znalezionych: 1498 na 300
stronach « poprzednia - 123456789 - następna »
IV Zjazd Absolwentów LO w Bobowej – 60 lat - Matura 66
20 czerwca 2026 r. odbyło się po raz czwarty spotkanie klasowe, absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Bobowej - MATURA 66.
IV Zjazd absolwentów i wychowawców naszej klasy, stworzył doskonałą okazję do przyjacielskich spotkań, długich rozmów, ale także do chwil zadumy oraz refleksji. 13 absolwentów LO w Bobowej MATURA 66 a wraz z nimi prof. Mieczysław Krok i Sekretarka szkoły Pani Helena Tarasek spotkała się po raz IV na zjeździe klasowym.
To doniosłe wydarzenie w historii naszej klasy, rozpoczęło się od spotkania na dziedzińcu szkolnym, gdzie przywitaliśmy się z wielkim wzruszeniem. Następnie udaliśmy się do budynku naszej szkoły, w którym obecnie mieści się Szkoła Muzyczna I stopnia. Tu spotkałem moją uczennicę ze SP w Sękowej Panią Aleksandrę Przybyłowicz, która jest nauczycielem muzyki. Przeszliśmy prawie po wszystkich klasach robiąc pamiątkowe fotki. Po tej części przeszliśmy do budynku nowej szkoły, w której uczyliśmy się w klasie maturalnej.
W imieniu wszystkich absolwentów kol. Roman Trojanowicz dla całego Grona Pedagogicznego uczącego nas w latach 1962 – 1966 złożył wiązankę kwiatów oraz podziękowania za trud włożony w naszą edukację i wychowanie. Wiązanka została złożona przy płycie upamiętniającej naszego Dyrektora Bronisława Płazę, jako wyraz naszej głębokiej wdzięczności, wspaniałego pedagoga i człowieka.
Następnie udaliśmy się do n a s z e j k l a s y, usiedliśmy w ławkach jak przed 60 laty, ja w imieniu klasy odczytałem obecność i wspominaliśmy szkolne czasy. Pani Dyr. Urszula Jabłońska poczęstowała wszystkich obecnych wspaniałym ciastem i kawą. W tym czasie nastąpiła 40 min projekcja filmu dokumentalnego o naszych poprzednich zjazdach, o historii Bobowej, szkoły i naszej klasie. Wszystko to było dziełem kol. Aleksandra Gucwy. Na zakończenie tej części, zrobiliśmy również pamiątkowe zdjęcia w klasie oraz na dziedzińcu szkolnym na tle Zamku Długoszowskich, gdzie uczyliśmy się od 8-mej do 11 klasy.
Następnym punktem programu był cmentarz, złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach zmarłych profesorów i kolegów.
Upalny i parny dzień dał wszystkim się we znaki i po 4 godzinach udaliśmy się na zasłużony obiad do restauracji ,,Ostoja” i wspólne biesiadowanie. Podczas biesiadowania Komitet Organizacyjny Zjazdu wręczył upominki dla prof. Mieczysława Kroka i Pani Heleny Tarasek.
Było to piękne i wzruszające spotkanie. Po latach wszyscy stają się bliscy i drodzy sercu. Chyba właśnie to uczucie sprawia, że oprócz oficjalnych zjazdów coraz częściej odbywają się zjazdy klasowe. Ten fenomen sprawia, że ludzie mieszkający z dala od siebie w różnych miastach czy krajach, porzucają codzienne obowiązki, by choć na chwilę przypomnieć sobie atmosferę tamtych gimnazjalnych lat, by po latach - niczym "orły do gniazda" - powrócić.
Do godz. 21.00-ej wspominaliśmy nasze młodzieńcze lata, pierwsze miłości i przyjaźnie oraz naszych wspaniałych profesorów, dzięki którym jesteśmy tym, kim jesteśmy. Wspomnienia tych szkolnych przeżyć doprowadziły niektórych do łez.
Była to wspaniała uroczystość a wspomnienia i przeżycia będą w naszych sercach do końca życia.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego i swoim własnym składam serdeczne podziękowania za udział w IV Zjeździe Maturalnym naszej klasy.
Szczególne podziękowania kieruję do zaproszonych gości, emerytowanych Nauczycieli, Pracowników, Absolwentów, którzy przybyli na Zjazd i razem z nami zechcieli powrócić wspomnieniami do początków naszej szkolnej edukacji.
Zorganizowanie tej uroczystości zawdzięczamy Komitetowi Organizacyjnemu , który zadał sobie dużo trudu by zorganizować tak wspaniałe spotkanie.
Dlatego w imieniu wszystkich absolwentów LO MATURA 66, pragnę złożyć najserdeczniejsze podziękowanie członkom Komitetu Organizacyjnego a przede wszystkim Prezesowi Kazimierzowi Kowalskiemu, Aleksandrowi Gucwie, Janinie Ormiańskiej-Pierożak,
Wandzie Orłowicz-Dudek, Marii Dziubaczce – Dyga, Romanowi Trojanowiczowi i Mieczysławowi Martusiowi.
Mamy nadzieję, że za 5 lat spotkamy się w tym samym gronie i znów przeżywać będziemy te wspaniałe chwile.
Jedna z uczestniczek powiedziała: „Są w życiu chwile, które pozostają, chociaż czas mija, one nie mijają. I osoby są takie, które raz poznane mile bywają w życiu wspominane” (Wisława Szymborska). Motto tego spotkania pozostanie w naszych myślach i sercach. Piękne wspomnienia czynią człowieka bogatym, a spotkania takie jak nasze uświadamiają, że dla takich chwil warto żyć - Matura66
Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem naszego rodaka księdza Marka Pęcaka, który przybył do nas z Irlandii, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00. Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Sękowej była nieco inna, niż zwykle, bo odbyła się nie w kościele, a na ołtarzu polowym przed Pałacem Długoszów (właściciele Schabińscy) w Siarach – Gorlice.
W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. proboszcz Jacek Piróg oraz ks. wikary Wojciech Ożóg. Ks. proboszcz wygłosił Słowo Boże. Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.
Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika. Nadmienił też w jaki sposób należy przyjmować Najświętszy Sakrament.
Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też drogi i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, ostatni był po przejściu około 1 km
Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy" i „Boże, coś Polskę”. Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa (Sękowa, Siary i Owczary)
*
Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 4 czerwca. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.
Prezes Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Zbigniew Burnat, Burmistrz Gminy Czchów Krzysztof Szot, Starosta Brzeski Andrzej Potępa oraz Starosta Tarnowski Jacek Hudyma byli organizatorami Powiatowego Dnia Weterana. To wyjątkowe wydarzenie poświęcone wszystkim, którzy służyli Polsce z dala od jej granic. Zostało ustanowione w 2011 roku przez Sejm RP i przypomina o poświęceniu tysięcy żołnierzy, funkcjonariuszy i ratowników, którzy na misjach pokojowych, stabilizacyjnych czy humanitarnych reprezentowali Polskę na całym świecie.
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą św. w intencji Weteranów w kościele zabytkowym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie. W koncelebrze wzięło udział czterech kapłanów. Po mszy zgromadzeni przemaszerowali na pobliski Rynek Czchowski, gdzie odbyła się część oficjalna. Orkiestra strażacka z Ciężkowic, odegrała hymn państwowy, podniesiono flagę na maszt
Były okolicznościowe przemówienia m.in. Burmistrz Czchowa Krzysztof Szot powiedział ,, To dla nas wyjątkowe święto, że mogliśmy gościć weteranów u siebie. Chcieliśmy również przekazać mieszkańcom, dlaczego ich misje pokojowe są ważne. Jako społeczeństwo mamy obowiązek mówić jasno: jesteśmy wdzięczni, pamiętamy, nie zapomnimy”
Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i medale dla weteranów, a także osób wspierających ich działalność.
W uroczystości wzięło udział ponad 50 weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych poza granicami państwa, księża, uczniowie klas wojskowych, samorządowcy, a także przedstawiciele służb mundurowych.
W Powiatowym Dniu Weterana na zaproszenie Prezesa Zbigniewa Burnata, uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie z prezesem płk pil. Stanisławem Wojdyłą na czele, uczestniczył także przedstawiciel z rejonu gorlickiego Pan Aleksander Gucwa, który udokumentował całą uroczystość. Z naszego Stowarzyszenia był poczet sztandarowy - ppłk Szczepan Kurpisz, mjr pil. Jerzy Janiszewski i kpt. Michał Król
W uroczystości uczestniczył płk w st. spocz. Marek Kołacz Prezes Mał. Zarządu Woj. Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
W trakcie wydarzenia można było zobaczyć broń palną i aktualne wyposażenie wojska, Straży Granicznej i innych służb mundurowych. Obchody XV Powiatowego Dnia Weterana zwieńczył pokaz musztry w wykonaniu uczniów ZSLiT w Wojniczu oraz występ orkiestry z Ciężkowic
Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem w restauracji ,,ŁAZISKA” w Czchowie
W poniedziałek 11 maja 2026 r. w wieku 60 lat zmarł nagle generał Jerzy Jankowski – oficer Wojska Polskiego, działacz społeczny i samorządowy związany z Czchowem.
Zaś w czwartek 14 maja 2026 r. w miejscu zamieszkania w Czchowie, odbyła się uroczysta ceremonia pogrzebowa z udziałem wojska i osób znajomych generała. Uczestniczyła też m.in. delegacja Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego w Krakowie, Odział Gorlice w składzie: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran, która złożyła wiązankę kwiatów i udokumentowała całą uroczystość pogrzebową.
Uroczystości pogrzebowe gen. bryg. Jerzego Jankowskiego rozpoczęły się od Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie. Generała żegnał Wiceminister Obrony Narodowej Paweł Bejda, który odczytał list od Ministra ON Władysława Kosiniaka-Kamysza, żegnali księża i miejscowi działacze – wszyscy podkreślali zasługi generała zarówno dla Wojska Polskiego jak i dla struktur NATO.
Po mszy św. kondukt pogrzebowy przeszedł uliczkami Czchowa na miejscowy cmentarz, uczestniczyła kompania honorowa 2 Korpusu Polskiego z Krakowa, poczty sztandarowe oraz wysocy przedstawiciele sił zbrojnych, rodzina, duchowni, przyjaciele zmarłego. Licznie uczestniczyła delegacja Stowarzyszenia Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Regionu Tarnowskiego na czele z Prezesem Zbigniewem Burnatem.
Ceremonia pogrzebowa zakończyła się salwą honorową oraz symbolicznym przekazaniem przez Ministra złożonej flagi państwowej, nakrycia głowy i odznaczeń rodzinie zmarłego. Hymn państwowy odegrała orkiestra wojskowa. Grób gen. Jankowskiego pokryły liczne wieńce, kwiaty i znicze.
Żegnaj Wielki Człowieku, odpoczywaj zasłużenie po trudnym i wspaniałym życiu!
Cześć Jego Pamięci!
Święto Konstytucji 3 Maja.
Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w Sękowej.
W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja o godz. 10.30 w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny w 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 r.
Msza św. odbyła się w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, odprawił ks. proboszcz Jacek Piróg, który wygłosił homilię, powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 235 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu."
W tej podniosłej uroczystości sztandary wystawiła jednostka OSP Sękowa, udział wzięli druhowie OSP z Gminy Sękowa oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Siarach i Szkoły Podstawowej w Sękowej, wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa i w postawie stojącej zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże coś Polskę...".
Bezpośrednio po zakończeniu nabożeństwa odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Siarach. Młodzi artyści zaprezentowali bardzo piękny montaż słowno-muzyczny, nawiązujący do wydarzeń historycznych oraz wartości związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Dziękujemy młodzieży i nauczycielom ze SP wSiarach!
Obchody były okazją do wspólnego uczczenia jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a także wyrazem pamięci o dziedzictwie narodowym i wartościach, które budują naszą tożsamość.
W uroczystej Mszy św. uczestniczył zastępca wójta gminy Sękowa Michał Diduch, Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń oraz Sekretarz Gminy Sękowa Mateusz Ślęzak.
Na zakończenie ks. proboszcz podziękował młodzieży, nauczycielom i wszystkim parafianom za udział w dzisiejszej uroczystości.
Z okazji 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja składam Państwu wyrazy uznania, szacunku oraz wdzięczności za wspólne upamiętnienie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Konstytucja 3 Maja była wyrazem odwagi, odpowiedzialności i troski o przyszłość państwa. Umiejscowiła Polskę wśród najbardziej rozwiniętych i nowoczesnych państw Europy i Świata. Była również świadectwem dążenia do wolności i budowania wspólnoty opartej na zasadach sprawiedliwości oraz solidarności - powiedział Przew. Rady Gminy.
***
Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.
Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.