Newsy:

znalezionych: 1350 na 270 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

W Lipnicy Wielkiej w 79. rocznicę oddali hołd poległym lotnikom.

17 września b.r. w Lipnicy Wielkiej, gmina Korzenna, pow. nowosądecki, odbyła się uroczystość związana z 79. rocznicą zestrzelenia alianckiego samolotu Halifax.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnów państwowych: Polski, Wielkiej Brytanii i Kanady, następnie Wójt Gminy Korzenna Leszek Skowron przywitał zaproszonych gości i wygłosił okolicznościowe przemówienie. Głos zabrali: Wiceminister Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, poseł Anna Paluch, Radna Semiku Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz. Odczytany został Apel Pamięci i złożono wiązanki kwiatów.
W uroczystości uczestniczył Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Delegatura Gorlice. Wartę przy pomniku lotników wystawiła 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej. Poczty Sztandarowe wystawili: UG w Korzennej, OSP i Szkoła Podstawowa w Lipnicy Wielkiej. Na zakończenie uroczystości został odczytany list memoratywny przesłany przez córkę, Rosemary ze Stanów Zjednoczonych, strzelca pokładowego stg Johna Fredericka Cairneya Rae, który zginął 79 lat temu.

W miejscowości Niecew w pobliżu Lipnicy Wielkiej, 5 sierpnia 1944 r. zestrzelony został brytyjski samolot Halifax FS-S (JP-162) ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia, który bazował na lotnisku w Brindisi - Włochy. Powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AK samolot Halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch strz. pokł. załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney Rea zginęło, czterech pozostałych - F/O Phillip James Anderson (RCAF), Sgt Robert Orlando Peterson (RCAF), Sgt Alan Jolly i Sgt Walter Charles Underwood – zdołało wyskoczyć z samolotu na spadochronach i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować. W 1945 r. przez Odessę wrócili do Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

I Festiwal Pieczonego Ziemniaka w Siarach

Pod szkolna górką w Siarach, w niedzielne słoneczne popołudnie 10 września 2023 r. odbył się I Festiwal Pieczonego Ziemniaka. To niezwykłe wydarzenie, podczas którego ziemniak staje się głównym bohaterem. Dzień ten był wyjątkowo hucznie obchodzony w Siarach i nie bez powodu zrzesza fanów tego pysznego warzywa! Organizatorem tego wspaniałego festiwalu była Nieformalna Grupa My Dla Przyszłych Pokoleń z Renatą Szczepanik, Lidią Spólnik i Piotrem Sekułą na czele oraz GOK Sękowa. Organizatorzy zadbali o wspólną zabawę jak i ogrom atrakcji dla dzieci. Wszyscy, którzy przyszli na wydarzenie zajadali się pieczonymi na ogniu kiełbaskami oraz oczywiście ziemniakami.

O dobrą zabawę dla najmłodszych dbali animatorzy z "Wujkiem Skarpetką" na czele. Po udanych zabawach scenę przejął zespół regionalny "POGÓRZANIE", który zachęcił wszystkich do wspólnego tańca i biesiadowania.
Kolejnym punktem w programie imprezy był koncert "Young Graba" oraz karaoke "Każdy może śpiewać"
W trakcie festiwalu nie zabrakło także intensywnego tańca połączonego z aerobikiem jakim jest Zumba. Na sam wieczór scenę jak i wszystkich uczestników festiwalu rozgrzał koncert zespołu "NIE RÓB SIARY" wprowadzając tym samym wszystkich na kończącą imprezę dyskotekę.
Tego dnia jednak najważniejszy był ziemniak i jego wspólne pieczenie. Dodatkowymi atrakcjami były przejażdżki konne, darmowe dmuchańce, do których tradycyjnie ustawiały się kolejki oraz pokazy sprzętu strażackiego. Całą imprezę prowadził "Dj Polan".

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Narodowe Czytanie 2023 w Sękowej

Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już 12. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, odbyła się po raz czwarty. Organizatorem był GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz.
Tegoroczną lekturą była znana powieść Elizy Orzeszkowej ,,Nad Niemnem”. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Nasi ,,artyści” wystąpili w otoczeniu Karpackiej Majsterni Ziół, przy zabytkowym kościółku pw. św.św. Filipa i Jakuba w Sękowej, 7 września 2023 r. o godz. 17.00
W czytaniu wzięli udział: Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, Bogusław Moroń – Przew. Rady Gminy Sękowa, Małgorzata Mentel – Dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej, Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach, Katarzyna Rak – Wachowska – Skarbnik UG w Sękowej, Marek Ludwin – Radny Pow. Rady, Krystyna Prokop – Radna Gminy Sękowa, Jadwiga Wojtowicz – Radna Sejmiku Małopolskiego, Mateusz Ślęzak – UG Sękowa, ks. Dominik Świeboda, Piotr Jasion – Karpacka Majsternia Ziół, Julia Doszna - łemkowska pieśniarka i Marek Liana – działacz społeczny z Małastowa.

Na zakończenie pani Iwona wszystkim podziękowała, zaprosiła na poczęstunek, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku. Celem tej corocznej ogólnopolskiej akcji jest popularyzowanie czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Osobiście dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w czytaniu podczas tej pięknej akcji a także tym, którzy przyszli posłuchać lektury tegorocznego Narodowego Czytania. Ktoś powiedział, że akcja ma na celu zachęcić młodych do czytania, ale w jaki sposób, kiedy podczas czytania była grupa osób 50+. Czytać będą ci, którzy czytają i przychodzą na takie spotkania. Wolałabym żeby zachęcać tych, którzy tego nie robią!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

VI ChyżoGranie u Hani w Krzywej

W sobotnie popołudnie 2 września 2023 r. o godz. 14.00 w Chyży u Hani w Krzywej, gmina Sękowa, odbyło się już po raz szósty ChyżoGranie. Pani Anna Dobrowolska ustawiła koło swojej chyży dużą scenę, na której odbyło się spotkanie z poezją śpiewaną i tradycyjną pieśnią łemkowską. VI ChyżoGranie rozpoczęła Anna Dobrowolska, która przedstawiła i przywitała zaproszone zespoły oraz gości.
Jako pierwszy na scenie zaprezentował się ,,Duet JAK WIDAĆ” to Tomasz Paciorek i Jan Drzewiecki - dwie gitary, flet i wieloletnie wspólne koncertowanie w klimacie piosenki poetyckiej i turystycznej. Pozytywne wibracje, muzyczne podróże są nieodzownymi elementami wieczorów z gitarą (a raczej z gitarami). Do tego jeden z panów – Tomek, to zapalony żeglarz mazurski, więc jego piosenki zabrzmiały szantowo!

Następnie wystąpiła AGATA RYMAROWICZ to śpiewająca autorka i artystka mocno zanurzona w zarówno w poezji śpiewanej jak i nurcie ludowych pieśni rusińskich. Uczestniczka, finalistka, laureatka nagród festiwali studenckich. Trzy albumy wydane w latach 2013–2018 to wyśpiewane historie o drodze, zagubieniu i losie, który nas czasem zaskakuje.
Na Chyżograniu zaśpiewała a na gitarze zagrał Piotr Bzowski z Krakowa wraz z Mateuszem Stawiarskim (akordeon).

STREFA MOCNYCH WIATRÓW Założyciel zespołu STREFA MOCNYCH WIATRÓW, wokalista również autor tekstów – Dariusz "Grzywa" Wołosewicz na muzycznej scenie jest przedstawicielem rocka w marynistycznym klimacie. W tekstach znajdziemy portowe historie, bitwy Wikingów, sztormy, opowieści o dzielnych wojowniczkach – Walkiriach, a wszystko to zmieszane w rockowych, heavy metalowych brzmieniach. Zespół zagrał ok. 300 koncertów, grając w towarzystwie takich wykonawców jak między innymi: Jelonek, Monstrum czy Turbo. Debiut płytowy w 2007 roku (Strefa Mocnych Wiatrów), końcem roku 2009 drugi krążek (Królowie Mórz) i rok 2010 – trzeci album, koncertowy, to dorobek grupy. Obecnie, w składzie: Darek "Grzywa" Wołosewicz – gitara, śpiew, Darek Adamczyk – gitara, Adam Zalewski – gitara basowa i Arek Adamczyk – perkusja, pracują nad kolejną płytą. W Krzywej 2 września był prawdziwy sztorm, ale tylko na scenie!!

U STUDNI Zespół U STUDNI wędruje razem od 2012 roku. Przemierzają festiwale, małe kameralne muzyczne spotkania, klimatyczne wieczory w górach, wielkie sceny i przytulne schroniska. Dzielą się przy tym poezją Krzysztofa Cezarego Buszmana, Edwarda Stachury, Józefa Barana, czy Adama Ziemianina oraz własnymi kompozycjami (Dariusza Czarnego, Ryszarda Żarowskiego, Oli Kiełb-Szawuły).
Wydają i dzielą się płytami od 2013 roku, dzięki czemu możemy posłuchać krążków: U Studni (Dalmafon 2013), Wąwóz naszych czasów (Dalmafon 2014), Wspólne zdjęcie (Dalmafon 2017), U Studni - Jubileusz Poety (Dalmafon 2018), Ześrodkowanie (Dalmafon 2019), Bieszczadzki hymn. Live (Bacówka Jaworzec 2022), Najpiękniejsza podróż (Dalmafon 2023).
Obecny skład zespołu to: Dariusz Czarny – gitary, śpiew, Robert Jaskulski – gitara basowa, Ola Kiełb-Szawuła – gitara, śpiew, Joanna Radzik – skrzypce, śpiew, Ryszard Żarowski – gitary, śpiew, Wojciech Gołosz – realizacja dźwięku.
Sobotni wieczór pod Chyżą Hani był wyjątkowy, bo na scenie pojawił się również wraz z grupą U STUDNI, poeta wędrujący – Adam Ziemianin.

Dodatkowymi atrakcjami były:
• przejażdżki konne dla dzieci
• regionalne jadło
• stoiska z rękodziełem
Pogoda słoneczna + 21stopni, można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Potańcówka na obiektach sportowych w Sękowej

Poprzez realizowanie Programu Potańcówki Wiejskie, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wspiera i upowszechnia ideę organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. Dzięki Programowi, Instytut chce przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Zamierzeniem Programu Potańcówki Wiejskie jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi w ujęciu jak najbardziej lokalnym, pielęgnując tym samym własne, miejscowe tradycje muzyczne i taneczne.

Taka potańcówka wiejska odbyła się w Sękowej, w godzinach popołudniowych w dniu 2 września na obiektach sportowych a organizatorem było KGW i Gospodarzy Siar i Owczar przy współpracy z GOK w Sękowej.
Potańcówkę otworzyła Wójt Gminy Małgorzata Małuch, Sekretarz Gminy Michał Diduch, Poseł Elżbieta Zielińska i szefowa KGWi Gospodadzy Siary Owczary Pani Klementyna Apola - Pruchniewicz
Taneczna impreza zgromadziła mieszkańców i turystów spragnionych tańca w plenerze. Były tańce, muzyka, śpiew i wiele wspólnych zabaw dla dorosłych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ