Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   4  5  6  7  8  9  10  11  12   - następna »

Koncert ,,KWARTETU BESKID” w DPS w Wapiennem

5 sierpnia 2023 r. o godz. 15.00 w sercu Beskidu Niskiego, w najmniejszym uzdrowisku Polski w Wapiennem, odbył się w nowo wybudowanym Domu Pomocy Społecznej ,,MARIA” koncert – "Z muzyką po Europie - tradycja spotyka klasykę" w wykonaniu Kwartetu Beskid.
Kwartet smyczkowy Beskid powstał z zamiłowania do wspólnego wykonywania muzyki oraz przywiązania do rodzinnego regionu. Składa się z czterech profesjonalnych muzyków - absolwentek wyższych uczelni muzycznych.

Zespół wystąpił w następującym składzie: Justyna Młynarczyk – I skrzypce, Alicja Bogucka –II skrzypce, Laura Mozdyniewicz- altówka i Magdalena Januś – wiolonczela.
Kwartet zagrał siedem wspaniałych utworów m.in.: 1. Vinter i Beskidene, 2. Przez Morze Celtyckie, 3. Polski Czardasz, 4. Przystanek Bałkany, 5. Chorwacka Rapsodia, 6. Irlandzka Wiosna, 7. Jig
Z zespołem wystąpiły cztery młode uczennice szkoły muzycznej II stopnia, uczestniczki warsztatów muzycznych, prowadzone przez ich starsze koleżanki w składzie: Emilia Ligęzowska - I skrzypce, Faustyna Rola - II skrzypce, Aleksandra Sakowska – altówka, Aleksandra Furtak – wiolonczela

Koncert otworzyła Pani Dyr. Zofia Rowińska, powitała Kwartet i wszystkich uczestników, na zakończenie podziękowała za udział i wysłuchanie koncertu, zaś artystkom wręczyła czerwone róże z podziękowaniami od wszystkich przybyłych, wykonano pamiątkowe fotki. W spotkaniu uczestniczyły wszystkie osoby przebywające w DPS w Wapiennem, rodzice uczestniczek warsztaów i moja skromna osoba, która została zaproszona przez jedną z artystek.

*** Kwartet smyczkowy Beskid powstał w 2019 roku z zamiłowania do wspólnego wykonywania muzyki. Swoją nazwę zawdzięcza regionom Beskidu Sądeckiego oraz Beskidu Niskiego, z których pochodzą artystki. Kwartet Beskid to profesjonalny zespół kameralny. Tworzą go cztery absolwentki wyższych uczelni muzycznych.

Debiutancka płyta Kwartetu Beskid "Z muzyką po Europie - tradycja spotyka klasykę" została zrealizowana w ramach Projektu Solidarności o takim samym tytule, finansowanego ze środków Unii Europejskiej przy wsparciu merytorycznym Fundacji Na Rzecz Wspierania Osób Niepełnosprawnych "Wyjdź z Domu". Celem projektu było stworzenie muzyki na kwartet smyczkowy w oparciu o tradycyjne motywy różnych części Europy, takich jak Irlandia, Bałkany, Karpaty i Skandynawia. Projekt zakładał edukację i rozwój muzyczny lokalnej społeczności w zakresie muzyki etnicznej poprzez organizację warsztatów muzycznych dla młodzieży oraz koncertów dla starszych osób mieszkających w domu pomocy społecznej. Uczestnicy warsztatów mieli okazję odkrywać melodie wybranych krain geograficznych Europy, poznawać ich historię oraz specyfikę pod względem wykonawczym i strukturalnym. Słuchacze koncertów mogli udać się w muzyczną podróż po czterech zakątkach Europy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Koncert w starym kościółku w Sękowej… i Wysowej

W sobotę 5 sierpnia o godz. 17.00 w starym kościółku p.w. św. św. Jakuba i Filipa w Sękowej (zbudowany został w 1522 roku) , odbył się VIII Międzynarodowy Festiwal - ,,W rytmie górskich potoków” upamiętniający 20-tą rocznicę wpisania kościółka na listę UNESCO, a także 10-tą rocznicę wpisania zabytkowej cerkwi greckokatolickiej w Owczarach również do rejestru UNESCO. Muzycy w składzie: Adam Michalak - tenor, Mariusz Monczak - skrzypce oraz Robert Adamczak - pianino uczcili swoim wspaniałym występem 20 - lecie powstania Tryptyku Rzymskiego Św. Jana Pawła II. Zagrali utwory J.S. Bacha, K. Jenkinsa, N. Paleja, R. Lovlanda, L. Cohena, Wiliamsa i P. Rubika oraz fragmenty "Tryptyku Rzymskiego".
Koncert zakończył się dwoma bisami oraz owacjami na stojąco, niezwykle wysublimowany tenor znalazł olbrzymie uznanie w gustach zebranej publiczności.

*** Artyści po zakończonym koncercie w Sękowej, udali się do pobliskiej Wysowej Zdrój, gdzie o godz. 20.00 w amfiteatrze, odbyli drugi koncert pt. ,,Najpiękniejsze jest niebo”. Był to multimedialny spektakl o niebie i kosmosie. W programie wysłuchaliśmy utwory: inspirowane niebem i kosmosem oraz poezja łemkowska. Do Wysowej dotarłem wraz z małżonką, mimo nie najlepszej pogody wysłuchaliśmy wspaniałe utwory muzyczne polskich artystów.

Pamiętamy! – 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wtorek - 1 sierpnia br. punktualnie o godzinie ,,W” - 17.00, nadany został przez OSP Sękowa, sygnał alarmowy (ciągły sygnał akustyczny trwający 1 minutę) upamiętniający 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
W tym czasie pod pomnikiem siedmiu polskich lotników (Powstańców Warszawy) w Krzywej/Banicy, gmina Sękowa, w upamiętnieniu tego wydarzenia wzięli udział i złożyli wiązanki kwiatów: Skarbnik Urzędu Gminy Sękowa Katarzyna Rak – Wachowska, przedstawiciel Wielkiej Loży Ukrainy, były Wielki Mistrz WLNP Aleksander Kalinowski wraz z małżonką i wnuczką, 10 osobowa grupa miłośników Beskidu Niskiego z Warszawy, która od kilku już lat corocznie jest współorganizatorem tej patriotycznej uroczystości. Wiązankę kwiatów i znicz od mieszkańców wsi Krzywa złożyła sołtys Pani Izabela Floryan oraz Radna Maria Połeć oraz patrioci z gminy Sękowa w tym Aleksander Gucwa, który zapalił znicz i całą uroczystość udokumentował. Był również przedstawiciel z gminy Uście Gorlickie Pan Franciszek Myśliwiec, który zapalił znicza oraz dwie turystki z Wrocławia.
Grupa warszawiaków zapaliła biało czerwone race i odśpiewano przy akompaniamencie gitary kilka piosenek powstańczych.
W ten sposób w małej miejscowości oddano cześć i honor poległym powstańcom (lotnikom), upamiętniając największy zryw w okupowanej Europie.

Zrzuty zaopatrzenia dla Powstańców, dokonywane przez lotnictwo zachodnich aliantów w tym polskich lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia (załoga dowódcy ppor. pil. Kazimierza Widackiego zginęła w Banicy 27/28. 08.1944 r.) Wobec braku broni, żywności i srodkow opatrunkowych itp, 2 października 1944 roku, po 63 dniach bohaterskiej epopei, dowództwo AK było zmuszone podpisać akt „zaprzestania walk w Warszawie”. Do niewoli poszło ok. 17 tys. powstańców, ok. 18 tys. poległo. Straty wśród ludności cywilnej szacowane są od 150 do 200 tys. osób. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZAPRASZAMY!!

1 sierpnia 2023 r. o godzinie "W" ( godz. 17.00) pod pomnikiem siedmiu polskich lotników
w Krzywej/Banicy, gmina Sękowa, złożymy kwiaty i zapalimy znicze w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

VIII Międzynarodowy Festiwal w Bartnem.
Koncert ,,Tobie śpiewamy"

W sobotę 29 lipca o godz. 16:00 w cerkwi greckokatolickiej p.w. św. Kosmy i Damiana w Bartnem, gmina Sękowa, pow, Gorlice, odbył się koncert w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu "U źródeł / Pry dżerełach". Koncert zatytułowany: „Tobie śpiewamy / Tebe poiom” DYMITR BORTNIAŃSKI IN MEMORIAM. Koncert upamiętnił postać wybitnego kompozytora ukraińskiego, pochodzenia łemkowskiego Dymitra Bortniańskiego (ojciec pochodził z Bartnego)

Artyści w składzie: Nazar Tatsyshyn - tenor, Mariusz Monczak – skrzypce, Wiktor Szymajda – fortepian, wykonali utwory Dymitra Bortniańskiego, była to muzyka łemkowska i światowe przeboje muzyki klasycznej.

Nazar Tatsyshyn - tenor (Ukraina). Absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej M. Łysenko. Solista Filharmonii i opery Lwowskiej. Laureat wielu ogólnoukraińskich i międzynarodowych konkursów. Jest uczestnikiem wielu projektów artystycznych na Ukrainie oraz poza jej granicami. Autor różnych programów koncertowych. Wykonawca głównych partii w produkcjach oper na Ukrainie i na całym Świecie. Słynny węgierski śpiewak operowy Lajos Miller powiedział: „Głos Nazara Tatsyshyna ma w sobie złoto!” Współpracuje z wieloma zagranicznymi reżyserami i dyrygentami O. Lyniv, K. Donadio, R. Revakovych, N. Conti, T. Placido. Koncertował około 60 krajach, a mianowicie w USA, Brazylii, Meksyku, Kanadzie, Norwegii, Islandii, Danii, Szwajcarii, na Węgrzech, Bułgarii, Szwecji, Polsce, Włoszech, Holandii i innych.

Wiktor Szymajda - absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. J.Sulikowskiego. Dwukrotny stypendysta Towarzystwa im. F. Chopina w Warszawie. Jako kameralista występował m.in. z Konstantym Andrzejem Kulką i Tomaszem Strahlem. Otrzymywał wyróżnienia dla najlepszego pianisty podczas licznych konkursów, m.in. Telemanna w Poznaniu, Rodziny Grobliczów w Krakowie czy Januszajtis w Gdańsku. Bierze udział w wielu festiwalach, m.in. Belle voci w Brzegu Dolnym, Music d’elitte w Kamiennej Górze. W latach 2000-2001 pianista-kameralista na Letniej Akademii Muzycznej w Krzyżowej. Od 2010 akompaniuje na kursach „Uczniowie Mistrzów” w Krzyżowej, prowadzonych przez m.in. Wiesława Kwaśnego, Stefana Tararę czy Łukasza Błaszczyka. Od 2011 oficjalny pianista-akompaniator Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego[WS1] „Młody Paganini” w Legnicy. Od 1996 roku jest związany z Filharmonią Wrocławska (obecnie Narodowe Forum Muzyki), z którą jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych, m.in. dzieł W. Lutosławskiego, O. Respighiego, L. Berio, czy K .Szymanowskiego. Stale współpracuje z solistami Opery Wrocławskiej.

Mariusz Monczak - skrzypce. Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową, występując w najbardziej renomowanych salach jak Carnegie Hall i w Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium im P. Czajkowskiego w Moskwie, Zamku Królewskim w Warszawie, Grand Theater w Wuxi. Jako solista i kameralista występuje z licznymi orkiestrami między innymi Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandemburg Symphony Orchestra, Kościuszko Festival Orchestra, UMURFIN Orchestra Natal Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Leopoldinum oraz Zielonogórską, Białostocką, Toruńską, Sudecką, Kaliską Orkiestrą Symfoniczną i Orkiestrą Filharmonii Kameralnej z Łomży. Występuje na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych jak m.in. International Shanghai Arts Festival (Chiny), Międzynarodowy Festiwal im Pablo Casalsa (Hiszpania), Magalin Festiwal (Serbii), Primavera Festiwal (Brazylii). Podczas podróży koncertowych udziela wykładów i kursów mistrzowskich (m.in. Brazylia, Kanada, Włochy, Rosja, USA, Szwajcaria i Armenia). Występuje z wybitnymi muzykami i współpracował ze współczesnymi kompozytorami jak: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Denis Gougeon, Andre Prevosti inni. Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2. Nagrywa dla radia, telewizji TVP2, TVP Polonia stacje telewizji Brazylijskiej oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux. Podczas Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i na świecie m.in. Festiwalu im Karola Szymanowskiego w Brazylii, koncertów w cyklu „Polish Music at Carnegie Hall” (6 koncertów od 2016), Festiwalu Wielkanocnego w Montrealu od 2002r

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Festiwal Win na otwarciu nowego parku w Siarach.

21.07. 2023 r. w Siarach, gmina Sękowa, uroczyście otwarto nowy kompleks parkowy. Wydarzeniu towarzyszył I Festiwal Win. W samo południe o godzinie 12.00 na terenie Parku Historycznego odbyła się konferencja prezentująca projekt ,,Ocalić od zapomnienia” W godzinach popołudniowych nastąpiło oficjalne otwarcie Parku Historycznego oraz wystawy ,,Pamięć jest przyszłością”
Oficjalnego otwarcia dokonała wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch w towarzystwie Sekretarza UG w Sękowej Michała Diducha, głos zabrali zaproszeni goście wicewojewoda Ryszard Pagacz, posłowie, konsul generalny Węgier.

Na otwarcie nowego kompleksu parkowego przybyły tłumy. Było głośno i radośnie, z racji I Festiwalu Wina.
Na terenie Parku Przyrodniczego odbył się koncert: ,,My to mamy szczęście” pod kierownictwem Mirosława Bogonia. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie - najmłodsi zabawy w części sensorycznej parku, przy wiacie w części historycznej do zabawy zachęcał pięcioosobowy zespół Don Wasyl Junior, a kilkadziesiąt metrów obok trwał Festiwal Wina.

Na stoiskach, oczywiście oprócz wyśmienitych win węgierskich, które rzecz jasna można było degustować czekały ciasta, pieczywo, jak i doskonałe sery.
Zespół parkowy składa się z dwóch części, realizowanych z dwóch różnych projektów. Jest to park historyczny, który jest uzupełnieniem dużego projektu, w ramach którego rewitalizowaliśmy dwanaście cmentarzy z I wojny światowej, które są na naszym terenie. Mam nadzieję, że to właśnie tutaj jest to miejsce, od którego turyści będą rozpoczynali swoją wędrówkę po naszej gminie – mówiła podczas otwarcia Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Sękowa.
Do zobaczenia za rok na II Festiwalu Win!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***