Newsy:

znalezionych: 986 na 198 stronach
« poprzednia -   65  66  67  68  69  70  71  72  73   - następna »

www. sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia

Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Frances & Derek Gates - Sydney (Australia)
Chris Mackey - Anglia
Rodzina Wichrowskich i Karasińskich z Warszawy
Stefan Stanislay - Preszów (Słowacja)
Małgorzata Małuch - wójt Sękowej i Maria Wyżkiewicz - Przew. Rady Gminy Sękowa
Michał Omylak junior z Rodziną - Wrocław
Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz
Paweł Kukurowski - Wrocław
Zbigniew Ożga - Wrocław
Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
Kazimierz Mazurek - Zgorzelec
Kazimierz Sacha - Gorlice
Ben Wimmemuller - Holandia

Drogą mailową przesłali:

Orlico Sport - Poznań
Janusz Drzymała - Kanada
Aleksandra Gryciuk - Warszawa
Boksport - Mieszkowice
Krzysztof Sikora - Warszawa
Home.pl - Szczecin
Andrzej Ratajczak - Poznań
Katarzyna Kullman - Warszawa
,,POLANIK" - Piotrków Trybunalski
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Anna i Janusz Bujnowscy - Kanada
Jolanta Karasińska - Warszawa
Krystyna Reinfuss - Kraków
Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
Joanna Puścizna - Dominikowice
Maria Wyżkiewicz - Męcina Mała
Aleksander Wietrzyk - Biesna
Firma Atline Tex - Łódz
Paulina Gawlik - Jankowice
Dacia - drumbun - Kraków
Elżbieta Gibała - Opole
e-transBus,eu - Bielsko-Biała
Jacek Pięta - UG Sękowa
Janina i Stanisław Fikus - Gliwice
Jarosław Wawrzyniak - Poznań
Roman Trojanowicz - Gorlice
ppłk. Szczepan Kurpisz - Kraków
Alicja Grabowska - Częstochowa
Tomasz Sikorski - Warszawa
Muzeum "Dwory Karwacjanów
i Gładyszów" - Gorlice
Józef z Zagórzan
Marek Podraza - Gorlice
Szymon Serwatka - Kraków
Sławomir Duran - Jasło
Stefan Glądys - Kraków
Portal ,, Niebieska Eskadra" - Polska
Joanna Hojdak - Sękowa
Maria Kretowicz - Sękowa
Stanisław Gruszkowski - Gorlice
Ivan Dzuriš - Bardejów (Słowacja)
Romuald Wróblewski - Szwecja
Janusz Oraczewski - Kraków
Leszek Mańkowski - Kraków
Maria Sikorska - Bobowa
dr. Władysław Sadowski - wójt Gminy Kamienica
Wiesia i Leszek Witkowscy - Kanada

Drogą tel. oraz poprzez listy i SMS,
życzenia świąteczne przesłali:

Maria Dudziak - USA (Floryda)
* Władysław Tokarz - Brzozów
* Jerzy Dziedziak - Gorlice
* Agnieszka i Paweł Śliwa - Lipinki
* Elżbieta Żołędowska - Węgrów
* Tomasz Sikorski - Warszawa
* Roman Trojanowicz - Gorlice
* Jan Ryzner - Gorlice
* Stanisław Maciąg - Zamość - Michalów
* Mieczysław Krok - Mowy Sącz
* Kazimierz Mazurek - Zgorzelec

Za wszystkie życzenia świąteczne
i noworoczne serdecznie dziękuje.

W Szczawie uczcili pamięć mjr pilota Antoniego Tomiczka

,

W sobotę 28 grudnia 2013 r. o godzinie 10.00, w piękny, słoneczny dzień, przy temperaturze powyżej 10 stopni, zwiedzaniem Muzeum 1 PSP AK w Szczawie, rozpoczęły się uroczystości związane z rekonstrukcją historyczną upamiętniającą ostatni zrzut dla Armii Krajowej. 69 lat temu mjr pilot Antoni Tomiczek, lecąc bombowcem nad Gorcami, zrzucił zaopatrzenie dla żołnierzy Armii Krajowej. To była ostatnia akcja zmarłego niedawno najstarszego polskiego pilota.
Na miejsce rekonstrukcji poprowadził kustosz muzeum - p. Józef Rusnak, po godzinnym przejściu byliśmy na miejscu zrzutu, na Polankach nad Szczawą.

Pasjonaci lotnictwa, AK i okoliczni mieszkańcy uczcili to wydarzenie, doceniając wysiłek zbrojny lotnictwa polskiego w okresie II wojny światowej oraz żołnierzy AK. ,,Pomysł uroczystości zrodził się w Krakowskim Oddziale Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP jeszcze za życia mjr. Antoniego Tomiczka. To dzisiejsze spotkanie na polanie w Szczawie będzie poświęcone jego pamięci" - powiedział obecny na uroczystości ppłk. pilot w st. spoczynku Benedykt Siemaszko, prezes KO SSLW

Na Polankach Szczawskich wzięły udział grupy rekonstrukcji historycznej m.in. 1 PSP AK z Nowego Targu oraz cztery załogi samolotowe, które kilkakrotnie przeleciały nad zrzutowiskiem. Przy tak pięknej pogodzie wszystko to wyglądało wspaniale a dla dzieci i młodzieży była to wspaniała lekcja patriotyzmu. Po niej pyszną grochówkę serwowały panie z Zespołu Szkół w Szczawie przy współpracy z Wójtem Gminy Kamienica dr Władysławem Sadowskim. Następnie w kościółku partyzanckim zaprezentowana została wystawa i film poświęcona śp majorowi pilotowi Antoniemu Tomiczkowi.

Wszystkim za wszelką pomoc tj. grupom rekonstrukcyjnym, zaprzyjaźnionym stowarzyszeniom, kustoszom muzeum, Zespołowi Szkół w Szczawie, OSP w Szczawie, w imieniu organizatorów na zakończenie podziękował mjr rez. pil. Stefan Glądys – Vice Prezes SSLW RP. Wręczył również certyfikaty a na zakończenie przed kościółkiem partyzantów wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Impreza została zorganizowana w sposób perfekcyjny przez Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i środowisko pasjonatów historii lotnictwa. Słowa uznania i podziękowania kieruję pod adresem mjr pil. Stefana Glądysa, ppłk. pil. Szczepana Kurpisza oraz ppłk. pilota Benedykta Siemaszko.

PS

Na uroczystość rekonstrukcji został zaproszony i wziął udział Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha – Sękowa – Gorlice, który zaprosił zebranych na 70 rocznicę zestrzelenia Halifaxa i Liberatora do Banicy - Krzywej

Zobacz film - kliknij

Oddział 1 PSP AK w oczekiwaniu na zrzuty na polanie koło Szczawy.

Lotnicy Halifaxa z Banicy (Krzywa) mają własne stelle

Zobacz także TU ***************** Źródło:Dziennik Polski z 27 grudnia 2013 r.

Kolędnicy wystartowali!!

Kolędnicy jak widzimy na fotce to przebierańcy, którzy w okresie bożonarodzeniowym chodzą od domu do domu, śpiewają kolędy i składają życzenia pomyślności w Nowym Roku. Zwyczaj ten od wieków w Sękowej i okolicach obchodzony był od Wigilii do Trzech Króli. Dziś wieczorem tj. w pierwszym dniu Świąt Bożego Narodzenia, przybyła trójka młodych kolędników do naszego domu.

Grupa kolędnicza nosiła maszkary, którymi dla żartu straszono widzów. Najbardziej popularną był turoń, osadzony na kiju, z ruchomą, kłapiącą paszczą; ten rodzaj kolędowania nosił nazwę chodzenia z Turoniem, tradycja ta pomału juz zanika.

Popularne również były pochody z gwiazdą, wykonaną z kolorowego papieru, podświetloną od środka, przymocowaną ruchomo do drzewca. Kolędnik ją trzymający nazywany był gwiazdorem.

Chodzili też szopkarze z szopką i kukiełkami, odgrywający przedstawienia o narodzinach Jezusa w Betlejem, jak również Herody, zespoły odgrywające je "na żywo". W biblijną opowieść przyjścia Jezusa na świat wplatano ludowe wątki i tradycje.

Charakterystycznymi postaciami w grupach kolędniczych byli: pasterze, Trzej Królowie, Dziad, Baba (za postacie kobiece przebierali się również chłopcy), Żyd, Cyganka, muzykanci. Życzenia składano wierszem albo kolędą, płatano przy tym figle, recytowano zabawne rymowanki, całemu widowisku towarzyszyła atmosfera ogólnej wesołości.

W zamian za życzenia, przyjmowane jako pomyślna wróżba urodzaju i powodzenia, gospodarze obdarowywali przebierańców świątecznymi smakołykami lub wykupywali się drobnymi datkami.

Obchód kolędniczy był wyczekiwanym wydarzeniem, pominięcie domu uważane było za zły znak i tak jest do dzisiejszego dnia, choć z tymi przebierańcami bywa już różnie. Chłopcy i dziewczęta trzymać tradycje naszych ojców!!

Monitoring w centrum Sękowej

Na budynku Szkoły Podstawowej w Sękowej, od strony drogi wojewódzkiej, w grudniu 2013 r. zamontowano kamerę mającą na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa mieszkańców i turystów na terenie naszej gminy a także zapobieganie kradzieżom w ramach transgranicznego projektu pn. „Budowa systemu monitoringu bezpieczeństwa drogowego i środowiskowego w turystycznym obszarze nadgranicznym powiatu gorlickiego i kraju preszowskiego”.
Powiat gorlicki i preszowski to tereny o bardzo zbliżonych parametrach środowiskowych, kulturowych i gospodarczych, cenne przyrodniczo, z ogromną liczbą zabytków, świadczących o wielokulturowości. Ponieważ poziom rozwoju gospodarczego obu obszarów jest niewystarczający, w 2004 r. podjęto współpracę między Województwem Małopolskim, Powiatem Gorlickim i Krajem Preszowskim, której celem były działania na rzecz wspólnego pozyskiwania środków UE dla rozwoju gospodarczego terenów przygranicznych, a w konsekwencji podniesienia standardu życia mieszkańców po obu stronach granicy. Wraz z rozwojem sieci drogowej rozwijać się powinny systemy bezpieczeństwa i informacji. Dlatego też Powiat Gorlicki i Kraj (Powiat) Preszowski podjęły decyzję o budowie wspólnego systemu monitoringu wizyjnego, który ma być zlokalizowany na głównych ciągach drogowych i rzekach po obu stronach granicy. Będzie on uzupełniony kamerami mobilnymi. Dzięki temu projektowi powiat gorlicki wzbogacił się o pięć ultradźwiękowych stacji monitoringu poziomu wody w rzekach, ( jedna z nich znajduje się w Sękowej, druga zaś w Ropicy Górnej na rzece Sękówka) 5 stacjonarnych stacji monitorujące ruch drogowy, ( w tym jedna w Sękowej) 2 kamery mobilne, które zainstalowane będą na pojazdach Policji i Straży Pożarnej oraz serwer komputerowy wraz z oprogramowaniem.

Obraz z kamer dostarczany jest do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gorlicach, policji, straży pożarnej oraz do SUCPSK w Preszowie i policji. Stały nadzór (24 godziny na dobę) pozwoli na szybką reakcję służb specjalistycznych i ratunkowych w razie wypadków drogowych, zwiększonego natężenia ruchu lub zagrożeń ekologicznych. Umieszczenie stacji pomiarowych na rzekach pozwoli również na ciągły monitoring stanu wód i szybką reakcję w stanach powodziowych. Stworzona strona internetowa, na której potencjalni turyści będą mogli obserwować stan dróg i pogody przed podjęciem decyzji o wyjeździe. Obraz z kamer będzie opatrzony tekstem informacyjnym, w tym również z promocją atrakcji turystycznych. Jest to kolejny element praktycznej promocji turystycznej obszaru transgranicznego.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013.

ZOBACZ OBRAZ Z 13 KAMER MONITORINGU - Klimkówka, Ropa, Sękowa, Uście Gorlickie i Wysowa - kliknij