Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   70  71  72  73  74  75  76  77  78   - następna »

"Póki nie jest za późno". X konkurs historyczny rozstrzygnięty!

8 czerwca 2018 r. ogłoszono wyniki organizowanego przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt.,, Póki nie jest za późno”.
To X jubileuszowa edycja konkursu. Zgłoszono 43 projekty, w które łącznie zaangażowanych było ponad 200 osób.
Ideą konkursu było rozbudzenie zainteresowań historią i współczesnym stanem miejsc, obiektów oraz znaków pamięci na terenie Polski, i miejsc autentycznych wydarzeń historycznych, nieupamiętnionych dotychczas w sposób materialny.
Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a patronat honorowy objął Wojewoda opolski Adrian Czubak.

Uroczysty jubileuszowy finał Ogólnopolskiego Konkursu składał się z dwóch części, o godz. 10.00 w siedzibie Muzeum w Opolu przy ul. Minorytów 3, odbyła się sesja przeznaczona dla nauczycieli i edukatorów, zainteresowanych pedagogiką pamięci i edukacją historyczną. Jej tematem przewodnim był fenomen Pamięci, którym interesują się przedstawiciele wielu różnych dyscyplin wiedzy – od neurobiologii i psychologii po socjologię, historię i pedagogikę.

W tym czasie zaproszone szkoły zwiedzały Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach, 40 km od Opola – tereny byłych obozów jenieckich wraz cmentarzami i pomnikami. W muzeum można było zobaczyć wystawę – ekspozycję, która ma na celu zachowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach, związanych z istnieniem obozów odosobnienia w Łambinowicach. Można było się zapoznać z historią miejscowości i historią upamiętniania ofiar zbrodni wojennych jakie były zlokalizowane na tym terenie. Po przyjeździe do Opola nastąpił poczęstunek.

W drugiej części sesji odbył się Finał X edycji ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny ,,Póki nie jest za późno”. Podsumowanie konkursu zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.
Projekty zgłaszane do konkursu dotyczą wojen i konfliktów XX wieku – powiedziała dr Renata Kobylarz – Buła z CMJW otwierając uroczystość wręczenia nagród.
Jury w składzie: dr Iwona Konopnicka – przewodnicząca (Uniwersytet Opolski), dr Renata Kobylarz-Buła (CMJW), Ewelina Klimczak (CMJW), Dorota Musiał (CMJW), Sebastian Mikulec (CMJW), postanowiło przyznać:

I nagrodę przyznano Szkole Podstawowej w Wyszkowie za projekt pt. "Niezwykli bohaterowie Mękalin" (179 pkt) Zwycięski zespół wystąpil w składzie: Jakub Putra, Aleksander Rudniki i Bartosz Uzdrowski z SP nr 1 w Wyszkowie pod opieką mgr Iwony Woźniakowskiej.

II nagrodę zajął zespół ze Szkoły Podstawowej w Gładyszowie, pow. Gorlice, Młp za projekt pt.,,Siedmiu wspaniałych – Historia Halifaxa z Banicy” (177 pkt) w składzie: Justyna Michalak, Tomasz Bolech oraz Piotr Rotko przygotowany pod opieką mgr Anny Branas

III nagrodę (176 pkt) (oraz dodatkową nagrodę od przewodniczącej jury) przyznano hublot replica Konradowi Jagielle oraz Wiktorowi Latcie z Zespołu Szkół w Łambinowicach za projekt pt. ,,Opowiem Wam niezwykłą historię…”, przygotowany pod opieką pań: Agnieszki Synowiec i Małgorzaty Mazurskiej.

Wyróżnienie: Kacprowi Burchardtowi, Nikoli Furmańskiej, Igorowi Kaszubie, Sylwii Kaszubie, Zuzannie Olszewskiej, Julii Owsiance, Jakubowi Rzosce, Marcinowi Szuryńskiemu ze Szkoły Podstawowej w Radziszewie za projekt pt. ,,Brytyjscy jeńcy wojenni w czasie II wojny światowej na terenie Malborka, Miłoradza i Gnojewa" (175,5 pkt.), przygotowany pod opieką pani Sylwii Kaszuby.

Po ogłoszeniu wyników nastąpiła prezentacja nagrodzonych projektów.
Młodzież szkolna, która zajęła czołowe miejsca w konkursie została uhonorowana nagrodami finansowymi , rzeczowymi i dyplomami. Na zakończenie dr Renata Kobylarz-Buła z CMJW podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie. Zachęcała do dalszych wysiłków w poznawaniu historii miejsc pamięci w najbliższej okolicy, ich pielęgnowania oraz popularyzowania wiedzy o historii z nimi związanej.

Do ZOBACZENIA ZA ROK!

Swiss Replica Watches

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Kolizja na drodze krajowej w Sękowej

W środę tj. 6 czerwca 2018 około godz. 11.00 do południa na drodze krajowej nr 977 w centrum miejscowości Sękowa – pow. Gorlice doszło do kolizji dwóch pojazdów. Kierowca ciągnika rolniczego Ursus-C-360 skręcając z drogi głównej w drogę podporządkowaną został uderzony przez samochód osobowy marki Volkswagen IV. Następnie samochód odbił się od niego i wpadł do przydrożnego rowu.

Spowodowana kolizja poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, pociągnęła straty materialne. Zostały uszkodzone oba pojazdy oraz urządzenie drogowe. Na szczęście nikt z uczestników kolizji nie doznał obrażeń ciała.
Policja bada przyczyny wypadku.

X Jubileuszowy Piknik Rodzinny w Gładyszowie

W 3 czerwca 2018 r. przy Szkole Podstawowej im. Aleksandry Wisłockiej w Gładyszowie, odbyła się z okazji Dnia Dziecka integracyjna impreza dla dzieci i ich rodziców pn. ,,PIKNIK RODZINNY”
Już po raz dziesiąty dyrektor i Grono Pedagogiczne wspólnie z Radą Rodziców były organizatorami Pikniku Rodzinnego przeznaczonego nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i wszystkich mieszkańców wioski. Dopisała wspaniała pogoda i frekwencja.

Licznie przybyły dzieci, rodzice ich znajomi oraz byli uczniowie szkoły. W ramach pikniku można było zobaczyć park rozrywki, który zapewniał ściankę wspinaczkowa, eurobangi, kule wodne, basen z kulkami replicas de relojes españa i zjeżdzalnię. W ogródku przedszkolaka było malowanie twarzy i tworzenie fryzury z warkoczykiem, odbyły się zawody łucznicze, przejazd bryczką , jazda konna, pokazy ratownictwa OSP Gładyszów. Licznie zebrana publiczność mogła zobaczyć lokalne występy młodych artystów oraz piękne układy gimnastyczne wykonaniu uczniów ze SP w Gładyszowie pod kierunkiem naucz. wf Jana Wojtaszka.
Były również gry i zabawy dla dzieci oraz stoisko z domowym ciastem i grill z kiełbaskami przygotowany przez rodziców. Wszystkie dzieci otrzymały również paczki z okazji Dnia Dziecka.

W budynku szkolnym zorganizowana była wystawa przyrodnicza Nadleśnictwa Łosie a na sali gimn. wystawa ekspozycji z okresu II wojny światowej oraz specjalna wystawa poświecona zestrzeleniu polskiej załogi lotniczej lecącej z pomocą materiałowa dla Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r. Odbyła się projekcja filmu ,,7 wspanialych, czyli historia Halifaxa z Banicy”, zwiazana z projektem historycznym realizowanym przez uczniów kl VII. W pikniku uczestniczył Aleksander Gucwa, pasjonat Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, inicjator budowy pomnika polskich lotników w Banicy.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzień Strażaka i Piknik Rodzinny w Sękowej

3 czerwca 2018 r. o godz. 14.00 na obiektach ,,Orlika” w Sękowej druhowie z gminy Sękowa, z lekkim poślizgiem obchodzili swoje święto – Dzień Strażaka, które było połączone z Piknikiem Rodzinnym.
Przy wspaniałej pogodzie i frekwencji rozpoczęły się pierwsze konkurencje. Strażacy zmagali się w przeciąganiu liny - walczyli o beczkę piwa. Bezapelacyjne zwycięstwo przypadło druhom z OSP Męcina Wielka. Dzieciaki w tym czasie przygotowywały smakołyki na grillu a na uboczu piekł się dzik! Na scenie wystąpiła utalentowana sękowska młodzież, gospodynie kusiły pierogami a dzieci pod czujnym okiem Kevina Aistona znanego prezentera telewizyjnego, który wystąpił między innymi w talk-show Europa da się lubić, wspólnie kucharzyli.
Przygotowali szaszłyki - owocowe i eksperymentalne, bo z mięsa, kiełbasy i truskawek.

O godziny 18-tej wystąpił zespół country, bawiono i słuchano wspanialej muzyki jeszcze przez dwie godziny.
Było uroczyście, jak na Dzień Strażaka przystało, ale i rodzinnie – jak to zazwyczaj jest w Sękowej.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘC

Matka Boża, maj i przydrożne kapliczki

,,Chwalcie łąki umajone, góry, doliny zielone.
Chwalcie cieniste gaiki, źródła i kręte strumyki”….

Miesiąc maj w polskiej tradycji od wieków poświęcony był Matce Boskiej. Jako najpiękniejszy z miesięcy został wybrany na czczenie chwały Maryi, co jest wyrazem żywej wiary i miłości ludzi do Matki Bożej.
Sześć lat temu Akcja Katolicka w Sękowej postanowiła podtrzymać piękną tradycję odprawiania ,,Majówki” przy kapliczce w Siarach, która jak wspominają starsi mieszkańcy została wybudowana jako wotum dziękczynienia za ocalenie i szczęśliwy powrót z I wojny światowej. Codziennie o godz. 19.30 przez cały miesiąc maj przy kapliczce gromadzili się członkowie Akcji Katolickiej, starsi i młodsi okoliczni mieszkańcy, aby poprzez odśpiewanie Litanii Loretańskiej, odmówienie różańca w intencji pogłębienia wiary, nadziei i miłości oraz odśpiewanie pięknych pieśni maryjnych oddać cześć Matce Bożej.

Urokliwe miejsce przy zachodzącym słońcu, śpiew ptaków, w dole szum rzeki powodują, że tutaj szczególnie można powierzyć Maryi wszystkie swoje radości i smutki, a także wrócić pamięcią do naszych przodków, którzy walczyli o niepodległość ojczyzny.
Nie zapomnijmy o naszych pięknych tradycjach modlitewnych, o przodkach którzy budowali tę kapliczkę, przy której także kształtowało się życie religijne.
Nie bójmy się wyjść razem z sąsiadami, aby tutaj dać wyraz naszej wiary. Dbajmy o to miejsce i ożywiajmy je.

Prezes Akcji Katolickiej - Janusz Bryg

PS

Kapliczka została zbudowana nad skarpą wznoszącą się nad potokiem Siarka. Podstawa ma kształt kwadratu o boku 2,95 m x 2,95 m. Zbudowana z kamieni, zewnątrz i wewnątrz pokryto ściany tynkiem. Grubość ścian wynosi około 60 centymetrów. Strop wewnętrzny wykonano z desek. Wysokość wewnątrz ok. 2 m. Dach trójpołaciowy, kryty gontem. Gontem pokryty został też wydatny okap, od frontu kalenicę dachu zwieńcza metalowy łaciński krzyżyk. Całość około 3 m wysokości. Drzwi drewniane, z boku małe okienko o wymiarach 43 cm x 30 cm, lekko rozszerzające się do środka. Nad otworem wejściowym płytka wnęka, w której obrazek z Chrystusem. Wewnątrz na małym ołtarzu krzyż drewniany z postacią Ukrzyżowanego, wykonany przez ludowego artystę. Kapliczka została odnowiona w 2010 r. i znajduje sie na liście zabytków kultury.

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ