Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   71  72  73  74  75  76  77  78  79   - następna »

Uroczystości Bożego Ciała w Siarach - Granice

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Jacka Piroga proboszcza parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. wikary Michał Piętka . Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.
www.bestreplicashop.com

Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 obok domu Państwa Ewy i Sławomira Bolków w Siarach w przysiółku Granice. Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też drogi i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, ostatni był po przejsciu 1,5 km

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy". Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa (Sękowa, Siary i Owczary) a także mieszkańcy Ropicy Polskiej i Gorlic.

*

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 31 maja. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Prezydenci Polski i Słowenii odsłonili pomnik w Gorlicach.

23 maja 2018 r. na Górze Cmentarnej w Gorlicach, gdzie znajduje się cmentarz wojenny nr 91 z I wojny światowej, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika (obelisk) upamiętniającego Słoweńców poległych podczas I wojny światowej.
Po odegraniu hymnów państwowych przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa, Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Słowenii Borut Pahor, wspólnie złożyli wieńce przy pomniku upamiętniającym żołnierzy słoweńskich spoczywających na gorlickim cmentarzu i wygłosili krótkie okolicznościowe przemówienia. Tutaj przed ponad stu laty, w tej wielkiej bitwie także polegli Polacy i Słoweńcy. Ani my Polacy, ani Słoweńcy nie mieli własnego państwa. Walczyliśmy ramię w ramię, ale w ramach obcej nam armii – austro-węgierskiej. W tamtych latach jedno i drugie społeczeństwo miało swoich bohaterów – powiedział A. Duda. Obydwaj prezydenci podkreślali jak wielką wartością dla wszystkich jest pokój.

Prezydentom asystowali żołnierze z kompanii reprezentacyjnej garnizonu krakowskiego. Uczestniczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, przedstawiciele Ministerstwa Obrony oraz parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Gorlic.
2,5 tonowy głaz przywieziony ze Słowenii, ustawiony został po prawej stronie, tuż za bramą główną cmentarza. Ma on formę prostego głazu z granitu, na którym wyryto zarys słoweńskich gór. Jest też inskrypcja w języku polskim i słoweńskim: "Pamięci Słoweńskich Żołnierzy 1914-1918 - Wdzięczna Ojczyzna, Republika Słowenii, 2018".

Więcej informacji znajdziesz tu - kliknij

*** Szkoda tylko że żadna z grup rekonstrukcji historycznej z Gorlic nie wzięła udziału!!

IV Międzynarodowa Lotnicza Konferencja Naukowa w Szymbarku

17 maja 2018 r. o godz. 9.00 w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku” rozpoczęła się IV Międzynarodowa Lotnicza Konferencja Naukowa pn. "Skrzydła zwycięzców, skrzydła pokonanych … Skrzydła Niepodległej, skrzydła wolności 1917-1918"

Wzorem poprzednich lat Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu byli organizatorami tegorocznej konferencji.

Tematem konferencji była problematyka działań lotniczych w latach 1916-1917 na wszystkich frontach Wielkiej Wojny, w tym głównie na tych „zapomnianych” – Wschodnim, Bałkańskim, Alpejskim, na obszarze Lewantu i nie tylko. Konferencja stanowiła kontynuację dotychczasowych trzech Międzynarodowych Lotniczych Konferencji Naukowych, organizowanych w latach poprzednich.

Konferencje otworzył Zdzisław Tohl – dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, po nim zabrał głos Karol Górski – Starosta Powiatu Gorlickiego oraz profesor nadzwyczajny dr hab. Andrzej Olejko – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Jako pierwszy z wykładowców głos zabrał:

1. Siergiej Nelipowicz / ROSJA Walki o Galicję 1916-1917.
2. Harald Potempa / NIEMCY Niemieckie lotnictwo w 1918 r. i później. Zastosowanie poza frontem zachodnim.
3. Michal Plavec / CZECHY „Front uboczny?”. Powietrzna wojna nad Albanią 1918.
4. Gerald Penz / AUSTRIA Austro-węgierskie i niemieckie lotnictwo podczas i po 12 bitwie nad Isonzo.
5. Gerhard Artl / AUSTRIA Planowanie i użycie lotnictwa austro-węgierskiego w ofensywie nad Piavą w czerwcu 1918 r
6. Andrzej Olejko / POLSKA Bułgarskie skrzydła na Froncie Salonickim 1917-1918.
7. Wojciech Mazur / POLSKA „Mission Roumaine d’Aéronautique” - francuski personel i sprzęt lotniczy w Rumunii 1916-1917.
8.Oleksandr Demjaniuk / UKRAINA Bolszewickie skrzydła 1917-1918.
9. Andrij Kharuk / UKRAINA Lotnictwo Ukraińskiej Republiki Ludowej i Państwa Ukraińskiego w latach 1917-1918.
10. Mario Hrelja / SERBIA Łupy wojenne - zdobyczne samoloty w serbskim lotnictwie.
11. Boris Ciglic / SERBIA Skrzydła zwycięstwa - serbskie lotnictwo w 1918 r.
12. David Méchin / FRANCJA Francuskie lotnictwo - jak osiągnięto zwycięstwo na zachodzie.
13. Zbigniew Moszumański / POLSKA Ewaluacja form użycia artylerii przeciwlotniczej w I wojnie światowej.

Przerwa obiadowa

14. Piotr Mleczko / POLSKA Nocne operacje lotnicze relojes de imitacion w końcowym okresie Wielkiej Wojny.
15. Mariusz Niestrawski / POLSKA Za Kaisera, czy ku wolnej Polsce? O Polakach w strukturach Fliegerersatz-Abteilung Nr. 4 Posen-Lawitz przed grudniem 1918 roku.
16. Mirek Břínek / CZECHY Problemy z powstaniem czechosłowackiego lotnictwa w 1918 r.

Był to ostatni wykład w dniu dzisiejszym, po czym odbyła sie dyskusja i zakończenie konferencji.
Międzynarodowa konferencja zakończona będzie wydaniem materiałów pokonferencyjnych.

W IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Oddział Kraków z viceprezesem płk pil Stefanem Glądysem oraz prezes por. pil. Leszek Mańkowski z Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Z powiatu gorlickiego Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP reprezentował Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha.
W konferencji uczestniczył także Zastępca Wójta Gminy Pleśna Ryszard Stankowski

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Święto Konstytucji 3 Maja.
Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w Sękowej.

3 maja o godz. 10.30 w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej. Koncelebrze przewodniczył ks. proboszcz Jacek Piróg. Homilię wygłosił ks. wikariusz Michał Piętka, który powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu."

W tej podniosłej uroczystości udział wzięła jednostka OSP z Gminy Sękowa oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Siarach wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa i w postawie stojącej zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki", która była bardzo popularna po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach cosplay costume pas cher w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJIĘĆ

Uroczystość kościelna z okazji NMP Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja

Posluchaj ,,Boże coś Polskę...."

Pochód pierwszomajowy przeszedł ulicami Gorlic

Około 200 osób wzięło dziś udział w pochodzie pierwszomajowym, który przeszedł ulicami Gorlic, od Domu Nauczyciela przez ulicę Świeykowskiego, 3 Maja i Legionów pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych, władz powiatowych i miejskich oraz organizacje młodzieżowe.

Pod pomnikiem odegrano gorlicki hejnał, Mazurka Dąbrowskiego i Ode do Radości. Głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który w swoim wystąpieniu nawiązał do historii powstania Święta Pracy. 1 Maja od ponad stu lat robotnicy, związkowcy, bezrobotni przypominają rządzącym o swoich prawach. Po okolicznościowych przemówieniach złożono przed gorlickim Pomnikiem Tysiąclecia symboliczne wiązanki kwiatów.

Po przemówieniach i złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego, burmistrz Rafał Kukla zaprosił zebranych do wspólnego świętowania Dni Gorlic.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ