Newsy:

znalezionych: 1430 na 286 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Papież Franciszek nie żyje

W Poniedziałek Wielkanocny tj. 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7.35 rano, w wieku 88 lat zmarł papież Franciszek, w swojej rezydencji w watykańskim Domu Santa Marta. Jorge Mario Bergoglio stał na czele Kościoła katolickiego od 13 marca 2013 roku. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 26 kwietnia o godz. 10.00. Spoczywaj w pokoju.

Sękowa 1915–2025: Żywa lekcja historii w 110. rocznicę Bitwy pod Gorlicami

Już 2 maja 2025 roku, o godzinie 16:00, malownicze pola Sękowej ponownie staną się sceną jednej z najważniejszych rekonstrukcji historycznych w Polsce. W ramach obchodów 110. rocznicy Bitwy pod Gorlicami, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” zaprasza na wyjątkowe widowisko pod tytułem „Ludzkie drogi”. To wydarzenie nie tylko przypomni o przełomowej ofensywie z 1915 roku, ale także skupi się na losach zwykłych ludzi, których życie zostało na zawsze zmienione przez wojnę.
W rekonstrukcji weźmie udział około 40 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech, Węgier, Słowacji i Niemiec. Setki pasjonatów historii wcielą się w role żołnierzy, cywilów, medyków i innych postaci z tamtego okresu. Na polach Sękowej już teraz powstają historyczne scenografie: wiejskie chaty, młyn, lazaret oraz system okopów, które wiernie oddadzą realia sprzed ponad wieku.

GRH Gorlice 1915 z każdym rokiem podnosi sobie poprzeczkę, a ich koledzy z innych grup mają za punkt honoru przyjazd do Sękowej. Bo tutaj nic nie jest przypadkowe. I choć przygotowania zaczynają się na wiele tygodni przed zaplanowanym terminem, a członkowie GRH poświęcają na nie swój czas, często zabranym najbliższym, to widok wielotysięcznej publiczności rekompensuje wszystko.

Niedziela Palmowa 2025 i konkurs palm wielkanocnych w Sękowej

W Niedzielę Palmową tj. 13 kwietnia 2025 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza Jacka Piroga i wikariusza ks. Dominika Świebodę.
Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia palm i procesji wewnątrz kościoła. Niedziela Palmowa nazywana w Kościele katolickim Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli najważniejszy czas w roku dla chrześcijan, w którym wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, kapłani zaś przywdziani byli w szaty koloru czerwonego.
Po zakończonej mszy św. wewnątrz kościoła w Sękowej, odbył się Konkurs Palm zorganizowany przez GOK i UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Na zewnątrz obok kościoła dostępne były na świątecznych straganach ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej przerózne przedmoty. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki, wyroby z wosku itp. Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów.

Najwyższe i najpiękniej zrobione palmy wielkanocne znów można było podziwiać w Sękowej. Palmy zostały ocenione przez powołaną komisję konkursową – w składzie Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, sekretarz UG Sękowa Mateusz Ślęzak, instr. GOK Kazimierz Haluch i redaktor Marek Podraza. Żeby jednak palma mogła zakwalifikować się do konkursu musiała spełniać restrykcyjne kryteria. Palmy były przepiękne i wyróżniały się różnorodnością technik i starannością wykonania. Wszystkie palmy zajęły I miejsce ex aequo. Palmy zostały wykonane przez: Rodzinę Moroniów, najwyższa 8,5 m, Stowarzyszenie Siary, Dobra Wola, Sołectwo Sękowa i kilka palm indywidualnych.
Wszystkim uczestnikom zostały wręczone babki piaskowe w kształcie pisanek oraz pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich za rok.
Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

20 rocznica pogrzebu św. Jana Pawła II - Watykan, 08.04.2005 r.

Mija dokładnie 20 lat od pogrzebu św. Jana Pawła II. Uroczystości 8 kwietnia 2005 roku na placu Świętego Piotra przeszły do historii jako największe zgromadzenie chrześcijan i jedna z najbardziej masowych ceremonii pogrzebowych na świecie. Wzięło w nich udział około 3 milionów osób w tym moja skromna osoba, z czego około 300 tysięcy stanowili Polacy.

XX. rocznica śmierci Jana Pawła II.
Msza św. na Magurze Wątkowskiej

Obchody związane z XX rocznicą śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się piesnią "Barka", która była ulubioną pieśnią oazową Jana Pawła II.
2 kwietnia 2025 roku o godzinie 20.30 na Magurze Wątkowskiej przy obelisku upamiętniającym wędrówki ks. Karola Wojtyły obecnego świętego Jana Pawła II po Beskidzie Niskim, rozpoczęła się Msza św. w 20 rocznicę śmierci Jana Pawła II.
Ks. proboszcz z Desznicy Józef Obłój oraz ks. proboszcz z Szymbarku Rafał Łukasik, odprawili Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II, ks. Józef wygłosił Słowo Boże do ponad 100 wiernych przybyłych z powiatu jasielskiego i gorlickiego. Wszyscy zebrani wierni podczas Mszy św. dziękowali Bogu za dar, jakim dla Kościoła był i jest Jan Paweł II.
W godzinę śmierci Ojca Świętego tj. o godz.21.37 zakończyła się Msza św. litanią, modlitwą w ciszy i błogosławieństwem.
Organizatorem obchodów XX. rocznicy śmierci papieża Polaka było Duszpasterstwo turystów i Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle.

***

W 2003 r. staraniem PTTK w Jaśle na Magurze Wątkowskiej na granicy Nadleśnictwa Gorlice i Magurskiego Parku Narodowego ustawiony został pamiątkowy kamień z tablicą i krzyżem upamiętniający pobyt Papieża w Beskidzie Niskim. 14 sierpnia 1953 roku ks. Karol Wojdyła odprawił Mszę Świętą dla wędrujących z nim studentów z duszpasterstwa akademickiego.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ


,,CZŁOWIEKA TRZEBA MIERZYĆ MIARĄ SERCA"

20 ROCZNICA ŚMIERCI JANA PAWŁA II

2 kwietnia 2025 roku minie dokładnie 20 lat od odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca.
Jan Paweł II zmarł w 2005 roku o godzinie 21.37
w Wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego.
Odszedł do Domu Ojca mając prawie 85 lat.

To dzień pełen refleksji i pamięci o człowieku, który na zawsze zmienił oblicze Kościoła i świata. Pragniemy uczcić jego wyjątkowe życie i przypomnieć, że pozostawione przez niego - wciąż aktualne - dziedzictwo jest źródłem inspiracji dla tych, którzy chcą budować na uniwersalnych wartościach.
Co roku w rocznicę śmierci JP II, o godz. 20.30 na Magurze Wątkowskiej koncelebrowana jest Msza św. W godzinę śmierci Ojca Świętego tj. o godz.21.37 kończy się Mszę św. modlitwą w ciszy
i błogosławieństwem.
Niech ten dzień będzie upamiętnieniem śmierci św. Jana Pawła II oraz refleksją nad życiem, które powierzył Chrystusowi.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!