Newsy:

znalezionych: 1403 na 281 stronach
« poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9   - następna »

Wszystkich ŚWIETYCH 2024

Nadszedł czas ciszy, zadumy i refleksji nad przemijaniem.
Nie możemy zapomnieć o tych, dzięki którym żyjemy w kraju wyzwolonym, w kraju wolnym politycznie, dlatego każdy z nas powinien się pomodlić za poległych za ojczyznę, powinien zapalić znicz. Jest to jedyny dzień w roku, który skłania nas do wspomnień o zmarłych, do zadumy i refleksji. Jesteśmy im wdzięczni - choć ich nie znaliśmy - za czyny, poświęcenie, za złożenie ofiary życia - oni zginęli w czasie pełnienia służby a pamięć o tych co odeszli jest trwała.

W 80. rocznicę uczcili pamięć poległych partyzantów AK w Dąbrach- Rzepiennik Strzyżewski

Jak co roku 20 października 2024 r. w miejscowości Rzepiennik Strzyżewski w przysiółku Dąbry, w pow. tarnowskim, odbyła się z okazji 80. Rocznicy Akcji ,,Burza” i tragicznej śmierci oddziału REGINA II, Batalionu ,,Barbara” 16 Pułku Piechoty Armii Krajowej uroczystość patriotyczno - religijna upamiętniająca poległych partyzantów.
Na cmentarzu wojskowym, wśród 18 mogił poległych partyzantów w dniu 17.10.1944 r. w walce z hitlerowskim najeźdźcą o wolność ojczyzny, odprawiona została koncelebrowana Msza Św. Przewodniczył kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK ks. dr Zbigniew Guzy, który wygłosił Słowo Boże oraz proboszcz parafii Rzepiennik Biskupi ks. kanonik Piotr Witecki. Uczestniczyli kombatanci, władze wojewódzkie, powiatowe i samorządowe, Stowarzyszenie Weteranów Zagranicznych Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych Tarnów, harcerze, uczniowie, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy z różnych miejscowości m.in. delegacja z Sękowej, która oddała hołd poległym partyzantom. Harcerze trzymający wartę przy grobie złożyli symboliczną różę.

Po uroczystościach na cmentarzu, odbył się przemarsz pod pomnik partyzantów, były wystąpienia okolicznościowe, został przeprowadzony Apel Poległych, po czym nastąpiła salwa honorowa wykonana przez żołnierzy z Garnizonu Kraków.
Złożono wieńce i wiązanki kwiatów prze poszczególne delegacje.
Następnie wójt gminy Marek Karaś zaprosił wszystkich zgromadzonych do Gminnego Ośrodka Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim na montaż słowno – muzyczny wykonaniu uczniów ze SP z Rzepiennika Biskupiego, po czym nastąpił wspaniały koncert pieśni partyzanckich i wojennych w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej.
Podniosła atmosfera oraz obecność świadków tych wydarzeń na pewno na długo zapadnie w sercach i pamięci młodych ludzi, którzy swoją obecnością na uroczystości dali świadectwo przywiązania do takich wartości, jak Bóg, Honor i Ojczyzna

WARTO WIEDZIEĆ

W lecie 1944 r. na terenie ziemi tarnowskiej działał batalion partyzancki ,,Barbara” 16 pp A.K. W skład batalionu wchodziła 3 komp. Regina. Po bitwie pod Jamną 25.09.1944 r. została podzielona na dwa samodzielne oddziały. Odział ,,Regina II” dowodzony przez por. Zdzisława Bossowskiego ps. ,,Kajetan” przybył na nocleg 17 października 1944 r. do przysiółka Rzepiennika Strzyżewskiego - Dąbry. Gospodarz Gomółka nie chciał przyjąć na kwaterę partyzantów w obawie przed represjami niemieckimi, lecz zmęczeni żołnierze zajęli stodołę i bez posiłku położyli się spać.
... Wojsko śpi, warty czuwają, lecz znalazł się zdrajca, który znając tamtejsze ścieżki ominął ubezpieczenie, dotarł do Ciężkowic i za judaszowskie srebrniki wskazał Niemcom miejsce pobytu. Niemcy ściągnęli posiłki ze Staszkówki i z okolicy. Przyprowadzeni przez zdrajcę do Dąbrów o świcie, korzystając z osłony, jaką daje poranna mgła, ominęli posterunek wartowniczy i podeszli wprost pod stodołę, w której spali partyzanci. Niemcy otworzyli ogień, stodoła momentalnie stanęła w ogniu. Cała akcja trwała zaledwie 15 minut. Partyzanci próbowali się bronić, jednak przewaga Niemców oraz zaskoczenie zdecydowało o porażce oddziału Regina II.
... Gdy brakło już amunicji, pole walki zaległy ciała 18 poległych i 10 rannych partyzantów, ... Niemcy nakazali miejscowym ludziom wykopać w lesie, w miejscu bagnistym dół i tam powrzucać ciała poległych, zaś 10 pozostałych przy życiu załadowano do ciężarówek i po przesłuchaniu w Gestapo tarnowskim, pobycie w więzieniu w Tarnowie i Krakowie, wywieziono do obozu koncentracyjnego Gross - Rosen i tam ich stracono m.in. strzelec Rudolf Gucwa ps. „Baran".
Z relacji świadków wiemy, że Niemców podprowadził do miejsca postoju partyzantów właściciel stodoły Józef Gomułka. Na fakt zdrady wskazuje przede wszystkim sposób podejścia Niemców. Podejrzane również wydaje się to, że hitlerowcy nie spalili przeciwległego domu J. Gomułki oraz nie zastosowali wobec niego żadnych represji. Według relacji wielu osób J. Gomułkę dręczyły przed śmiercią sny i halucynacje. Miał wezwać 3 gospodarzy i wyznać, że to on zdradził partyzantów. Z oddziału liczącego 29 osób przeżyło jedynie 11 partyzantów. Jednak tym, którym udało się ujść z życiem trafiło do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen, z którego wrócił tylko strzelec Adam Jawor ps. “Jacek”
Z całego oddziału ocalał też jedynie ciężko ranny żołnierz z rozerwaną szczęką i przestrzelonym płucem, st. Strzelec Wojciech Wiktor ps. ‘Skałka".
W miejscu gdzie kiedyś stała stodoła dziś wznosi się drewniany krzyż oraz kamienny obelisk ufundowany przez X Tarnowską Drużynę Harcerek im. Partyzantów oddziału ‘Regina II’, na którym widnieje napis “Miejsce uświęcone krwią żołnierzy Armii Krajowej oddziału ‘Regina II’ poległym w walce o wolność Ojczyzny 17.X.1944 r.”

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Gminny Dzień Edukacji Narodowej w Sękowej

Dzień Nauczyciela jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich nauczycielach i pracownikach szkoły: obecnych i emerytowanych.
Podziękowania, życzenia, gratulacje, nagrody oraz kwiaty- te wszystkie słowa wdzięczności i podziękowania zostały w dzisiejszym dniu (tj.16.10.2024 r.) wręczone Nauczycielom w Szkole Podstawowej im. Pionierów Przemysłu Naftowego w Sękowej. To wszystko z okazji obchodów święta Edukacji Narodowej.
Pani Dyrektor - Bożena Bernasiewicz powitała wszystkich zaproszonych gości, a następnie odbyła się wspaniała akademia. Przygotowali ją uczniowie klas V-VIII pod kierunkiem Pani Dominiki Kubala. Oprawą muzyczną zajął się nauczyciel muzyki Pan Mirosław Bogoń. Na część artystyczną uroczystości składały się humorystyczne scenki z życia szkoły, a także wiązanka refleksji na temat życia szkoły i zawodu nauczyciela. W ten zabawny sposób młodzież pokazała obraz współczesnej szkoły i przedstawiła różne typy nauczycieli. Samorząd Uczniowski podarował wszystkim obecnym na akademii słodkie upominki, które czekały już na stołkach. Uczniowie swoimi występami udowodnili, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa wraz z dziećmi wiele wspaniałych chwil. Uczniowie prezentując swoje talenty aktorskie, wokalne i taneczne, sprawili, że na twarzach gości pojawił się uśmiech i wzruszenie.

Po akademii okolicznościowe przemówienia wygłosiła Pani Dyr. Szkoły, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń, za zaangażowanie i ogromny wkład pracy nauczycieli na rzecz szkoły oraz poświecenie i serce, którymi obdarzani są uczniowie.
Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Kierownik Centrum Usług Oświatowych Pani Renata Wasylczak i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń, wręczyli nagrody wyróżniającym się nauczycielom i pracownikom szkoły. W swoich okolicznościowych przemówieniach podziękowali za trud wkładany w wychowanie i kształcenie dzieci życząc jednocześnie satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, a także dalszych sukcesów.
Dopełnieniem spotkania i okazją do serdecznych rozmów, wspomnień oraz wymiany doświadczeń był poczęstunek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w 160 rocznicę urodzin Władysława Długosza

W Dniu Nauczyciela o godz.13.oo w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im Władysława Długosza w Siarach, gmina Sękowa, odbyła się uroczystość poświęcona 160 rocznicy urodzin Władysława Długosza, wielkiego przemysłowca naftowego, działacza ludowego, który swoją działalność prowadził na przełomie XIX i XX wieku. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły, Pani dyr. Renata Karwat, powitała zaproszonych gości, po czym nastąpiła piękna inscenizacja przygotowana przez nauczycieli i młodzież szkolną na temat działalności przemysłowej i politycznej senatora Władysława Długosza. Glos zabrała Pani wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, która w swoim wystąpieniu wspomniała o człowieku wielkiego czynu, społeczniku i patriocie. Powiedziała też, ze była to piękna lekcja wychowania patriotycznego i złożyła wszystkim nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Po tej części uformowano kolumnę marszową i wszyscy uczestnicy udali się pod budynek Domu Ludowego. Na czele kolumny maszerował poczet sztandarowy szkoły, za nim grający i śpiewający zespół muzyczny oraz uczestnicy.
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która zawisła na elewacji budynku Domu Ludowego w Siarach, odbyło się w poniedziałek, 14 października 2024 r. Tablicę odsłoniła delegacja mieszkańców Siar. Pod tablicą złożono wiązanki kwiatów przez przedstawiciela powiatu, mieszkańców Siar, szkoły i przedstawiciela przemysłu naftowego z Sanoka.
Pan sołtys Siar Zbigniew Hajduk zaprosił wszystkich gości na obiad a przy kawie i ciastku Pan Aleksander Gucwa, miejscowy regionalista przedstawił w oparciu o zdjęcia archiwalne życie rodzinne Władysława Długosza.

Pochodzący z Krakowa Władysław Długosz, związał swój los z ziemią gorlicką, która od drugiej połowy XIX wieku przeżywała naftowy boom. Władysław Długosz był m.in. posłem do austriackiej Rady Państwa, minister do spraw Galicji, prezes Krajowego Towarzystwa Naftowego, Senator i poseł na Sejm Krajowy. W niepodległej Polsce Władysław Długosz nadal pozostał przemysłowcem, politykiem i społecznikiem.
Dzięki temu wydarzeniu postać senatora Władysława Długosza będzie już zawsze obecna w życiu mieszkańców Siar i Gminy Sękowa. Za każdym razem, przechodząc obok tablicy będziemy przywoływać w pamięci Wł. Długosza, który swoim życiorysem dał świadectwo dbałości o rozwój przemysłu naftowego, o rozwój Siar, Sękowej, powiatu gorlickiego i walkę o Ojczyznę.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

14 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC NIE JEST W STANIE NAS POZBAWIC"