Newsy:

znalezionych: 979 na 196 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

KONCERT WIEDEŃSKI - przyjdź i zobacz!!

Podczas gali usłyszą Państwo obdarzonych wspaniałymi głosami, fantastycznych solistów operowych. Towarzyszyć im będą wybitni, polscy kameraliści młodego pokolenia, występujący na co dzień z najlepszymi orkiestrami i dyrygentami w Polsce i Europie.
Tej gali nie można przegapić, na scenie pojawią się laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, wirtuozi skrzypiec, fortepianu, wspaniali soliści polskiej estrady. Zabrzmią największe przeboje króla walca - Johanna Straussa, nie zabraknie także popisowych arii z najsłynniejszych operetek "Zemsta nietoperza", "Baron cygański", "Wesoła Wdówka", "Księżniczka Czardasza" oraz "Kraina Uśmiechu". Publiczność usłyszy m.in.:
Walc "Nad Pięknym Modrym Dunajem", Arię Barinkaya "Wielka sława to żart", Duet wszech czasów "Usta milczą dusza śpiewa" czy polkę "Tritsch- Tratsch".

Koncert programowo nawiązywał będzie do tradycyjnych gali i noworocznych koncertów, odbywających się w Wiedniu.

Zapraszamy serdecznie!

Bilety 60 zł: Gorlickie Centrum Kultury, tel. 18 35 35 695, grupy tel. 504 091 909
bilety online: www.ebilet.pl, www.eventim.pl,
oraz w sieciach: Empik, Media Markt, Media Expert, Saturn,
Szczegóły na plakacie

Polskie drogi do niepodległości

W środę, 17 stycznia 2018 r. o godz. 18.00 w budynku Oddziału PTTK w Gorlicach przy ulicy Piłsudskiego 6, w 73 rocznicę wyzwolenia Gorlic spod niemieckiej okupacji, odbyło się spotkanie pt: Drogi do Niepodległości. Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Oddziału Jerzy Mrozek, przywitał wszystkich gości i przedstawił porządek spotkania. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta Jerzy Nalepka oraz mieszkańcy powiatu gorlickiego, którzy bardzo licznie przybyli.

Następnie przystąpiono do omawiania poszczególnych tematów, związanych tematycznie z historią Polski na przestrzeni wieków. Pierwszym prelegentem był Andrzej Piecuch, główny organizator tego spotkania, tematem jego wystąpienia było ,,Papieże a państwo polskie”, następnie Katarzyna Liana przedstawiła tematykę Powstania Listopadowego, Wiosny Ludów i Powstania Styczniowego, uwzględniając udział mieszkańców powiatu w tych zrywach narodowościowych. Paweł Burekowski opowiedział o Polakach walczących w armii austro-węgierskiej na przykładzie 32. Pułku Piechoty Landwery. Mirosław Załęski zapoznał zebranych z walkami w Dolomitach (Włochy) w okresie Wielkiej Wojny i cmentarzami wojskowymi na których spoczywają Polacy. Ostatnim (piątym) prelegentem był Aleksander Gucwa, pasjonat lotnictwa polskiego na zachodzie. Przedstawił szlak bojowy żołnierzy – lotników od wybuchu II wojny światowej do sierpnia 1944 r. tj. do zestrzelenia dwóch bombowców z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia w Olszynach i w Banicy koło Krzywej.
Wszystkim prelekcjom towarzyszył pokaz multimedialny zawierający m.in. zdjęcia i dokumenty dotyczące omawianych wydarzeń.

Przedstawione przez wszystkich prelegentów zrywy Polaków, walki i bitwy, klęski i zwycięstwa, przyczyniły się do tego, że Polska jest dziś suwerennym państwem.

Po ponad dwu i pół godzinnym spotkaniu, organizator zaprosił wszystkich na kawę i pyszny pączek.

Zobacz galerię zdjęć

Kolędnicy Misyjni w parafii Sękowa

Kolędnicy Misyjni to Ogólnopolskie Dzieło związane z Papieskimi Dziełami Misyjnymi Dzieci. Jest to przedsięwzięcie polegające na modlitwie w intencji Misji, poznawaniu tematów związanych z misjami oraz kolędowaniu na rzecz dzieci z konkretnych krajów misyjnych – w tym roku są to Syria i Liban.

6 stycznia 2018 r. w uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli w święto Trzech Króli, w parafii p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Siarach pod opieką pani Anny Niżnik i pana Tomasza Bernasińskiego rozpoczęli swoją akcję Kolędnicy Misyjni.
W godzinach popołudniowych 15 osobowa grupa dzieci odswiętnie przebrana odwiedziła nasz dom, kolędowali, składali życzenia i kwestowali na rzecz potrzebujących rówieśników. Zebrane w tym roku ofiary zostaną przeznaczone na pomoc dzieciom w Syrii i Libanie. Trudna sytuacja swoich rówieśników w tych krajach, którzy cierpią z powodu konfliktów zbrojnych, po raz kolejny podejmą modlitwę o pokój w świecie. Dzieci, jako kolędnicy misyjni, przyzwyczajają się do trudu i składania ofiary z własnego czasu i zdolności, pozostawili w domu pamiątkę kolędowania.

Koncert kolęd Olgi Szomańskiej w Sękowej.

W niedziele, 14 stycznia 2018 roku, o godz. 11.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, odbył się koncert kolęd w wykonaniu Olgi Szomańskiej. W koncercie "Kolędowa" usłyszeliśmy przede wszystkim najpiękniejsze polskie oraz światowe kolędy i pastorałki: Lulajże Jezuniu, Cicha noc, W żłobie leży, Bóg się rodzi, Dzisiaj w Betlejem, Jezus Malusieńki, Wśród nocnej ciszy.
W tym niezwykłym świątecznym koncercie usłyszeliśmy również utwory Zbigniewa Preisnera (Całą noc padał śnieg, Kolęda dla nieobecnych) a także wybrane utwory z autorskiej płyty "Nówka".

Olga Szomańska urzekła licznie zgromadzoną sękowską i siarską publiczność przede wszystkim swoją otwartością, pięknym, mocnym głosem, z jej gardła wydobywało się ciepło, emocje a także świetny kontakt z publicznością, która zauroczyła bogatym repertuarem, w którym na pewno każdy znalazł coś dla siebie. Mieszkańcy nie zawiedli i licznie zgromadzili się w kościele, aktywnie i z radością włączyli się we wspólne kolędowanie i nawiązali kontakt z artystką, dzięki czemu nie był to tylko zwyczajny koncert, lecz spotkanie ludzi, którzy chcą wspólnie uwielbiać Nowonarodzonego Boga.

Olga Szomańska na zakończenie złożyła wszystkim życzenia na Nowy Rok: – Przede wszystkim życzę wam dużo miłości, szczęścia i takiego spokoju przez cały rok, żeby nic w naszym życiu się nie działo złego i nie dawało nam powodów do zmartwień. Żyjmy sobie w miłości, w cieple i wzajemnym szacunku, gdyż to jest chyba najważniejsze – zwróciła się do zebranych artystka.

Dla mnie refleksja jest jedna: oby więcej takich koncertów!

Olga Szomańska - aktorka, wokalistka, laureatka SuperJedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość” (z oratorium „Tu es Petrus” Piotra Rubika). Obecnie występuje w widowisku muzycznym „Krzyżacy rock-opera” w roli Danuśki Jurandówny oraz jako fryzjerka Paulette w musicalu „Legalna blondynka”. W kwietniu 2014 roku dołączyła do obsady serialu „M jak Miłość” w roli Marzenki.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ - kliknij

W Szczawie po raz piąty uczcili pamięć mjr pilota Antoniego Tomiczka

W sobotę 30 grudnia 2017 r. o godzinie 10.00, uczestnicy piątej rekonstrukcji historycznej zwiedzili Muzeum 1 PSP AK, przy kościółku partyzanckim w Szczawie i w ten sposób rozpoczęły się uroczystości związane z V rekonstrukcją historyczną upamiętniającą ostatni zrzut dla Armii Krajowej przez lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia.
Uczestnicy przeszli, niektórzy pojechali na „Polanki” nad Szczawą, gdzie odbyła się rekonstrukcja ostatniego zrzutu dla AK w 73 rocznicę tego wydarzenia, zorganizowana z inicjatywy SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej ze Słopnic, Wójta Gminy Kamienica, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP o/Kraków.

Pod koniec 1944 roku Armia Krajowa postanowiła uruchomić zrzutowisko „Wilga” zlokalizowane na Polankach nad Szczawą, z zadaniem przyjęcia zrzutów materiałowych oraz „cichociemnych”. 26/27 grudnia przyjęto zrzut ostatnich skoczków AK a 28/29 grudnia ostatnich zrzutów zaopatrzenia dla oddziałów leśnych AK. Ogółem na zrzutowisku podczas jego aktywności podjęto 11,6 tony uzbrojenia i zaopatrzenia, 12 skoczków spadochronowych oraz 1177 tyś dolarów amerykańskich na potrzeby konspiracji.

Jednym z ostatnich pilotów wykonujących zrzuty na to zrzutowisko był mjr pilot Antoni Tomiczek. Ostatni lot wykonał bombowcem typu Halifax w dniu 28 grudnia 1944 r. po starcie z bazy w Brindisi, we Włoszech. Jemu właśnie była poświęcona mini wystawa przygotowana przez panią profesor Julię Dziwoki – autorkę monografii poświęconej temu niezwykłemu człowiekowi. Od strony technicznej wystawę przygotował płk pil. Stefan Glądys.

Inscenizację przyjęcia zrzutu wykonali członkowie SRH 1PSP AK ze Słopnic wspólnie z kolegami ze Szczawy. Rzut lotniczy zabezpieczyli przy pomocy swoich prywatnych samolotów członkowie Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 z Łososiny Dolnej. Formację złożoną z siedmiu maszyn przyprowadził prezes Stowarzyszenia – pilot instruktor Jerzy Kołodziej. On też dokonał zrzutu cukierków oraz kwiatów wykonując trzy naloty. W rolę „słodkiego bombowca” wcielił się samolot Tulak, będący własnością Prezesa. Obecne na inscenizacji dzieciaki – ale nie tylko – były zachwycone.

Piękną akrobacją popisał się pilot Andrzej Sarata – wiceprezes Stowarzyszenia. Latał samolotem Zlin 142. W powietrznym pokazie zaprezentowały się ponadto: historyczna maszyna RWD–5 pilotowana przez Janusza Misia, na której płk pil. Stanisław Skarżyński samotnie przeleciał Atlantyk. Samoloty ultralekkie pilotowali: Gemini – Leszek Solewski, Aeroprakt zółty – Zbigniew Mróz, Aeroprakt z szachownicami – Marcin Steczko. Akrobacyjnym Zlinem 50 „powoził” Janusz Świderski. Loty koordynował pil. instr. Leszek Mańkowski z Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Należy podkreślić znakomitą organizację rekonstrukcji przez wszystkie zainteresowane Stowarzyszenia oraz liczną frekwencję, z roku na rok coraz większą. Świadczyć to może o potrzebie organizowania historycznych spotkań, na których młodzi ludzie pogłębiają swoją wiedzę o przodkach oraz rozgrywających się niegdyś historycznych wydarzeniach.

Wielkie uznanie dla Straży Pożarnej za zabezpieczenie logistyczne i wspaniałą grochówkę pod równie wyśmienitą kawę.
Mam wielką nadzieję, że nasze dzieło rozpoczęte kilka lat temu będzie trwać owocując corocznymi spotkaniami w tym pięknym miejscu…
Źródło: KKSL - prezentowane fotki wykonał Adam Sobieraj. ***

Antoni Tomiczek w ramach 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia - 301 Dywizjonu "Ziemi Pomorskiej - Obrońców Warszawy" odbył 23 skrajnie niebezpieczne loty ze zrzutami: 5 razy nad Polskę, 11 nad północne Włochy, 3 nad Jugosławię, 2 nad Czechosłowację, 1 raz nad Grecję i 1 raz nad nieustalonym krajem. Ostatnim zadaniem lotniczym był zrzut dla I Pułku Strzelców Podhalańskich AK na placówkę "Wilga" na Polankach nad Szczawą w Gorcach nocą z 28 na 29 grudnia 1944 r. (był to jednocześnie ostatni lot specjalny do Polski). Antoni Tomiczek zmarł 19 listopada 2013 r. Odszedł w wieku 98 lat

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ