do szuflady. W 2008 roku, za namową Stanisława Hübnera oraz Magdaleny Miller, zaprezentował w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach retrospektywną wystawę „Porównania”. Od tego czasu pokazał swoje prace na kilkunastu wystawach indywidualnych. Swoją twórczość cały czas traktuje jako pasję amatora
|
Piknik KGW i Gospodarzy Siary – Owczary6 lipca 2023 r. o godz.17.00 na obiektach sportowych w Sękowej, odbył się wspaniały piknik organizowany przez GOK w Sękowej oraz KGW i Gospodarzy Siary – Owczary. W pikniku uczestniczyła wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która powiedziała m.in. ,,Wspólnie można dużo dobrego zrobić. Dzisiaj świętujemy efekt współpracy GOKU i KGW Siar i Owczar, zakupiono ten piękny wóz, który będzie służył m.in. twórcom ludowym i celom handlowym"
Punktem kulminacyjnym był chrzest wozu kupieckiego na szlaku węgierskim, zakupiony dzięki staraniom prezesów Pani Klementyny Apola i Zbigniewa Hajduka. Wóz o imieniu Jakub ma służyć jako ekspozycja produktu lokalnego twórcom ludowym. W program pikniku włączyła się grupa nieformalna z Siar ,,My dla przyszłych pokoleń ",która zorganizowała warsztat pieczenia prouziaków pod okiem Iwony Rudek właściciela Polskich Piekarni. Całe wydarzenie uświetniła swoją poezją śpiewaną Agnieszka Słowik Kwiatkowska.
|
W Regietowie Wakacyjne Spotkanie z Operą „Krakowiacy i Górale”
Niemal trzygodzinne wspaniałe widowisko „Krakowiacy i Górale” - tym razem - zakończyły oklaski na stojąco dla artystów z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Muzycznego w Lublinie. Liczną około 800 publiczność, nie wystraszyły chmury ani deszcz.
![]() |
Regionalista Aleksander Gucwa przeprowadził prelekcję na temat historii przemysłu naftowego.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali wystąpienia prelegenta, który opowiedział o powstaniu pierwszych kopanek na świecie na granicy Siar i Sękowej pod Gorlicami. Został wykopany ręcznie w 1852 i dał początek wydobyciu ropy naftowej w kopalni ,,Stanisław” w Pustym Lesie, założonej przez księcia Stanisława Jabłonowskiego. Opowiedział o jednej z najstarszych rafinerii na świecie - znajdująca się w Gorlicach Glimar w Gliniku Mariampolskim - uruchomiona w 1884 roku i o Fabryce Maszyn Wiertniczych i Górniczych. Szczegółowo przedstawił ciężką pracę wydobywczą na terenie Siar, Sękowej i Ropicy Ruskiej dziś Górnej. Zapoznał z pionierami przemysłu naftowego m.in. Władysławem Długoszem, Ignacym Łukasiewiczu, Haluchem, Przybyłowiczem, Mrazkiem, Drzymałą, Pelsem, Józefą Szymonowiczową, Biechońskim, Klimontowiczem czy kanadyjczykiem Mc. Garveyem Cała prelekcja była oparta na historycznych dokumentach i zdjęciach, pozwoliła uczniom wzbogacić swoją wiedzę historyczną, skłoniła do zadumy i refleksji, przybliżyła historię regionu, której znajomość niewątpliwie wpływa na budowanie tożsamości narodowej i rozbudzanie uczuć patriotycznych.
Na zakończenie tego spotkania przekazał młodzieży swoje motto: „Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości Ojczyzny. (…)
|
DNI BOBOWEJ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ – SZALOM 2023
„Dni Bobowej z kulturą Żydowską – SZALOM 2023” otworzył burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, przywitał wszystkich zaproszonych gości, po czym wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wręczył Srebrny Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Panu Michałowi Kaliszowi z IPN Rzeszów, który w swojej prelekcji zapoznał licznie zgromadzonych z historią Żydów w Bobowej i Małopolsce. Wydarzenie zakończył ponad godzinny koncert muzyki klezmerskiej pn. ,,Żydowska ulica” w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej.
|