Portal www.sekowa.info dziękuje za życzenia świąteczne.
Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia Drogą mailową, sms i tel. przesłali:
Janusz i Roma Drzymała - Kanada Za wszystkie życzenia świąteczne i noworoczne serdecznie dziękuje. |
W Szczawie po raz siódmy uczczono pamięć mjr pilota Antoniego Tomiczka
Inscenizacja odbywa się w miejscu gdzie od nocy z 22/23 listopada ( operacja „ Kazik 1 „ )aż do nocy z 28/29 grudnia 1944 roku, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem, oraz desant skoczków spadochronowych – cichociemnych – których, podczas dwumiesięcznych operacji zrzutowych, wyskoczyło i szczęśliwie wylądowało na „ Wildze” dwunastu. Wspominaną powyżej grudniową nocą, 8 samolotów - typu Halifax i Liberator - z elitarnej polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, lecąc z dalekiej włoskiej bazy lotniczej – Campo Cassale, dokonało zrzutów zaopatrzenia. Była to ostatnia operacja tego typu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Za sterami jednego z samolotów - Halifaxa LL118 C zasiadał mjr pil. Antoni Tomiczek. Ten legendarny pilot wrócił w 2008 r. na to miejsce gdzie zgromadzonym przybliżył historię tego wydarzenia. - Od siedmiu lat SRH 1PSP AK, w ścisłej współpracy z emerytowanymi pilotami wojskowymi i cywilnymi, zrzeszonymi w Stowarzyszeniach : Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991,jak również władzami Gminy Kamienica i OSP Szczawa, przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu z przed 75 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak mjr pil. Antoni Tomiczek, czy też żołnierzy 1 PSP AK, oraz ich współpracowników, czy też rodzin. Po raz pierwszy do grona organizatorów dołączyło Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „ Nila „ w Krakowie, oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. To widowisko wspierają grupy rekonstrukcji historycznej tj. Klub Historyczny im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Słopnicach, replique iwc oraz Klub Historyczny im, Armii Krajowej z Olkusza. Podczas obchodów, nastąpił przelot trzech samolotów, wiatrakowców ( po raz pierwszy !! ). Na ziemi można było obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie, jakim posługiwali się żołnierze 1 PSP AK. Odbył się pokaz modeli latających, można było posłuchać relacji o tym co się działo w tym miejscu 75 lat temu, zarówno na ziemi jak i w powietrzu ( dzięki uprzejmości m.in. Pana por. Leszka Mańkowskiego – pilota, skoczka spadochronowego, pilota balonowego ). Wszystko to odbyło się w przepięknej górskiej zimowej scenerii pogranicza Beskidu Wyspowego i Gorców. Dla najmłodszych była też słodka niespodzianka. Natomiast dla każdego był zapewniony ciepły posiłek, herbata, kawa… zapewniony tez miał być dla seniorów wyjazd na Polanki, niestety po dwóch godzinach stania na parkingu przykościelnym w Szczawie, dobry kol. SW podwiózł nas na miejsce rekonstrukcji, ale niestety była to już kocówka tej zapewne pięknej inscenizacji!
Najbardziej zasłużeni dla organizacji dostali pamiątkowe dyplomy. *** Antoni Tomiczek w ramach 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia - 301 Dywizjonu "Ziemi Pomorskiej - Obrońców Warszawy" odbył 23 skrajnie niebezpieczne loty ze zrzutami: 5 razy nad Polskę, 11 nad północne Włochy, 3 nad Jugosławię, 2 nad Czechosłowację, 1 raz nad Grecję i 1 raz nad nieustalonym krajem. Ostatnim zadaniem lotniczym był zrzut dla I Pułku Strzelców Podhalańskich AK na placówkę "Wilga" na Polankach nad Szczawą w Gorcach nocą z 28 na 29 grudnia 1944 r. (był to jednocześnie ostatni lot specjalny do Polski). Ostatni, 23. lot bojowy, wykonał 25 lutego 1945 r. 20 listopada 1946 r. Antoni Tomiczek zakończył służbę w Polskich Siłach Powietrznych w stopniu polskim chorążego i brytyjskim Warrant Officera (chorąży). Zdecydował się na powrót do kraju i 12 maja 1947 r. po raz pierwszy od wielu lat stanął na polskiej ziemi w Gdańsku. Powrócił na Górny Śląsk, w rodzinne strony. Znalazł zatrudnienie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku, gdzie pracował nieprzerwanie jako starszy inspektor kontroli zakładów pracy od 16 lipca 1947 r. do końca maja 1979 r., kiedy przeszedł na emeryturę. Major w stanie spoczynku Antoni Tomiczek zmarł 19 listopada 2013 r., krótko po swoich 98. urodzinach. breitling replique montre Spoczął na cmentarzu parafialnym św. Mikołaja w Pstrążnej. Jego imieniem jeszcze za życia nazwano Gimnazjum w Lyskach koło Pstrążnej. Od 1948 r. był żonaty z Emilią z domu Miliczek. Miał jedyną córkę Alicję.
|
ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE 2019 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE![]() Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości, refleksji dotyczących minionego okresu oraz planów na nadchodzący Nowy Rok. Niech nowo narodzony Jezus przyniesie nam wszystkim, naszym rodzinom i Ojczyźnie światło pokoju i nadziei. Niechaj świąteczny nastrój doda mocy w zmaganiu się z codzienną rzeczywistością, a nadchodzący rok spełni osobiste nadzieje, przyniesie zdrowie i pomyślność. Wszystkim Mieszkańcom gminy Sękowa i nie tylko oraz tym którzy tu zaglądają, składam najlepsze życzenia, zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2020 niósł ze sobą szczęście i pomyślność. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość, aby wszystkie dni w roku były tak piękne jak ten jeden wigilijny wieczór, aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda betlejemska prowadziła Was ku szczęściu. Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia ŻYCZY WŁAŚCICIEL TEGO PORTALU - ALEKSANDER GUCWA
Nie było miejsca dla Ciebie...
BOŻE NARODZENIE 2019![]()
Niechaj Boże Narodzenie ¶wieci blaskiem w Waszych sercach i przyniesie ciepło tym, |
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej - LEST WE FORGET
W uroczystościach na cmentarzu uczestniczyli także przedstawiciele Związków Kombatanckich i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Alianckich w Ostrowie. Byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie.
Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. kapelana Wojska Polskiego.
Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków.
![]() ![]() *** Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej. Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli replique bijoux w różnych obozach jenieckich w Polsce. Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. replicas Joyas Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.
![]()
Remembrance Day - Kraków, 26.11.2019 r. |
Kiermesz parafialny w Bartnem
W związku z tym, replica jewelry że święto to ma charakter nie tylko religijny, ale też kulturalny i społeczny wymiar, nie zabrakło innych atrakcji. W świetlicy wiejskiej odbyły się warsztaty modelarsko – etnograficzne dla dzieci. ,,Akcja Translokacyjna/Bartne40”. O godz. 14.00-tej w cerkwi greckokatolickiej p.w. ŚŚ. Kosmy i Damiana w Bartnem. (obecnie muzeum), odbyła się premiera filmu „Wieś wirtualna – historia prawdziwa”
Film jest cyfrową rekonstrukcją łemkowskiej wsi Bartne, jest próbą pokazania jego dawnych, utraconych walorów zabytkowych i krajobrazowych. Organizatorem było: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska w Łosiu. Partnerzy: Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach, Najnowsza trasa Triverna, Parafia Prawosławna w Bartnem, Gmina Sękowa. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
![]() |