XX ZLOT NIEPODLEGŁOŚCI - ŁOWCZÓWEK - 4 LISTOPADA 2018 R.![]() Główne uroczystości XX Zlotu Niepodległościowego rozpoczęły się o godz. 11.00 na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Tradycyjnie uczestnicy obchodów wzięli udział w polowej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów, ceremonii oficjalnej, a także pikniku historycznym z udziałem grup rekonstrukcji historycznej i wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych. XX Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2018” został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda był uczestnikiem zarówno uroczystości w Zakliczynie, gdzie przybył około godziny 10.00, a także, wspólnie z mieszkańcami Ziemi Tarnowskiej, oddał hołd Legionistom I Brygady, na cmentarzu w Łowczówku. Najważniejszym novum tegorocznego spotkania na Cmentarzu Legionistów Polskich w Łowczówku jest fakt, iż sam obiekt uzyskał nowy blask dzięki dokonanej renowacji oraz zagospodarowaniu terenu wokół cmentarza.
Jest to trwały ślad, jaki będzie świadectwem obchodów 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Powiecie Tarnowskim. Organizatorami obchodów byli: Poseł Na Sejm RP Michał Wojtkiewicz, Starosta Tarnowski Roman Łucarz, Burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak, Burmistrz Tuchowa Adam Drogoś oraz Wójt Gminy Pleśna Józef Knapik. NIECO FAKTÓW Na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku w 20 grobach zbiorowych i 275 pojedynczych pochowano 513 żołnierzy poległych głównie w grudniu 1914 r. w bitwie pod Łowczówkiem oraz w pierwszych dniach maja 1915 r. Pochowano tu 272 żołnierzy austro-węgierskich w tym Polacy - 80 żołnierzy z 1 i 5 pułku piechoty I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem ppłk Kazimierza Sosnkowskiego. Spoczywają tu także żołnierze rosyjscy w liczbie 241 poległych. Więcej informacji znajdziesz tu: kliknij
|
ŚWIĘTO ZMARŁYCH - to będzie też kiedyś Twoje święto!
1 listopad to dzień, w którym powinno się o wszystkich tych, co odeszli pamiętać. Odwiedzamy cmentarze na których pochowani są nasi najbliżsi (Rodzina i nasi znajomi) ale odwiedzamy też miejsca, gdzie spoczywają również Ci, którzy spoczywają z dala od swoich Rodzin lub tych Rodzin już nie mają. Niewielu zapewne odwiedzi ich groby.... Na terenie Beskidu Niskiego spoczywają dziesiątki tysięcy żołnierzy czasów I i II Wojny Światowej. Na setkach cmentarzy, w mogiłach pojedynczych i zbiorowych, leżą obok siebie polegli armii niemieckiej, rosyjskiej i austro - węgierskiej: Niemcy, Austriacy, Włosi, Czesi, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Serbowie, Chorwaci, i przedstawiciele wielu innych narodowości. Również w szeregach Armii Czerwonej, Czechosłowackiej, Polskiej i Niemieckiej walczyli żołnierze pochodzący z różnych stron. Walczyli i ginęli tutaj.
Cmentarz poległych żołnierzy w latach 1939 -1945 znajduje się w Gorlicach, który jest już ogólnodostępny (wejście od ul. W. Pola - były teren rafinerii) Spoczywają również w Beskidzkiej ziemi partyzanci z oddziałów Polskich, słowackich, łemkowskich i sowieckich, walczących z okupantem hitlerowskim. Wreszcie groby ofiar zamordowanych przez faszystów niemieckich i ukraińskich. Spoczywają oni na cmentarzach parafialnych i wojskowych z I wojny światowej.
|
74. rocznica rozformowania Batalionu ,,Barbara" 16 pp. AK
Po odśpiewaniu hymnu państwowego, apelu pamięci i złożeniu wiązanek kwiatów, zgromadzeni na uroczystości udali się na mszę św. do miejscowego kościoła parafialnego w Lichwinie. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Zbigniew Wolak. Następnie dalsza część uroczystości odbyła się w remizie OSP, gdzie wspominano replicas de relojes audemars piguet o zmarłych w tym roku ks. Piotra Gajdę i płk dr hm. Jerzego Pertkiewicza. Wójt Gminy Józef Knapik podziękował wszystkim przybyłym gościom. Wyróżnieniem szczególnym była obecność przedstawicieli Stowarzyszenia Sybiraków, więźniów okresu stalinizmu, rodzin żołnierzy, Przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Tarnów i Koło Pleśna. Na uroczystości byli: kapelan ŚZŻAK ks. Zbigniew Guzy. Obecny był również Marszałek Województwa Małopolskiego P. Stanisław Sorys, który był inicjatorem tych corocznych już wydarzeń. Sylwetkę ks. Piotra Gajdy przybliżyła Pani Elżbieta Zięba. Podziękował za obecność radnym: Przewodniczący Rady Gminy Janusz Jarząb, Wieprzewodniczaca Anna Wadas, Wiesław Małopolski, Tadeusz Malec, radny elekt Jacek Gawełczyk i Bogdan Ozga i dyrektorom szkół: Agnieszka Stasik, Marzena Sukiennik, Marzena Misaczek. Byli też przedstawiciele SP z Pławnej na czele z Państwem Marią i Stanisławem Pater. Obecny był również świadek zamordowania Władysława Pluty, P. Mieczysław Cetera i dokumentalista cmentarzy wojennych i uroczystości P. Aleksander Gucwa.
|
"GRÓB TWÓJ W ODLEGŁEJ GDZIEŚ KRAINIE... ARTYSTA NA POLU CHWAŁY"
Na wystawie zobaczyć można unikatowe dzieła sztuki, jakie wyszły spod ręki artystów działających billige golden goose schuhe w latach 1915-1918, zarówno tych, dokumentujących życie okopowe, skutki ofensywy gorlickiej, zniszczenia wojenne, jak i tych, którzy swoją sztuką wspierali akcje charytatywne i zbiórki na rzecz wdów, sierot i inwalidów wojennych. Główny nacisk położony został na twórczość projektantów grobów wojennych w dzisiejszej Małopolsce, których twórczość zaprezentowana została na podstawie zbiorów projektów zachowanych w Archiwum Narodowym w Krakowie, Słowackim Archiwum Narodowym w Bratysławie, gdzie przechowywana jest spuścizna Dušana Jurkoviča, archiwum Austriackiego Czarnego Krzyża oraz w zbiorach prywatnych.
Obok materiałów znanych badaczom pokazane zostały nigdzie dotąd nie publikowane oryginalne projekty, obrazy, grafiki, fotografie, medale i inne artefakty. Po tej części przy murach Bazyliki Mniejszej świętowano okrągłą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, śpiewano piesni patriotyczne, słowa wyświetlane były na murach Bazyliki Mniejszej, która jeszcze 100 lat temu leżała w gruzach po Bitwie Gorlickiej. Wolontariusze wręczali wszystkim przybyłym kotyliony, które własnoręcznie wykonali uczniowie gorlickich szkół. Dzień zwieńczył niezwykły pokaz świetlny - mapping 3D na fasadzie Bazyliki, którego motywem przewodnim była Bitwa Gorlicka.
|
Wyniki wyborów samorządowych w Gminie Sękowa
Radnymi Gminy Sękowa na kadencje 2018 – 2023 zostali: 1. Jan Krygowski - 144 głosy 2. Damian Kukuła - 122 3. Eugeniusz Połeć - 120 4. Bogusław Moroń - 131 5. Krystyna Prokop - 134 6. Anna Bernasińska - 112 7. Eugeniusz Wal - 71 8. Jan Bodak - 97 9. Beata Śliwa - 95 10. Katarzyna Tokarz - 79 11. Zbigniew Myślicki - 122 12. Maria Połeć - 43 13. Marzena Liana - 65 14. Anita Ziemba - 53 15. Robert Belczyk - 74 |