Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   7  8  9  10  11  12  13  14  15   - następna »

Majówka w Regietowie 2023

Tegoroczna Majówka w Regietowie odbyła się w dniach od 20 do 21.05.2023 r. na terenie Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów”, pow. Gorlice. Oficjalne otwarcie nastąpiło drugiego dnia 21 maja.
Do Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” (gmina Uście Gorlickie) przyjechali goście z całej Polski. Do konkursu przystąpili przedstawiciele kilkudziesięciu stadnin, m.in. z województw warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego. I oczywiście Jeździecki Klub Sportowy „Jaśmin” z „Gładyszowa”. Tegoroczne kwalifikacje do VI Mistrzostw Polski koni rasy huculskiej, rozpoczęły się rano drugiego dnia. W samo południe nastąpiło oficjalne otwarcie majówki, dokonał w niedzielę Dyrektor Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” Mirosław Waląg powitał przybyłych Gości, hodowców i zawodników.

Po powitaniu gości o godz. 13.30 odbył się konkurs skoków przez przeszkody – konkurs dla młodych jeźdźców i konkurs skoków specjalny oraz konkurs zręczności w powożeniu, po czym nastąpiło wręczenie nagród i zakończenie majówki, która przy pięknej pogodzie należy zaliczyć do udanych.
Były też stoiska całkiem komercyjne, od biżuterii, obrazów, wiklin, wyrobów z drewna po artykuły dla koniarzy: siodła, toczki, buty i wiele innych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XII Powiatowy Dzień Weterana w Wietrzychowicach

19 maja 2023 r. o godz. 10.00 na Placu Targowym w Wietrzychowicach, odbył się tradycyjny XII Powiatowy Dzień Weterana działań poza granicami państwa. Patronat Honorowy objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego, Wójt Gminy Wietrzychowice oraz GCK w Wietrzychowicach.

W uroczystościach wzięli udział weterani misji poza granicami państwa, uczniowie i nauczyciele szkół ponadpodstawowych z Tarnowa i powiatu tarnowskiego, samorządowcy, oraz przedstawiciele służb mundurowych i organizacji społecznych.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. koncelebrowana przez trzech kapelanów.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale okolicznościowe oraz odznaczenia. Wójt gminy - Tomasz Banek podkreślał jak wielkim zaszczytem dla gminy, było goszczenie tak licznie przybyłych weteranów.

– We wszystkich regionach świata, które doświadczyły wojny i konfliktów, nasi żołnierze uczestniczyli w misjach ONZ w celu zaprowadzenia pokoju i jego utrzymania. Takie uroczystości są formą podziękowania dla nich za to, że zdecydowali się często ochotniczo wyjechać na takie misje – dodaje Wojciech Mik, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Tarnowie.
– Jest to dla nas bardzo ważne święto. Dotyczy tego czasu kiedy mogliśmy uczestniczyć w misjach pokojowych, wprowadzać pokój na tych terenach, gdzie były zwaśnione strony, które walczyły ze sobą i ponosiły ofiary. Myśmy tam wkraczając w te tereny nieśli pokój - mówi Józef Kozioł, sekretarz Stowarzyszenie Weteranów Misji Pokojowych i Zagranicznych w Tarnowie.

W Powiatowym Dniu Weterana na zaproszenie Prezesa Zbigniewa Burnata, uczestniczył Aleksander Gucwa, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie, Oddział Gorlice.
Podczas uroczystości wystąpiła orkiestra ze Szczepanowic, prezentując umiejętności muzykalne i wokalne. Wydarzenie zakończyło się poczęstunkiem pod namiotami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Członek rodziny królewskiej Hrabia George Windsor odwiedził gminę Sękowa.

Kolejny członek brytyjskiej rodziny królewskiej pojawił się w Polsce. Tym razem Hrabia George Windsor, kuzyn króla Karola III przyjechał do Warszawy i do… Sękowej. W Warszawie przekazał drogocenną rzecz dla Polski, mianowicie był to starodruk, książka "Lhistoire de Primaleon de Grece" Francisco Vázqueza. Książka należała w XVIII w. do pierwszej polskiej Biblioteki Narodowej, otwartej w Warszawie w 1747 r. przez Józefa i Andrzeja Załuskich. Na zakończenie w Bibliotece Narodowej powiedział: Niech będzie to mój skromny wkład w odbudowę polskiego dziedzictwa kulturowego

Na drugi dzień tj. 16 maja 2023 r. prawnuk króla Jerzego V odwiedził Ziemię Sękowską. W godzinach popołudniowych złożył wieniec pod pomnikiem siedmiu polskich lotników w Krzywej/Banicy w towarzystwie pracownika Ambasady Polskiej w Londynie Clarindy Calma. Wieniec złożyła też delegacja Gminy Sękowa: Wójt Gminy Małgorzata Małuch i Sekretarz Gminy Sękowa Michał Diduch. Miejscowy regionalista Pan Aleksander Gucwa przedstawił obszernie historię zestrzelenia polskiej załogi w sierpniu 1944 r. Na zakończenie wizyty wręczył hrabiemu swoją książkę pt. ,,Odwaga i Nadzieja” opisująca zestrzelenie załogi Halifaxa w Banicy/Krzywej i Liberatora w Olszynach. W rozmowie hrabia powiedział: Mój dziadek także zginął w katastrofie lotniczej w 1942 r. podczas II wojny światowej. Ostatnio miałem okazję odczytywać listę wszystkich, którzy wówczas zginęli podczas odsłaniania pamiątkowej tablicy w Szkocji. Nadmienię że syn księcia Edwarda z wykształcenia jest historykiem i by lepiej zrozumieć dzieje kraju nad Wisłą nauczył się naszego języka.

Następnie hrabia George Windsor zwiedził drewniany kościółek w Sękowej, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mowa oczywiście o kościele św. Jakuba i św. Filipa w Sękowej.
Podczas zwiedzania zabytkowego kościółka był nim zafascynowany. W pewnym momencie wyciągnął telefon, by zrobić zdjęcia wszystkich jego najciekawszych elementów, zarówno ołtarza, obrazów przedstawiających drogę krzyżową jak i samej konstrukcji drewnianej budowli.
Po wizycie na Ziemi Sękowskiej udał się w dalszą podróż po Polsce. Kolejnym przystankiem był Sandomierz.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Tu jest Przyszłość! Spotkanie otwarte PO w Gorlicach

W poniedziałek 15 maja 2023 r. w Gorlicach o godz. 17.30 w Hotelu Lord przy ulicy Sportowej 11, odbyło się spotkanie otwarte z udziałem parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej w ramach akcji „Tu jest Przyszłość” w Małopolsce. Dzisiaj tj. 15 maja do naszego województwa przyjechało aż 100 parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, którzy spotkają się z mieszkańcami w wielu miejscowościach z całego regionu. Podsumowaniem akcji będzie marsz, który 4 czerwca odbędzie się w Warszawie.
W Gorlicach gościliśmy trzech parlamentarzystów: Krzysztof Grabczuk, Michał Krawczyk i Paweł Poncyljusz. Przed otwartym spotkaniem, odbyło się pierwsze spotkanie z przedsiębiorcami, później nauczycielami i dyrektorami szkół oraz z mieszkańcami powiatu. Łącznie uczestniczyło około 200 osób. Spotkania prowadził Witold Kochan - Przewodniczący Rady Powiatu.
Politycy w części otwartej skupili się na krytyce rządów PiS, mówiąc m.in. o chaosie bezpieczeństwa państwa, o niefortunnych zakupach sprzętu wojskowego dla armii, poruszono kwestie międzynarodowe, w tym przede wszystkim wojnie za naszą wschodnią granicą, odpowiadali na zadawane pytania przez zgromadzonych mieszkańców.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Piknik Historyczny i obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami

2 maja 2023 r. punktualnie o godz. 10.00, przy pięknej pogodzie rozpoczęły się na cmentarzu wojennym nr 91 w Gorlicach, obchody 108. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Burmistrz Miasta Gorlice Rafał Kukla, w swoim przemówieniu powiedział m.in.,,Bitwa pod Gorlicami była punktem kulminacyjnym toczących się od wielu miesięcy walk, których efektem było przełamanie frontu wschodniego. Najcięższe starcie miało miejsce w dniach 1-5 maja 1915 roku, a w operacji poległo kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy”. Na wzgórzu Korczak odegrano 4 hymny państwowe – polski, austriacki, węgierski i ukraiński, była salwa honorowa, odczytany został Apel Poległych oraz odmówiono modlitwę ekumeniczną za poległych w bitwie. Ponad 30 delegacji złożyło wieńce i wiązanki kwiatów pod centralnym pomnikiem cmentarnym.
Po tej części nieco po 11-tej spod bramy Cmentarza nr 91 wystartował IV Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami”. Meta biegu zlokalizowana była w Sękowej na stadionie. Bieg wygrał Paweł Smędowski mieszkaniec Sękowej! Około godz. 12-tej delegacje złożyły wieńce i kwiaty na cmentarzu wojennym nr 67 w Ropicy Górnej oraz 60 na Przełęczy Małastowskiej.

O godz. 16.30 po trzech latach przerwy spowodowanych najpierw pandemią, a potem wybuchem wojny na Ukrainie, znów rozegrana została rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami z 1915 roku, w której to uczestniczyło 300 rekonstruktorów z kraju i zagranicy. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch dokonała oficjalnego otwarcia pikniku historycznego na terenie przyległym do kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Sękowej, przeprowadzona została modlitwa ekumeniczna w intencji poległych, po czym odbyło się przepiękne widowisko historyczne z okresu Bitwy pod Gorlicami. Całemu spektaklowi przyglądał się obecny na miejscu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz tysiące mieszkańców miast i wiosek. Lektorem, który w genialny sposób opowiadał dziejące się wydarzenia był profesor i historyk, Andrzej Olejko.

Tym razem wydarzenie miało nieco inny charakter niż dotychczas i rekonstruktorzy skupili się na przedstawieniu życia zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w wojennej rzeczywistości. Na sękowskich polach stanęła galicyjska wioska, taka na wzór z początku XX w, gdy przez ziemię gorlicką przetaczały się działania Wielkiej Wojny. Wybudowali ją rekonstruktorzy z Gorlic zrzeszeni w Grupie Rekonstrukcji Historycznej 1915 pod kierownictwem Piotra Kamińskiego, prezesa stowarzyszenia GRH 1915.

Na polach, tuż za kościołem w Sękowej stanęły drewniane chaty, karczma, studnia na żurawia, wieża imitująca wiertnicze budowle, którymi przed laty usłane były te pola. Stanął też szpital polowy z pełnym wyposażeniem - łóżkami, ale i noszami do transportu rannych z pola walki w pobliżu linii okopów. Nad sękowskimi polami unosił się samolot z epoki pilotowany przez właściciela Pana Krzysztofa Cwynara z Brzozowa a z kotła wojskowego dolatywał zapach grochówki. Nie zabrakło straganów z rękodziełem, kulinariami i starociami. Zafascynowani historią wojny na pewno byli bardzo zadowoleni.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ