Narodowe Czytanie – Sękowa 2019
Zaprezentowane fragmenty ,,Dobrej pani” replica uhren schweizer pozwoliły prześledzić najważniejsze etapy życia głównego bohatera - Eweliny Krzyckiej. Przekaz tekstu został wzbogacony przez dobiegającą w tle muzykę filmową wykonaną przez panaMirosława Bogonia. Na zakończenie pani Wójt wszystkim podziękowała, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku.
|
Uroczystość otwarcia nowego roku szkolnego i boiska wielofunkcyjnego
Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście, gratulując szkole otwarcia boiska, podkreślali rolę i znaczenie oddanej do użytku inwestycji nie tylko dla rozwoju kultury fizycznej i sportu, ale także poprawy jakości życia całej lokalnej społeczności. Wójt w trakcie wygłoszonego przemówienia podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do powstania tego boiska i życzyła wszystkim dużo radości z korzystania z tego pięknego obiektu. Nauczycielka wf Justyna Szarowicz powiedziała: ,,Cieszymy się z nowego boiska i mamy nadzieję, że nie tylko uatrakcyjni ono lekcje wychowania fizycznego, ale także podniesie edukacyjną i wychowawczą rolę sportu w codziennym życiu uczniów i mieszkańców wsi.” ***
Boisko zostało zmodernizowane w okresie wakacji i dostosowane do oczekiwań uczniów i rodziców.
Realizowany projekt jest wynikiem konsultacji społecznych prowadzonych podczas sporządzania Gminnego Programu Rewitalizacji. Adaptacja boiska przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sękowej na ogólnodostępny park kulturalno-sportowy była możliwa dzięki wsparciu finansowemu z „Programu Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020”.
|
W 680. urodziny Bobowej odnowiono dwa kościoły.7 września 2019 r. Bobowa obchodziła 680. rocznicę lokacji miasta i 10. rocznicę odzyskania praw miejskich oraz przywrócenia patronatu św. Zofii nad miastem. Z tej to okazji o godz. 14.00 w nowo odnowionej kolegiacie p.w. Wszystkich Świętych, biskup tarnowski Andrzej Jeż koncelebrował Mszę św. dziękczynną wraz z 30 duchownymi z parafii Bobowa oraz z innymi, którzy zostali zaproszeni na uroczystości. Ks. biskup wygłosił homilię i pobłogosławił odnowiony kościół parafialny. Na zakończenie uroczystości kościelnych ks. dr Marian Chełmecki, proboszcz bobowskiej parafii dziękował wszystkim, którzy w różnoraki sposób wspierali przedsięwzięcie. Przypomniał, że w zaledwie dwa lata, udało się kompleksowo wyremontować obie świątynie: gotycki kościół p.w. św. Zofii z drugiej połowy XV w oraz kolegiatę. Jak mówił, parafialna społeczność podjęła się naprawdę trudnego wyzwania, które udało się doprowadzić do szczęśliwego końca. Po Mszy św. setki mieszkańców gminy i nie tylko przemaszerowali przez miasto do hali widowiskowo-sportowej przy SP w Bobowej, tam na placu przyszkolnym wypuszczono i poszybowało w niebo 300 gołębi obwieszczając światu ten piękny jubileusz. Następnie w hali sportowej odbył się koncert kapeli Szabasówka a po nim przyszedł czas na część oficjalną: powitanie gości, okolicznościowe wystąpienia i wręczenie jubileuszowych medali. W tym zacnym gronie byłem i ja, Burmistrz Miasta Bobowa Pan Wacław Ligęza wręczył mi osobiście piękny pamiątkowy medal, z którego byłem bardzo dumny i wzruszony. Mimo że od 46 lat mieszkam na drugim końcu powiatu gorlickiego w pięknej Sękowej,panerai replica to wciąż jestem z moim miasteczkiem bardzo związany. Były tez prezentacje artystyczne Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej, prezentacja filmu o Bobowej i koncert szkoły Muzycznej. Na hali sportowej od paru już dni trwa dwudziesty festiwal koronki klockowej, na który przyjechały koronczarki między innymi ze Słowacji, Czech, Włoch, Chorwacji, Francji i Hiszpanii. Na zakończenie uroczystości wjechały dwa potężne torty, które zostały symbolicznie pokrojone przez pana Burmistrza i ks. proboszcza, wszyscy obecni, którzy jeszcze byli na hali a minęła już piąta godzina uroczystości mogli się poczęstować tym wspaniałym smakołykiem!
|
W 75. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-BanicyW piątek 30 sierpnia 2019r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyła się uroczystość związana z 75. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax w sierpniu 1944 roku, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot zestrzelono 28 sierpnia w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice. Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników, zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, harcerze, leśnicy, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, Drum Bun - Kraków, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, władze małopolski, lokalnych samorządów, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników. Po mszy św. zabrała głos pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch a następnie Aleksander Gucwa, przew. uroczystości, który nawiązał do tragicznej śmierci polskiej załogi, odczytał list nadesłany przez płk Dominika Morgana – Brytyjski Attache Obrony w Polsce. Wspólnie z panią wójt złożył życzenia i wręczono wiązankę kwiatów o. Dominikowi z okazji 65 rocznicy święceń kapłańskich i 55 lecia pierwszego lotu z krośnieńskiego lotniska. Następnie Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie płk. pilot Stanisław Wojdyła wręczył nagrody i medale wdzięczności (medal 100 lecia powstania lotnictwa polskiego) w uznaniu zasług dla kultywowania pamięci o Polskich Lotnikach: wójt Małgorzata Małuch, córka mjr Franciszka Omylaka z Sydney (Australia) Frances Gates – medal, - Tomasz Sikorski – medal za to że m.in. dzięki jego wysiłkom – kilkadziesiąt lat po II Wojnie Światowej – prawidłowo zidentyfikowano załogę i miejsce jej katastrofy, lokalizowane wcześniej nad Adriatykiem,Ted Maryniak – krewny por. bomb. Władysława Kozioła pochowany na cmentarzu wojennym w Belgradzie i Kazimierz Sacha za kultywowanie pamięci o Polskich Lotnikach w Banicy/Krzywej i Łysej Górze.
Za kultywowanie tradycji lotniczych seniorzy lotnictwa uhonorowali statuetką NIKE pana Aleksandra Gucwę, pomysłodawcę i twórcę pomnika siedmiu lotników polskich. Statuetkę wręczył wice prezes SSLW RP w Krakowie płk pil. Stefan Glądys. Poczty sztandarowe wystawili:
1. Państwowa Policja w Gorlicach Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Panu Maciejowi Trybusowi z Regionalnej Telewizji Gorlickiej, który co roku jest z nami jako wolontariusz! Dziękuję telewizji Gorlice.tv i wszystkim fotoreporterom.
WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:
1. Wieniec złożyli członkowie Rodzin Lotniczych:
2. Zapalony znicz złożyła Dyrektor Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK z Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego w Krakowie Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę.
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - CZĘŚĆ I*****ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - CZĘŚĆ II część I
część II i ostatnia
![]() |
Uczcili pamięć lotników poległych w misji niesienia pomocy powstańczej Warszawie
Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16.00 mszą św. w intencji poległych 7 polskich lotników, w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach, koncelebrowana przez czterech księży, homilię wygłosił ks. Dariusz Nawalaniec – proboszcz parafii Olszyny. Po zakończonej mszy licznie zebrani mieszkańcy Olszyn udali się w kolumnie marszowej pod pomnik poległych siedmiu polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Podczas Repliche Orologi Di Lusso przemarszu przygrywała młodzieżowa orkiestra dęta OSP z Rzepiennika Strzyżewskiego. Po odegraniu hymnu państwowego został przeprowadzony Apel Poległych, przez płk pil. Stanisława Wojdyłę ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie. Następnie młodzież wraz z nauczycielami przedstawiła program słowno – muzyczny. Szczególnie wzruszającym momentem był przelot samolotu Jak-12 M pilotowanych przez lotników z Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej, wykonał siedem symbolicznych rund. Aeroklub ufundował wiązankę kwiatów, która złożona została pod pomnikiem w hołdzie poległym.
Następnie głos zabrał wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Pan Marek Karaś a po nim Przew. Społecznego Komitetu Uroczystości Pan Aleksander Gucwa, który powiedział m.in. ,,w 75 rocznicę wybuchu powstania warszawskiego i śmierci dwóch polskich załóg Liberatora z Olszyn i Halifxa z Banicy "trzeba stawać na baczność przed weteranami, którzy w tamtym czasie zdawali egzamin z miłości do ojczyzny i zdali go w sposób heroiczny". "Chwała bohaterom! Chwała niezłomnym obrońcom wolności i godności polskiego narodu" Następnie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem lotników przez: rodziny lotników, wójta gminy, kombatantów, radnych, młodzież szkolna i ….ministrantów. Piękną wiązankę kwiatów złożył Jack Orchel, syn polskiego lotnika na Zachodzie, lekarza por. naw. z 18 OTU Eugeniusza Orchela, pochodzącego z Gorlic. Kwiaty złożył w imieniu Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii. Parę dni wcześniej wieniec tudor replica wykonany z czerwonych maków złożył syn Brunona Malaiki – Chris Mackey z Anglii.
Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem, odbyła się krótka modlitwa przeprowadzona przez księdza proboszcza Dariusza Nawalańca, po czym nastąpiło przejście do biblioteki OSP, w której otwarto wystawę poświęconą tragedii załogi Liberatora. Podczas poczęstunku i przy ,,małej czarnej", Prezes SSLW RP w Krakowie Stanisław Wojdyła wręczył dla rodziny Van de Ven i dla pana wójta książki ,,100 lat lotnictwa wojskowego w Małopolsce 1918 - 2018", natomiast wójt wręczył rodzinie Brunona Malaiki książki o regionie Polski Południowej.
![]() ![]()
Po 70 latach odnaleziono tabliczkę znamionową z silnika Liberatora, który został zestrzelony 17.08.1944 r. w Olszynach. |