Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   54  55  56  57  58  59  60  61  62   - następna »

Niecodzienna wizyta Dr Sandy Miarecki,
emerytowany podpułkownik Sił Powietrznych USA!!

W pierwszy lipcowy poranny weekend odwiedziła mnie i moją rodzinę Dr Sandy Miarecki, emerytowany pilot podpułkownik Sił Powietrznych USA!!
Po godzinnej rozmowie, w towarzystwie rodziny Sandy pana Andrzeja i jego syna Rafała Miareckich oraz mojego kolegi tłumacza Marcina Koczery, udaliśmy się do Banicy/Krzywej pod pomnik siedmiu polskich lotników. Pod pomnikiem czekał już emerytowany płk lotnictwa Adam Niemiec z Warszawy wraz z rodziną i znajomymi. Porozmawiał z Sandy a ja przedstawiłem historię zestrzelenia Halifaxa w sierpniu 1944 r. Następnie przez Gładyszów i Magurę Małastowską udaliśmy się na cmentarz wojenny nr 60 z I wojny światowej, opowiedziałem o walkach w tym rejonie i o budowie cmentarzy. Następnym celem naszej podróży był pomnik lotników polskich w Olszynach, przedstawiłem historię zestrzelenia polskiej załogi Liberatora.

Po sześciu godzinach wróciliśmy do swoich domów, wszyscy pełni niezapomnianych wrażeń jakie zobaczyli i usłyszeli na terenie Beskidu Niskiego i Pogórza.

PS

Dr ppłk pilot Sandy Miarecki z USA przyjechała do Polski…..uczyć się języka polskiego a równocześnie szuka swoich przodków. Prababcia pochodziła z Juraszowej koło Podegrodzia a pradziadek z Szymbarku koło Gorlic.

Sandy mieszka w Colorado Springs, a jej rodzice na Florydzie. Jej siostra wraz z mężem również mieszka na Florydzie, mają dwójkę dorosłych dzieci. Z kolei brat Sandy z żoną osiadł w stanie Illinois, mają czworo dorosłych dzieci. Po ukończeniu University of Illinois w Urbanie wstąpiła do amerykańskich sił powietrznych Air Force. Pilotowała ponad 40 różnych typów samolotów, w tym największe transportowce. - Latałam samolotami transportowymi podczas wojny (dostarczałam na miejsce zaopatrzenie oraz ludzi), a także samolotami cysternami również tankując inne jednostki lotnicze podczas przebywania w powietrzu - mówi Sandy. - Latałam na myśliwcach bojowych, ukończyłam wiele szkoleń, co pozwalało mi szkolić już nie pilotów, ale ich nauczycieli. Moim marzeniem, niestety niespełnionym, było zostać astronautką.

Sandy przeszła na emeryturę w 2007 roku, rozpoczęła nowe powołanie w fizyce, które postawiło jej na głębiny Ziemi. Zrobiła doktorat z fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim Berkeley. W styczniu 2017 została adiunktem na Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych (United States Air Force Academy) a teraz uczy zajęć fizyki z zakresu mechaniki klasycznej i elektromagnetyzmu, a także fizyki lotnictwa bojowego.

Zainteresowanie i pasja rodzinną historią zaczęła się w 1993 roku, kiedy zmarł jej dziadek George Miarecki. Na pogrzebie spotkała kuzyna pradziadka – Henrego Miareckiego, który dał jej fotografię przedstawiającą prapradziadka Michała. Ta fotografia dała początek tej pasji. Zawsze interesowała się historią rodziny ale przed tym wydarzeniem nie rozwijała tego hobby.
W drzewie genealogicznym opisała ponad półtora tysiąca osób. Od kilku lat zbiera wszystkie możliwe dane i dokumenty o swojej rodzinie pochodzącej z Szymbarku i okolic Podegrodzia. Sandy pragnie w dalszym ciągu odwiedzić i odnaleźć swoją rodzinę, chociaż nigdy przedtem z niektórymi nie miała kontaktu, marzy jej się aby przejść drogami i ścieżkami, po których na pewno chodzili jej przodkowie sprzed 100 laty. W czasie swej podróży Sandy chciałaby spotkać się z tyloma członkami rodziny Miareckich, jak tylko to możliwe. Pragnie dowiedzieć się więcej o swoim pochodzeniu, o rodzinnych tradycjach i miejscu, z którego wywodzą się jej przodkowie. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje prapradziadek Michał, którego wojskowa kariera czeka jeszcze na odkrycie, gdyż są trudności z dotarciem do dokumentacji przebiegu jego służby.

Prapradziadek Michał z całą pewnością nie służył w wojsku, ale inny prapradziadek – Piotr Kowalski z Klikuszowej (koło Nowego Targu) był żołnierzem w Armii Hallera podczas pierwszej wojny światowej. Ale to właśnie fotografia Michała, którą otrzymała od Henrego podczas pogrzebu pradziadka w 1993 roku była tym co rozpoczęło genealogiczną podróż Sandy, więc faktycznie to on zajmuje szczególne miejsce w jej sercu. Jak podkreśla, jest dumna, ze swoich polskich korzeni!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Fotografia uliczna - wystawa Barbary Gabryel Dorrell oraz koncert.

5 lipca 2019 r. o godz. 18.00 w Ośrodku Konferencyjno – Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku odbyła się wystawa Barbary Gabryel Dorrell - ,,Fotografia uliczna”. Wystawa eksponowana była we foyer oraz na gazonie przed kasztelem, prezentuje życie londyńskiej ulicy.

Barbara Gabryel Dorrell - gorliczanka, od lat zamieszkała w Londynie. Fotografią zajmuje się od 2000 roku. Od 2001 roku członek najstarszego w Londynie Towarzystwa Fotograficznego "Ealing Humpshire House Photographic Society" w ramach którego bierze czynny udział w wystawach, pokazach i konkursach. Autorka rubryki "Fototeka Basi Dorrell" w gazecie "Tydzień Polski". Interesuje ją głównie fotografia uliczna. Ze zdjęć powstają albumy np. "Muzycy uliczni", "Bezdomni","Książki i księgarnie", "Kolorowy Londyn", "Kolorowe ściany-Murale". Z pasją fotografuje też instalacje szklane artysty Dale Chihuly. Dużo podróżuje w celach fotograficznych. Posiada ogromny dorobek fotograficzny.
Wystawa czynna będzie do 30.07.2019r.

O godz. 19.00 odbył się koncert w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "EMANACJE".
Wystąpiła: Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Radosław Kurek – fortepian, Anna Gutowska – skrzypce, Alina Mazur – mezzosopran i inni

W programie:
Richard Strauss - Sonata na wiolonczelę i fortepian F - dur op. 6
Anton Webern - 3 Kleine Stȕcke na wiolonczelę i fortepian op. 11
Henri Dutilleux - "3 Strophes Sur Le Nom du Sacher"
Leoš Janáček - "Pohádka"
Francis Poulenc - Sonata na wiolonczelę i fortepian
Jacques Ibert - "Le Petit en Blanc"
Sala koncertowa Kasztelu wypełniona została do ostatniego miejsca.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

,,Seniorzy z tradycją” – historia nekropolii wojennych w Gminie Sękowa

Kluby Seniora prężnie działające na trenie Gminy Sękowa, zrzeszają coraz większą liczbę mieszkańców. Do ich podstawowej aktywności należy organizacja spotkań również tych okolicznościowych, wykładów, imprez czy wycieczek krajoznawczych.
Do takiego spotkania, a właściwie wykładu historycznego doszło w dniu 27 czerwca 2019 r. w Domu Ludowym w Siarach. Prelekcja zorganizowana została w ramach projektu „Seniorzy z tradycją”, który jest współfinansowany przez Wojewodę Małopolskiego, a wdraża go w życie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej. Projekt został przygotowany w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wykład dotyczący lokalnej historii, którego głównym tematem była prezentacja cmentarzy wojennych rozsianych po Gminie Sękowa, poprowadzony został przez Pana Aleksandra Gucwę – pasjonata lokalnej historii, długoletniego nauczyciela szkół w Gminie Sękowa. Zebrana publiczność Siarskiego Klubu Seniora została zapoznana z architektonicznym wymiarem wojennych nekropolii, dodatkowo prowadzący wykład niezwykle szeroko omówił historię powstania 23 nekropoli, które zlokalizowane są na terenie Gminy Sękowa. Wszystkie cmentarze wojenne były pokazane na zdjęciach archiwalnych oraz współczesnych a także przedstawiony został film z cmentarza wojennego nr 76 w Siarach

W spotkaniu uczestniczył również Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sękowej – Pan Michał Diduch oraz Koordynator projektu – Pani Katarzyna Smołkowicz.

6. Samochodowy Wyścig Górski - Magura Małastowska 2019

Po nieco ponad miesięcznej przerwie do walki powrócili zawodnicy ścigający się w ramach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Trzecia i czwarta runda GSMP odbyła się w dniach 21 – 23 czerwca 2019 na malowniczej trasie Magury Małastowskiej koło Gorlic.
61 zawodników znalazło się na liście startowej do podjazdów treningowych i wyścigowych 3 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski – 6 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska.
Organizowany przez Automobilklub Biecki Wyścig Górski Magura Małastowska to najmłodsza, rozgrywana dopiero po raz szósty, eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, wciąż udoskonalana zarówno pod względem organizacyjnym ( choć dotychczasowe oceny są bardzo wysokie) jak i przebiegu trasy. Zawodnicy mieli do pokonania 3610 m długości w tym 25 łuków.

Impreza odbyła się przy wsparciu samorządów Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego: Starostwa Powiatowego, Miasta Gorlice, Gminy Sękowa oraz pozostałych sąsiednich gmin.
W sobotę i w niedzielę po oficjalnym treningu zawodnicy przystąpili do oficjalnego 1 i 2 podjazdu wyścigowego. Szymon Łukaszczyk wygrał pierwszy podjazd i poprawił swój własny rekord trasy do wyniku 01:41,681. Po 2 podjeździe wyścigowym w niedzielę nastąpiła ceremonia wręczania nagród.

Trasa została w sposób profesjonalny przygotowana, wokół trasy wyścigu wycięto samosiejki co ułatwi obserwację imprezy przez kibiców, uzupełniono ubytki nawierzchni asfaltowej. Duża grupa kibiców zlokalizowana została w okolicy samego startu, na wprost restauracji ,,Gospoda Magurska” Inne punkty widokowe rozmieszczone były na trasie w miejscach bezpiecznych dla miłośników sportów samochodowych.
Zarówno podjazdy treningowe jak i wyścigowe odbyły się, bez większych kłopotów, nie licząc krótkich przerw, powodowanych awariami samochodów na trasie wyścigu.
Zawodom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, w sobotę przejściowo popadało, nie zabrakło atrakcji dla kibiców.

Szymon Łukaszczyk niepokonany w 6. Wyścig Górski Magura Małastowska. Kierowca Mitsubishi Lancera Evo V żegna się z Magurą podwójną wygraną i nowym rekordem. W niedzielę podium uzupełnili Andrzej Szepieniec i Dubai. W GSMP Hist triumfuje Marcin Kacperek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Parafialny Piknik Rodzinny w Sękowej

22 czerwca 2019 r. na placu przed Kościołem pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba w Sękowej, odbył się Parafialny Piknik Rodzinny. Otwarcia dokonał ks. proboszcz Jacek Piróg w towarzystwie pani wójt gminy Sękowa Małgorzaty Małuch, to oni byli organizatorami tego pikniku przy współudziale GOK Sękowa.
O godz. 15.00-tej rozpoczął się Festiwal Młodych Talentów z GOK, następnie Warsztaty Teatralne dla dzieci – Teatr Nowy - Nowy Sącz, przedstawienie pt. ,,Calineczka” Szkoła Podstawowa im. Wł. Długosza w Siarach, przeciąganie liny o tort owocowy.

Finałowy koncert rozpoczął się o godzinie 18.00 w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu w wykonaniu grupy Zacznij od Bacha - Zbigniew Wodecki Tribute Band z Krakowa. Formacja Zacznij od Bacha przygotowała kilkanaście utworów mistrza. Wysłuchaliśmy nie tylko najsłynniejsze hity Zbigniewa Wodeckiego, ale także utwory, o których większość już zapewne zdążyła zapomnieć. Zespół przygotował taką wersję piosenek mistrza, by jak najwierniej oddać jego twórczość oraz by dźwięki ich instrumentów przypominały muzykę lat 70. zeszłego stulecia.

Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje: stoiska z potrawami regionalnymi, kramy. Ponadto uczestnicy pikniku mogli skosztować smacznego ciasta domowej roboty, kiełbasek z grilla i surówki. Nie zabrakło lizaków i lodów dla najmłodszych parafian. W czasie trwania tego rodzinnego spotkania do dyspozycji było również stoisko z napojami, kawa i herbata. Było puszczanie baniek mydlanych, malowanie twarzy, ziemniak prosto z ogniska i wspaniały…pieczony dzik!!

Piknik przebiegał w miłej, radosnej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy znakomicie się bawili. Dla każdego był to czas dobrego odpoczynku i okazja do integracji. Wszyscy uznali, że było to bardzo udane spotkanie i już planuje się następne. Mam nadzieję, że tradycja parafialnego pikniku rodzinnego wpisała się na stałe do parafialnego kalendarza. GRATULUJĘ!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ