Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   60  61  62  63  64  65  66  67  68   - następna »

IX Otwarte Mistrzostwa Lipinek w skoku wzwyż dobiegły końca.

15 lutego 2019 r. o godz. 9.00 w hali sportowej, dyr. SP w Lipinkach Mika Małgorzata oraz nauczyciel wf Tomasz Świerzowski dokonali otwarcia IX Otwartych Mistrzostw Lipinek w skoku wzwyż. Pan Tomasz oraz naucz. wf Anna Wojna byli organizatorami kolejnych mistrzostw. Przed otwarciem odbyły się zawody dla najmłodszych skoczków z klas I-II oraz III-IV, w których to licznie uczestniczyli najmłodsi zawodnicy z gminy Lipinki.
Zawody rozegrano w 5 kategoriach wiekowych, w których to uczestniczyło 105 zawodników w tym 43 dziewczynki z siedmiu szkół: SP Lipinki, Sękowa, Kobylanka, Pagorzyna, Wójtowa, I LO Jasło i ZSE Gorlice. Brała też udział 16 osobowa reprezentacja UKS ,,Maraton" Sękowa, która zaprezentowała się bardzo dobrze, zawodnicy zdobyli 6 medali w tym 2 złote.

W najmłodszej grupie dzieci młodszych (kl IV i mł. 2008 i mł.) wygrała Marta Gyba poprawiając rekord mistrzostw o 2 cm, skacząc na wysokość 120cm. Drugie miejsce zajęła jej rówieśniczka Martyna Galas z wynikiem 115cm, a jej siostra Wiktoria Galas uplasowała się na piątym miejscu skacząc 105cm. W kategorii dzieci starszych (2006/2007) Zuzanna Pałys zajęła drugie miejsce pokonując poprzeczkę na wysokości 125cm a Jessica Żelem zajęła piąte miejsce z wynikiem 120cm. W tej samej kategorii startowali nasi chłopcy którzy wywalczyli trzy medale. Rekord Mistrzostw w tej kategorii ustanowił nasz zawodnik Daniel Pawełczak pokonując poprzeczkę na wysokości 148cm bijąc rekord o 8cm. Trzecie miejsca zajęli również dwaj nasi zawodnicy Bartłomiej Białoń i Mikołaj Prajsnar skacząc na wysokość 120cm. Piąte miejsce zajął Patryk Ołpiński z wynikiem 110cm. W kategorii młodziczek (2004/2005) czwarte miejsce zajęła Daria Żelem z wynikiem 120cm. Natomiast Daniel Zimowski i Krzysztof Hryc w kategorii Juniora Mł.(2002/2003) zajęli czwarte miejsca z wynikiem 150cm.

Zawodnicy za trzy pierwsze miejsca otrzymali pamiątkowe medale i do szóstego miejsca dyplomy oraz puchary za drużynówkę.
Z punktu kronikarskiego należy odnotować wzorową organizację zawodów!!

Komunikat z zawodów - kliknij*** ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XIII Spotkanie Noworoczne podsumowujące rok 2018 w Gminie Sękowa

W poniedziałek 21 stycznia 2019 r. o godz. 16.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sękowej, odbyło się tradycyjne XIII Spotkanie Noworoczne, organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącego Rady Gminy Sękowa Bogusława Moronia, podsumowujące miniony rok oraz przedstawiające plany i założenia na rok 2019 w Gminie Sękowa. Dyr. GOK w Sękowej Iwona Tumidajewicz, wystąpiła w roli konferansjera przywitała zaproszonych gości i przedstawiła program spotkania.

Na Spotkanie Noworoczne przybyło ponad 100 gości, w tym posłanka Barbara Bartuś, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz, insp. Krzysztof Tybor - Komendant Powiatowy Policji w Gorlicach, Z-ca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach st. kpt. mgr inż. Waldemar Krok, Wicestarosta Gorlicki Stanisław Kaszyk a Burmistrza Miasta Gorlice reprezentował Sekretarz Miasta Daniel Janeczek. Uczestniczyli również księża, nauczyciele, przedstawiciele instytucji samorządowych, radni, reprezentanci Stowarzyszeń, Dyrektorzy Jednostek Gminnych, Sołtysi Gminy Sękowa, prezesi i przedstawiciele spółek, przedsiębiorcy oraz liczna rzesza mieszkańców gminy. Podczas uroczystości Małgorzata Małuch wójt Gminy Sękowa przedstawiła podsumowanie roku 2018 w zakresie wykonania budżetu, realizowanych inwestycji, oświaty, pomocy społecznej, wydarzeń kulturalnych i sportowych, realizacji Funduszu Sołeckiego. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, wyrazili oni swoje uznanie dla zrealizowanych inwestycji, życzyli samorządowcom wytrwałości w dążeniu do nieustannego rozwoju gminy Sękowa. Następnie pani wójt wręczyła szklane grawertony osobom, instytucjom i organizacjom działające na rzecz Gminy Sękowa.

W nastrój tego spotkania wprowadziła Izabela Staruch aktorka i wokalistka z Krakowa, która zebranej publiczności zaśpiewała piosenki francuskie z repertuaru Edith Piaf czy Garou oraz polskie standardy lat 20-tych.

Gospodarze przygotowali poczęstunek i pięknie udekorowali salę.
W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata.

Od autora:

Spotkania Noworoczne w Gminie Sękowa to wieloletnia tradycja. Służą one przede wszystkim wymianie poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, samorządowcami i mieszkańcami. Jest to także doskonała okazja do podsumowania całorocznej pracy, przedstawienia najważniejszych zadań, które udało się zrealizować w roku minionym - oraz zastanowienia nad tym, co jeszcze jest do zrobienia.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

PREZYDENT GDAŃSKA PAWEŁ ADAMOWICZ NIE ŻYJE !

Żegnamy Pawła Adamowicza. Dziękujemy za wolny i otwarty Gdańsk.
Za słowa przeciw nienawiści.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie
A światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki wieków...

Wspaniali odchodzą a źli dalej sieją nienawiść i dzielą Polaków

Portal www.sekowa.info dziękuje za życzenia świąteczne.

Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Frances & Derek Gates - Sydney (Australia)
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Andrzej Ratajczak z Rodziną - Poznań
Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
Barbara i Aleksander Guterch - Warszawa
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław
Kazimierz Sacha - Gorlice
Elwira i Jarosław Lis - Puck
Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz

Drogą mailową, sms i tel. przesłali:

Reinhold Perl - Niemcy
Janusz i Roma Drzymała - Kanada
Elżbieta i Marcin Gibała - Opole
Roman Trojanowicz - Gorlice
Krystyna i Krzysztof Sikorowie - Warszawa
Jan Widacki - Kraków
Adam Gamon - Ropica Górna
Irena i Kazimierz Sterkowicz - Gorlice
Mayer Odett - Węgry
Anna i Zygmunt Kotasowie - Kraków
Marek Białka - Gnojnik
Eileen Fraser i Paul Fraser - Anglia
Andrzej Piecuch - Gorlice
Mariusz Esmantowicz - Gorlice
Cyfrowy Polsat - W-wa
Stanisław Job - Kraków
Wojciech Noworyta z Rodziną - W-wa
Aleksander Wietrzyk z Rodziną - Biesna
Wanda i Jerzy Dudek - Gorlice
Anna Diduch - Gorlice
Sandy Miarecki - USA
Zdzisław Thol - Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" - Gorlice
Stanisław Wojdyła z Rodziną - Kraków
Załoga Niebieskiej Eskadry - Warszawa
Paulina Kasprzycka - Małopolski Instytut Kultury - Kraków
Ryszard Stankowski - Pleśna
S.P. Gładyszow
Halina i Edward Wyroba - Wadowice
Sławomir Mrozek - Gorlice
Hanna Kubiak – Poznań
DG-art. - Gorlice
Agnieszka Golak - Śrem
Jolanta Karasińska - W-wa
George Negrea - Rumunia
Mike Gates - Anglia
Piotr Sekuła - Siary
Stanisław Sowa - Godziszki k/ Bielska B
Karl Fuchs - Gostynin
Jacek Tenerowicz - Norwegia
Beskid Zielony - Gorlice
Halina i Stefan Glądys - Kraków
Rodzina Dzurišova - Bardejów (Słowacja)
Ben Wennemuller - Holandia
SRH 1PSP AK - Limanowa
Katarzyna Kullmann - W-wa
Kamila Rawluk - Poznań
Rosemary i Robert Edmeads - USA
Małgorzata Małuch z rodziną - Sękowa
UG Sekowa
Zofia Rowinska - Sękowa
Damian, Agnieszka i Wiktoria Olszewscy - Sękowa
Ewa i Wincenty Wołkowiczowie - Tarnobrzeg
Jerzy Kuck z rodziną - Kraków
Anna Kopciał - Poznań
Piotr Spłochowski - Australia
Leszek Koncewicz - Racibórz
Ewa i Piotr Mrazek - Warszawa
Tomasz Sikorski z Rodziną - Warszawa
Andrzej i Zhanna Orchel - Gorlice
Alicja Grabowska - Częstochowa
Anna Dobrowolska - Krzywa
Szymon Serwatka - Kraków
Marek Podraza - Gorlice
Ryszard Burda - Gorlice
Aleksander Żelazny z Rodziną - Siary
Kazimierz Karasiński - Kraków

Za wszystkie życzenia świąteczne
i noworoczne serdecznie dziękuje.

******************************************

Pani Danuta Kosiba wraz z życzeniami świątecznymi przesłała piękne wydanie albumowe - KAPLICZKI I KRZYŻE, za co serdecznie dziękuję.

Boże Narodzenie u prawosławnych i grekokatolików

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho”
Chrystus się narodził - Wychwalajmy Go

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. 6 stycznia Swiatyj Weczer - odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii - obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia.

Życzenia do wszystkich wiernych Kościoła Wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, na którym mieszka około 8 tyś Łemków:

ХРИСТОС РАЖДАЄТСЯ!

З нагоды Різдвяных Свят і Нового 2018 Рока, желаме Вам вшыткого доброго, най ся Вам щестит, веде і каре. Най тот рік буде іщы ліпший, як минулий. Жебы сте были веселы, здоровы і богаты, а оптимізм жытя все был при Вас! Смачной велиі і Веселых Різдвяных Свят!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa

Okres świąt Bożego Narodzenia kończy się w Kościele rzymskokatolickim, a zaczyna dla prawosławnych i grekokatolików. 6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Składają sobie życzenia, zamiast opłatkiem, przełamują się prosforą – to kwaśny chleb, typowy dla tradycji wschodniej. Podczas Wigilii zawsze jest 12 postnych potraw. Każda coś symbolizuje: kutia to bogactwo, pierogi z makiem to szczęście, barszcz to dobrobyt.

Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni. W niedzielę przypada Boże Narodzenie, w poniedziałek dzień Świętej Rodziny, a we wtorek świętego Szczepana. W cerkwiach w pierwszy dzień świąt rozpoczyna się Święta Liturgia oraz całonocne czuwanie nazywane wsienocznoje bdienije. Okres Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy zakończą 19 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia – Trzech Króli). Przypada wtedy Święto Chrztu Pańskiego, czyli Święto Jordanu.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem była nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.
Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - gorlickiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, łódzko-poznańska, wrocławsko-szczecińska i przemysko-gorlicka. W związku ze śmiercią śp. Arcybiskupa Przemyskiego i Nowosądeckiego Adama, zmieniono nazwę diecezji z Przemysko-Nowosądecka na Przemysko-Gorlicka. Na ordynariusza diecezji Przemysko-Gorlickiej powołano Jego Ekscelencję Biskupa Gorlickiego Paisjusza. Uroczystości intronizacji odbyły się 6.IX.2016 r., w Gorlicach.

Kolęda łemkowska

Dobryj weczir tobi, pane hospodaru,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Zastełajte stoły ta wsie kilimami,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

Taj pridut do tebe tri prazdniki w hosti,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A perszy to prazdnik Rożdiestwo
Christowo, Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A druhi to prazdnik Swiatoho Wasyla,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia.

A tretij to prazdnik Swiato-Wodochryszcza,
Radujsia - oj radujsia zemle,
Syn Bożyj narodywsia