znalezionych: 1395 na 279
stronach « poprzednia - 123456789 - następna »
80. rocznica "Akcji pod Pławną"
W niedzielę 15 września 2024 roku pod Pomnikiem Pamięci w Zborowicach odbyły się obchody upamiętniające żołnierzy partyzantów IV Kompani „Ewa” i Batalionu „Barbara” 16 pułku piechoty Armii Krajowej oraz zamordowanych w odwecie przez hitlerowców mieszkańców przysiółka Zborowice – Zawodzie w dniu 15 września 1944 roku.
Akcja zbrojna została przeprowadzona w nocy z 14 na 15 września 1944 roku przez żołnierzy pod dowództwem porucznika Michała Steczyszyna pseudonim „Kalina”.
80. rocznica "Akcji pod Pławną", to wydarzenie, które wpisało się w karty historii ciężkowickiej ziemi. Rocznica tych wydarzeń każdego roku jest okazją, by z należytym szacunkiem i dumą przekazywać kolejnym pokoleniom dziedzictwo odpowiedzialności za ojczyznę, za pokój, czyli wartości, które każdy z nas czerpie z ofiarnych, patriotycznych czynów ludzi walczących za wolność naszej Ojczyzny.
Tegoroczne obchody 80. rocznicy „Akcji pod Pławną” rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego, po czym Pani Burmistrz Ciężkowic Jowita Jurkiewicz-Drąg powitała przybyłych gości i przedstawiła historię "Akcji pod Pławną". Następnie
uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. św. Jana Kantego w Zborowicach przedstawili program słowno – muzyczny upamiętniający „Akcję pod Pławną”. Kolejnym punktem uroczystości była uroczysta Msza Święta odprawiona w intencji uczestników „Akcji pod Pławną”. Po wystąpieniu zaproszonych gości odczytany został apel poległych, wykonana została salwa honorowa i wystawiono wartę honorową przy pomniku.
Całość uroczystości uświetniła 6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta im. Jan Muchy z Ciężkowic. Uroczystość zakończona została złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Pamięci.
W obchodach 80. rocznicy „Akcji pod Pławną” uczestniczył Jerzy Gut - generał brygady Wojska Polskiego w stanie spoczynku urodzony w Ciężkowicach a także członkowie Zarządu ze Stowarzyszenia Weteranów Misji Zagranicznych z Regionu Tarnowskiego na czele z Prezesem Zbigniewem Burnatem oraz dwóch członków ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Kraków, delegatura Gorlice, Pan Aleksander Gucwa i Dariusz Duran, którzy całą uroczystość udokumentowali poprzez zdjęcia i relację filmową.
Udział w uroczystości był dla wszystkich niezapomnianą lekcją historii i patriotyzmu.
Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania została zainaugurowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego i jest kontynuowana przez kolejnych prezydentów.
To już 13. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, odbyła się po raz piąty. Organizatorami tego kulturalnego spotkania byli Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar,
Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz.
W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w Polsce 7 września. W naszej gminie Sękowa, obchody Narodowego Czytania miały miejsce 11 września o godz. 18.30.
Tegoroczną lekturą była powieść pt. „Kordian” Juliusza Słowackiego – wieszcza narodowego epoki romantyzmu.
Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu.
Miejscem Narodowego Czytania był zabytkowy kościołek z 1520 r. wpisany na Listę Unesco pod wezwaniem św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej. W czytaniu wzięli udział: Krzysztof Klęczar – Wojewoda Małopolski, Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa, Małgorzata Mentel – Dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej, Justyna Świerz – UG Sękowa, Mateusz Ślęzak – UG Sękowa, ks. Dominik Świeboda, Piotr Jasion – Karpacka Majsternia Ziół, Marek Czarnota – konferansjer z Sekowej, Paweł Baranowski – OSP Ropica Górna, Marek Liana – działacz społeczny z Małastowa i Julia Doszna - łemkowska pieśniarka.
Na zakończenie Pan wojewoda, Pani wójt i Pani Iwona wszystkim podziękowali, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku. Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. W trakcie spotkania Wojewoda Małopolski rozdawał książki autorstwa Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”. Kolejne Narodowe Czytanie już za rok
W sobotnie popołudnie 7 września 2024 r. o godz. 15.00 w Chyży u Hani w Krzywej, gmina Sękowa, odbyło się już po raz siódmy ChyżoGranie. Pani Anna Dobrowolska ustawiła koło swojej chyży dużą scenę, na której odbyło się spotkanie z poezją śpiewaną i tradycyjną pieśnią łemkowską. VII ChyżoGranie rozpoczęła Anna Dobrowolska, która przedstawiła i przywitała zaproszone zespoły oraz gości.
Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół ,,TEREŚCIACY” z Zawadki Rymanowskiej, który już koncertuje od dziewięciu lat. Wystąpił w składzie: Anna Filip-Płóciennik (akordeon), Klaudia Wielgosz - śpiew, Maja Traore - śpiew, oraz Janek Magierowski (skrzypce) Zespół wykonał kilka utworów w różnych językach. Repertuar zespołu zasługuje na szczególną uwagę, nawiązuje bowiem do wielokulturowej przeszłości naszego regionu. Dawne piosenki łemkowsko - rusińskie stanowią większość. Są piękne, melodyjne i uczuciowe. Tworzyli je kiedyś dawni mieszkańcy Beskidu Niskiego i okolic. Zespół śpiewa również piosenki cygańskie oraz żydowskie w oryginalnym języku. Śpiewanie pieśni zaginionych kultur jest czymś niezwykle szlachetnym, gdyż związane jest z ich ocaleniem i zachowaniem w pamięci.
W chwili obecnej, w zespole występują osoby, które kochają śpiew i chcą realizować się w takiej formie. Jest rzeczą niezwykłą, że w grupie tej, na stałe współpracują z sobą przedstawiciele trzech pokoleń. Najmłodszą jest Klaudia Wielgosz- licealistka, która rozpoczęła przygodę z zespołem Tereściacy w wieku 12 lat.
Następnie wystąpił zespół ,,BURJAN” pochodzący z Gorlic i okolic, założony w 2008 r., koncertuje na watrach łemkowskich oraz na kameralnych imprezach zagranicą. W Krzywej zespół wykonał wiele wspaniałych utworów polsko-łemkowskich, inspirujący się twórczością ludową i kulturą Łemków, Pogórzan, Słowaków, Ukraińców z okolic Beskidu Niskiego.
Po dwóch godzinach koncertu na scenie pojawił się zespół z Krakowa o tajemniczej nazwie KRacoustic. Wysłuchaliśmy klasycznych standardów bluesa, jazzu, a nawet dźwięki w rytmie tanga. Zespół wystąpił w składzie: Ryszard Dziurdzia – akordeon, Piotr Bzowski – perkusja, gwizd artystyczny, Tomasz Kobiela – gitara i Michał Rapka – kontrabas
Jako czwarty zespół wystąpił ,,Słodki Całus od Buby” z Gdańska, znany wszystkim miłośnikom wędrówek po górach i takich po prostu życiowych śpiewa również, że „nie ma rzeczy niemożliwych”. A skoro tak to może i wezmą nas na morze i „poszantujemy”. Zespół wystapił w składzie: Krzysztof Jurkiel Jurkiewicz – gitara, harmonijka, śpiew, Mariusz Kapeć Kamper – gitary, śpiew, Jacek Boski Jakubowski – akordeon, śpiew, Jarosław Medyk Medyński – harmonijka, Czarek Rogalski – gitara basowa oraz Adam Szkieletor Skrzyński - Paszkowicz – perkusja
VII Chyżogranie zakończyło się już w późnych godzinach wieczornych i dla licznie zgromadzonych koneserów muzyki było wspaniała ucztą!
*
Dodatkowymi atrakcjami były:
• przejażdżki konne dla dzieci
• regionalne jadło
• stoiska z rękodziełem
Pogoda słoneczna + 27 stopni, można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani - DO ZOBACZENIA ZA ROK!
Służba na cmentarzu wojennym nr 59 Przysłup – Nowica
Na Kursie Instruktorskim ,,Majstersztyk” w Nowicy, przebywa 20 osobowa grupa harcerzy z Warszawy, która w ramach szkolenia pomagała w pracach na cmentarzu nr 59 Przysłup - Nowica z okresu I wojny światowej. Komendantem Kursu jest dh phm. Mikołaj Opaliński, który udzielił wywiadu wraz z dh Michałem (zobacz relacje filmową)
Cmentarz wojenny nr 59 jest zabytkowym cmentarzem , zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča.
Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 80 żołnierzy poległych od stycznia do maja 1915 roku, w tym 60 żołnierzy austro-wegierskich. Spoczywa tu 20 Rosjan w dwóch mogiłach zbiorowych.
Obiekt znajduje się w lesie, na stoku Magury Małastowskiej.
Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni 163 m², otoczony kamiennym murem wysokości około metra z trzech stron oraz kamiennej trójkątnej ściany zakończonej kamiennym krzyżem. Na jego obszarze usytuowanych jest 17 mogił zbiorowych oraz jeden pojedynczy.
Wśród pochowanych jest trzech oficerów: w grobie nr 17 Ltn. Max Schenk z 56 pułku wadowickiego a w grobie nr 18 - Ltn.i.d.Res. Emil Obereigner z 36 PP, Czech urodzony w Lazne Podebrady w 1883 r. Zginął w Nowy Rok 1915 r. Spoczywa tu również Polak Fahnr.i.d.R. Tadeusz Michalski z 56 PP z Wadowic, który poległ 3 stycznia 1915 r.
Jak łatwo było zauważyć, pomnik - krzyż łaciński nagrobny Emila Obereignera stał nie na jego grobie, ale na zbiorowej mogile (10) żołnierzy rosyjskich nr 13. Dlaczego? Pomnik prawdopodobnie ufundował ojciec Emila w 1922 r. Pomnik został w 2017, zgodnie z wolą wnuka pana dr Václava Týmla, gruntownie odnowiony. Od dzisiaj tj. 30 sierpnia 2024 r. pomnik został przeniesiony i stoi na grobie nr 18, gdzie spoczywa Ltn.i.d.Res. Emil Obereigner z 36 PP oraz Polak Fahnr.i.d.R. Tadeusz Michalski z 56 PP z Wadowic.
Ponadto grupa wolontariuszy na czele z szefem stowarzyszenia „Magurycz” Szymonem Modrzejewskim oraz Krzysztofem Gardułą, Piotrem Spłocharskim i Dariuszem Kiełtyką, od rana do godzin wieczornych pracowała przy kamiennym ogrodzeniu – ściana pomnikowa i bramka wejściowa – oryginalny kamień kilku tonowy leżał parę metrów od muru. (zobacz relacje filmową)
W latach 2007-2008 cmentarz został odnowiony przez Stowarzyszenie Magurycz z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy a prace sfinansowane ze środków polskiego budżetu i Austriackiego Czarnego Krzyża. Zachowały się także cztery oryginalne kamienne słupki HV wyznaczające granice działki cmentarnej.
Na pomniku zachował się napis wyryty w kamiennej płycie:
WOLLT IHR DIE HEIMGEGANGENEN
HELDEN EHREN SCHENKT
EUER HERZ DER ERDE
DIE SIE DECKT
która w tłumaczeniu brzmi:
JEŚLI CZCIĆ CHCECIE POLEGŁYCH BOHATERÓW
PODARUJCIE SWE SERCA ZIEMI,
KTÓRA ICH KRYJE.
Więcej informacji o cmentarzu znajdziesz TU oraz
TU - FB
W 80. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy
W samo południe, o godz. 12.00, w piątek 23 sierpnia 2024 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie + 24 stopnie, odbyła się uroczystość poświęcona 80. rocznicy bohaterskiej śmierci siedmiu Lotników Polskich, załogi bombowca Halifax z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która niosła pomoc walczącej Warszawie.
W nocy z 27/28 sierpnia 1944 w rejonie Krzywej – Banicy zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele Władz Wojewódzkich, Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, harcerze, leśnicy, księża, weterani i kombatanci, samorządowcy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania przez orkiestrę OSP Dominikowice Hymnu Rzeczypospolitej, po czym prowadzący uroczystość
Pan Aleksander Gucwa wygłosił słowo wstępne i powitał księży, którzy brali udział w koncelebrze Mszy św. Chwilą ciszy uczciliśmy dwóch kapłanów i weterana, którzy zmarli w ostatnim czasie. Mszę św. celebrował proboszcz parafii Gładyszów ks. Stanisław Szczepanik a koncelebransami byli: ks. Adam Prącik z parafii Małastów, ks. wikariusz Rafał Płaczek z parafii Łącko i ks. Grzegorz Żywiec z parafii Smerekowiec, który wygłosił homilię.
Msza św. odbyła się w intencji poległych lotników załogi Halifax, oraz za wszystkich lotników, żołnierzy i osób cywilnych, którzy zginęli w latach 1939 – 1945. a także za żyjących lotników z okazji zbliżającego się ich święta.
Po Mszy św. około godz. 13.00 odegrano Hymn Lotników Polskich, po czym prowadzący powitał wszystkich zaproszonych gości, przybyłych na tą uroczystość.
Nastąpiły okolicznościowe przemówienia, jako pierwsza głos zabrała Pani wójt Gminy Sękowej Małgorzata Małuch, w swoim wystąpieniu mówiła o bohaterskiej śmierci Polskich Lotników, którzy nieśli pomoc walczącej Warszawy. Pani wójt i sekretarz UG Pan Michał Diduch podziękowali za kultywowanie tradycji lotniczej, wręczając Panu Aleksandrowi Gucwie piękny pamiątkowy grawerton.
Głos zabrał Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Ryszard Pagacz, Wicestarosta Gorlicki Pan Marcin Krzemiński oraz płk pil. Stanisław Wojdyła – wszyscy w swoich wystąpieniach podkreślali bohaterstwo, poświęcenie i odwagę Polskich Lotników. Pan płk na ręce Pani wójt wręczył pamiątkowy medal 105 lat Polskiego Lotnictwa Wojskowego w dowód kultywowania tradycji lotniczych w Gminie Sękowa. W podziękowaniu Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, na pamiątkę od Pani wójt, otrzymał obraz przedstawiający zabytkową cerkiewkę wpisaną na Listę Unesco w Owczarach. Pamiątkowe medale otrzymali też członkowie stowarzyszenia z rejonu Gorlic: Pan Dariusz Duran, Kazimierz Sacha i Aleksander Gucwa. Ponadto Pan Aleksander otrzymał Złotą Odznakę Stowarzyszenia. Został też odznaczony przez Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego Złotym Medalem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego za wybitne Zasługi Dla Stowarzyszenia. Odznaczenie wręczył Prezes Zbigniew Burnat wraz z Zarządem.
Szczególnie wzruszającym momentem był przelot samolotów: C-100RG SP-STOC pilotowany przez Mariusza Kuźmę oraz Jak-12 M SP- AWD pilotowany przez Tomasza Małkiewicza i Krzysztofa Witka, z Aeroklubu Podhalańskiego z Łososiny Dolnej, z których zrzucono wiązankę kwiatów złożoną pod pomnikiem w hołdzie poległym lotnikom.
Oficer z 2 Korpusu Polskiego Dowództwa Garnizonu Kraków, Pan ppłk Krzysztof Rybicki, przeprowadził Apel Poległych, po czym Kompania Reprezentacyjna oddała trzy salwy honorowe.
Następnym punktem uroczystości było złożenie przez poszczególne delegacje wieńców i kwiatów pod pomnikiem lotników.
Dziękuję żołnierzom z 2. Korpusu Polskiego Garnizonu Kraków za wystawienie Kompani Reprezentacyjnej, za wystawienie Warty Honorowej przy pomniku, za wystawienie Pocztu Sztandarowego i żołnierzy flagowych i wieńcowych. Szczególne słowa podziękowania kieruję pod adresem szefa Wydziału Komunikacji Społecznej 2. Korpusu Polskiego Garnizonu Kraków, Pana ppłk Krzysztofa Rybickiego. Dziękuję za uświetnienie uroczystości orkiestrze OSP Dominikowice na czele z kapelmistrzem Romanem Korbiczem, druhom z OSP Sękowa i Uście Gorlickie, druhom harcerzom z 12 DSH z Uścia Gorlickiego na czele z drużynowym dh Januszem Baniakiem, wszystkim pocztom sztandarowym, lokalnym mediom i wszystkim, którzy uczestniczyli w tej pięknej i doniosłej uroczystości.
Poczty Sztandarowe wystawili:
1. 2 Korpus Polski Garnizonu Kraków
2. SSLW RP Kraków
3. KKSL Kraków
4. Nadleśnictwo Gorlice
5. ZHP Hufiec Gorlice
6. OSP Sękowa
7. SP Sękowa
8. SP Siary
WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:
1. Kwiaty złożył Wicemarszałek Woj. Małopolskiego Pan Ryszard Pagacz
2. Wiązankę kwiatów w imieniu Pana Posła Piotra Lachowicza, złożyła Pani Magdalena Kurzawa
3. Wieniec w imieniu mieszkańców Gminy Sękowa złożyli: Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Sekretarz UG Michał Diduch, Przew. Rady Gminy – Bogusław Moroń, Skarbnik UG w Sękowej Katarzyna Rak – Wachowska i Radna Beata Śliwa
4. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Krystyna Gucwa w imieniu Frances Gates z Sydney – córki naw. mjr Franciszka Omylaka
5. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Elżbieta Malicka w imieniu wnuka Michała Omylaka z rodziną (Wrocław)
6. Wiązankę kwiatów złożyła młodzież SP w Gładyszowie w imieniu Grażyny Omylak - córki naw. mjr Franciszka Omylaka
7. Wiązankę kwiatów złożył Ted Maryniak z USA w imieniu ppor. bomb. Władysława Kozioła – pochowany w kwaterze brytyjskiej w Belgradzie
8. Wiązankę kwiatów złożył Wicestarosta Gorlicki Pan Marcin Krzemiński
9. Wiązankę kwiatów złożyła wójt Gminy Uście Gorlickie Pani Ewa Garbowska - Góra
10. Wiązankę kwiatów złożył Wice wójt Gminy Pleśna – Pan Ryszard Stankowski
11. Wiązankę kwiatów złożył wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski Pan Marek Karaś
12. Wiązankę kwiatów złożyli: Pani Prezes Lege Artis Agnieszka Kęska w imieniu Starosty Limanowskiego Pana Mieczysława Urygi i por. Krzysztof Kęska z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego z Warszawy.
13. Wiązankę kwiatów złożył Tadeusz Furmanek z Jasła w imieniu Jacka Orchela, który reprezentuje Fundacje Rodzin Lotników Polskich w Anglii
14. Wiązankę kwiatów złożyli: Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Pan płk pil. Stanisław Wojdyła i płk Marek Kołacz Prezes Mał. Woj. Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
15. Wiązankę kwiatów złożył kpt. pil. Leszek Mańkowski wraz z małżonką Krystyną w imieniu Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa i Rady Seniorów Lotnictwa .
16. Wiązankę kwiatów złożył Pan dr Marcin Krzek – Lubowiecki – główny specjalista IPN Kraków
17. Wiązankę kwiatów złożyli przedstawiciele Państwowej Policji w Gorlicach oraz Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach.
18. Wiązankę kwiatów złożyło Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego – Prezes Zbigniew Burnat wraz z Zarządem.
19. Wiązankę kwiatów złożyło Nadleśnictwo Gorlice – Z-ca Nadleśniczego Pan Konrad Barczyk wraz z delegacją
20. Wiązankę kwiatów złożyła delegacja harcerzy 12 DSH w Uściu Gorlickim z dh Januszem Baniakiem
21. Wiązankę kwiatów złożył Prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej Pan Roman Trojanowicz wraz z delegacją.
22. Wiązankę kwiatów złożyła Wielka Loża Narodowa Polski i Ukrainy – były Wielki Mistrz Pan Aleksander Kalinowski, były Namiestnik Pan Bogdan Popławski oraz Aleksander Rufus – Lek
23. Wiązankę kwiatów złożył Pan Franciszek Myśliwiec z Uścia Gorlickiego, syn żołnierza z bitwy pod Tobrukiem i Monte Cassino
24. Wiązankę kwiatów złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Gładyszowie
25. Wiązankę kwiatów złożyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Sękowej i w Siarach
26. Wiązankę kwiatów złożył Klub Seniora z ŁĄCKA
27. Wiązankę kwiatów złożyli: Barbara i Zbigniew Myślicki
28. Wieniec od mieszkańców wsi Krzywa złożyła sołtys Pani Izabela Floryan a Radna Maria Połeć znicz
29. Stowarzyszenie Krzywa – kwiaty złożyła Pani Elżbieta Jawor i Bogoń Dorota
30. Zapalony znicz złożyli przedstawiciele młodzieżowej drużyny OSP z Gładyszowa
31. Zapalony znicz złożyli podopieczni ELEOSU w Gładyszowie
32. Zapalony znicz w imieniu 2 Korpusu Polskiego Garnizon Kraków złożył ppłk Krzysztof Rybicki
Otrzymaliśmy listy od następujących osób:
1. Attache Obrony Ambasady Brytyjskiej - Chris Brown
2. Poseł na Sejm RP - Weronika Smarduch
3. Poseł na Sejm RP - Barbara Bartus
4. Burmisrz Miasta Gorlice - Rafał Kukla
Po 2 godz. i 20min. organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę, w ośrodku narciarstwa klasycznego w Krzywej.
Nieco historii
Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga ppor. pil. Kazimierza Widackiego wystartowała z Brindisi (Włochy) na swoje piąte zadanie. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP Halifax FS-P w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ożga i sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Załoga należała do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która niosła pomoc dla Powstania Warszawskiego. Zadanie bojowe wykonali, zrzucili 10 pojemników i 10 paczek z bronią, amunicją, lekarstwami itp. Zginęli w drodze powrotnej, ich samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Ju-88 nocą z 27 na 28 sierpnia 1944 r. na granicy Banicy z Krzywą w Beskidzie Niskim. Od wybudowania nowego pomnika w 2009 r. co roku odbywają się uroczystości patriotyczno - religijne, na które serdecznie zapraszam!
Film o historii katastrofy Halifaxa z Banicy można zobaczyć poniżej. ZOBACZ TAKŻE TU