Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   49  50  51  52  53  54  55  56  57   - następna »

,,W trosce o pamięć poległych” - IV spotkanie

W dniach od 10-12 października 2019 r. z inicjatywy Prezesa Koła nr 8 Klubu Górskiego ,,Orły" przy Komendzie Stołecznej Policji w Warszawie, odbyło się sprzątanie cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej nie tylko jak to było w poprzednich latach na terenie gminy Sękowa, ale obejmowało powiat gorlicki i jasielski. Porządkowali je przedstawiciele organizacji, które objęły poszczególne cmentarze swoim patronatem. Osobiście zaangażowałem się w tą wspaniałą i szlachetną akcję, przywrócenie do stanu historycznego cmentarzy wojennych z I wojny światowej. W akcji tej wziął udział mój kolega pasjonat historii Wielkiej Wojny Mirosław Załęcki z Gorlic, który powiedział: ,, Sprzątanie miejsc spoczynku jest też objawem społecznej troski i ludzkim odruchem bez względu na to, czy w grobach spoczywają Niemcy, Rosjanie, Żydzi czy Polacy. Szacunek dla zmarłych każe, by jednakowo dbać o wszystkie te miejsca. Dbałość o cmentarze wojenne to obowiązek, jaki nakłada na gminy ustawa o grobach i cmentarzach wojennych pochodząca jeszcze z 1933 roku.”
Porządkowaliśmy cmentarz wojenny nr 79 w Sękowej (Kawiory) Sprzątanie cmentarzy polegało na wykoszeniu i pozbieraniu trawy, pozbieraniu śmieci, zagrabieniu liści, wycięciu krzaków i samosiejek, oczyszczeniu nagrobków, drobna naprawa części uszkodzonego ogrodzenia itp. Zamontowano tablice informacyjne doprowadzające do cmentarzy (cw 77)

Po tej szlachetnej trzy dniowej akcji, wieczorem 12 października 2018 r. w Sali Domu Ludowego w Ropicy Górnej, odbyło się IV spotkanie pod nazwą ,,W trosce o pamięć poległych” – patronat nad cmentarzami z I wojny światowej na terenie Galicji Zachodniej.

Organizatorem spotkania byli:

• Wójt Gminy Sękowa
• Sołtys wsi Ropica Górna
• Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” przy Komendzie Stołecznej w Warszawie

Przy wypełnionej po brzegi sali rozpoczęło się oficjalne spotkanie powitaniem zaproszonych gości przez sołtys wsi Ropica Górna p.p. Katarzynę Tokarz i Beatę Śliwa. Głos zabrała wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, która m.in powiedziała: ,,prawdziwym inspiratorem, motorem i kreatorem tej akcji i w ogóle tego ruchu, który jest wokół cmentarzy z I wojny światowej jest Jacek Witas" Na zakończenie wystąpień głos zabrał Prezes Koła Nr 8 Klub Górski ,,Orły” Pan Jacek Witas, który podsumował prace z pokazem zdjęć za 2018 r. na cmentarzach z I wojny światowej na terenie Gminy Sękowa. Na zakończenie części oficjalnej głos zabrała pani dyr. Joanna FLORKIEWICZ – KAMIENIARCZYK - Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz ks. kapelan ppor. Robert Młynarczyk z Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Osoby, które na przestrzeni ostatnich lat angażowały się w akcję sprzątania cmentarzy z Wielkiej Wojny na terenie Gminy Sękowa, otrzymały specjalne podziękowania z rąk Pani wójt Małgorzaty Małuch, w tym zaszczytnym gronie była też moja skromna osoba.
Po tej części oficjalnej nastąpił poczęstunek i wspólna biesiada opiekunów cmentarzy z mieszkańcami.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

200-lecie poświęcenia cerkwi gr.-kat./ kościoła w Ropicy Górnej – 28.09.2019 r.

Książę niebieski, święty Michale,
Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale;
W dzień sądu Boga na trybunale
Bądź mi patronem, święty Michale.

28 września 2019 r. w przeddzień kiedy Kościół katolicki obchodzi święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, odbyły się jubileuszowe uroczystości związane z 200-leciem cerkwi gr.kat - kościoła p.w. św. Michała Archanioła, gdzie Eucharystii przewodniczył ks. biskup Kazimierz Górny – biskup senior diecezji rzeszowskiej, w asyście 15 celebrantów z dekanatu gorlickiego, wśród których był proboszcz małastowskiej parafii ks. kanonik Adam Prącik. Kościół p.w. św. Michała Archanioła od 1947 r. został przejęty przez kościół rzymskokatolicki. Obecnie użytkowana jako kościół filialny parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Małastowie.

W tej podniosłej uroczystości uczestniczyła wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, poseł na Sejm RP Barbara Bartuś, Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Jadwiga Wójtowicz oraz licznie zgromadzeni wierni z parafii oraz goście. Tuż po rozpoczęciu mszy św. pani Małgorzata Błażewicz emerytowana naucz historii przedstawiła obszerny wykład poświęcony dziejom historii cerkwi oraz wsi Ropica Ruska dziś Górna.

W czasie Eucharystii wierni pragnęli wyrazić swoją wdzięczność i wspólną modlitwą objąć zarówno budowniczych i fundatorów cerkwi, kolejnych proboszczów (żyjących i zmarłych) oraz parafian troszczących się o piękno świątyni, jak i osoby oraz instytucje wspomagające parafię w minionych latach w pracach renowacyjnych przy kościele. Ostatnie lata były czasem intensywnych prac remontowych przy świątyni i w jej otoczeniu: zmieniono pokrycie dachowe, odnowiono elewację, odwodniono teren i wykonano drogę procesyjną wokół kościoła, wykonano oświetlenie i iluminację terenu przykościelnego, zmodernizowano i poszerzono parking, powstał przykościelny dom pogrzebowy oraz wykonano wiele drobnych czynności upiększających otoczenie kościoła i poprawiających walory i atrakcyjność tego miejsca. Na obecną chwilę trwają dalsze prace nad odnawianiem ikonostasu.

Z radością i dumą można powiedzieć, że kontynuowane jest dzieło naszych przodków.
Słowa uznania i wdzięczności za trud i zaangażowanie w czynione prace oraz przygotowanie uroczystości należą się obecnemu proboszczowi ks. kanonikowi Adamowi Prącikowi, który posługę duszpasterską sprawuje tu już od 22 lat.
Na zakończenie mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim za udział i przygotowanie tego wspaniałego jubileuszu, powiedział m.in. ,,Jest nam niezwykle miło gościć Waszą Ekscelencję w tak uroczystym dniu, dziękujemy Bogu za 200-lat istnienia tej świątyni, za wszystkich naszych przodków którzy w jej murach zanosili modły, przyjmowali sakramenty.
Pragniemy otworzyć nasze serca, umysły na Twoje słowo księże biskupie, niech ono wzmocni naszą wiarę, nadzieję i miłość. Prosimy módl się za naszą parafię, wspieraj rodziny i umacniaj naszą wiarę. Szczęść Boże!

Drugą część świętowania przeniesiono do świetlicy wiejskiej, Panie organizatorki Katarzyna Tokarz – sołtys Ropicy Górnej i Beata Śliwa oficjalnie powitały zaproszonych gości. Po uroczystym obiedzie wystąpił miejscowy zespół przedszkolaków, który w programie recytował wiersze i piosenki pod adresem przybyłych gości za co zebrał liczne brawa. Były wystąpienia okolicznościowe i podziękowania dla ks. proboszcza i sponsorów: Outdoorzy. Uroczystości zakończyły się po 4 godzinach, po czym zgromadzeni mieszkańcy biesiadowali do późnych godzin wieczornych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Obchody 75. rocznicy pacyfikacji Jamnej i bitwy batalionu „Barbara”

W niedzielne słoneczne przedpołudnie 22 września 2019 roku, na jamneńskim wzgórzu odbyły się uroczystości patriotyczno – religijne, upamiętniające 75. rocznicę Bitwy Batalionu „Barbara” 16. Pułku Piechoty AK i pacyfikacji wsi.
To tu właśnie 25 września 1944 roku Batalion "Barbara", 16 pułku piechoty Armii Krajowej stoczył całodzienny bój z przeważającymi siłami wojsk hitlerowskich Niemiec. To wydarzenie przeszło do historii jako jedna z największych walk oddziałów Armii Krajowej w ramach Operacji Burza w południowo- wschodniej Polsce. Wzgórze Jamna 530 było głównym miejscem oporu i obrony Batalionu Armii Krajowej "Barbara " w czasie tego boju. Tu w sposób konsekwentny kapitan Eugeniusz Borowski pseudonim Leliwa bronił się wraz ze swoimi kompaniami przed nacierającymi, wielokrotnie lepiej uzbrojonymi regularnymi niemieckimi oddziałami. Przewaga liczbowa oddziałów niemieckich była kilkakrotna. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, mgła, niski pułap chmur i opady deszczu tym razem były korzystne dla broniących się żołnierzy Armii Krajowej, gdyż Niemcy nie mogli użyć lotnictwa. Batalion "Barbara" utrzymał do zmroku Wzgórze 530. Wieczorem dowódca Leliwa podjął decyzję o dyslokacji oddziału pod osłoną nocy. W sposób mistrzowski wyprowadził batalion z okrążenia w Jamnej. Następnego dnia zasadnicza część batalionu była już w nowym miejscu postoju i rejonie działań. Dla upamiętnienia miejsca oporu na szczycie wzgórza Jamna 530 stanął wysoki, solidny metalowy krzyż osadzony w cokole wykonanym z ciosów kamienia łupanego.

To było jedno z najtragiczniejszych wydarzeń na terenie Powiatu Tarnowskiego w tracie drugiej wojny światowej.
Uroczystość rozpoczęła się od manifestacji patriotycznej na placu przy kościele Matki Bożej Niezawodnej Nadziei. Odśpiewano hymn państwowy, były wystąpienia zaproszonych gości, dh harcerz odczytał Apel Poległych a pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Centralnym punktem niedzielnych obchodów była uroczysta polowa Msza św. która odbyła się w Dolinie Męczeństwa, to tu modlono się w intencji poległych partyzantów i zamordowanych mieszkańców wsi Jamna.

Jednym z punktów uroczystości była historyczna rekonstrukcja, która przedstawiała pacyfikację Jamnej przez wojska niemieckie a wszystko to po to aby moc lepiej zrozumieć co wydarzyło się 75. lat temu.
Z punktu kronikarskiego należy odnotować udział trzy osobowej delegacji z Sękowej pod przewodnictwem Pana Aleksandra Gucwy, członka Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

,,Seniorzy z tradycją” – historia nekropolii wojennych w Gminie Sękowa

Kluby Seniora prężnie działające na trenie Gminy Sękowa, zrzeszają coraz większą liczbę mieszkańców. Do ich podstawowej aktywności należy organizacja spotkań również tych okolicznościowych, wykładów, imprez czy wycieczek krajoznawczych.
Do takiego spotkania, a właściwie wykładu historycznego doszło w dniu 18 września 2019 r. w świetlicy wiejskiej w Ropicy Górnej. Prelekcja zorganizowana została w ramach projektu „Seniorzy z tradycją”, który jest współfinansowany przez Wojewodę Małopolskiego, a wdraża go w życie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej. Projekt został przygotowany w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wykład dotyczący lokalnej historii, którego głównym tematem była prezentacja cmentarzy wojennych z okresu Wielkiej Wojny, rozsianych po Gminie Sękowa, poprowadzony został przez Pana Aleksandra Gucwę – pasjonata lokalnej historii, długoletniego nauczyciela szkół w Gminie Sękowa. Około 30 członków Klubu Seniora w Ropicy Górnej i Małastowa, została zapoznana z architektonicznym wymiarem wojennych nekropolii, dodatkowo prowadzący wykład niezwykle szeroko omówił historię powstania 23 nekropoli, które zlokalizowane są na terenie Gminy Sękowa. Wszystkie cmentarze wojenne były pokazane na zdjęciach archiwalnych oraz współczesnych a także przedstawiony został film z cmentarza wojennego nr 77 w Ropicy Górnej

W spotkaniu uczestniczyła koordynator projektu – Pani Katarzyna Smołkowicz i sołtys Ropicy Górnej Pani Katarzyna Tokarz, która była lokalnym organizatorem, przywitała zgromadzonych seniorów i gości. Spotkanie trwało przy ,,małej czarnej”, herbatce oraz słodkościach i przebiegło w bardzo miłej seniorskiej atmosferze.

JUBILEUSZ KRAKOWSKIEGO ODDZIAŁU STOWARZYSZENIA SENIORÓW LOTNICTWA WOJSKOWEGO RP.

12.września 2019 r. Krakowski Oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP świecił swój Jubileusz ćwierćwiecza a miejscem uroczystości było Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Jubileusz rozpoczął się od wprowadzenia sztandarów Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków i Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Odegrano Marsz Lotników.
Prezes Stowarzyszenia płk pil. Stanisław Wojdyła przywitał zaproszonych gości, którzy licznie przybyli m. in. Szef Sztabu ppłk pilot Jacek Flis z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, Sekretarz ZG SSLW płk dypl. pil. Zenon Zgoła, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, poseł na Sejm Józef Lassota i przedstawiciel Urzędu Miasta w Krakowie. Po powitaniu członków i zaproszonych gości Prezes Oddziału Krakowskiego przedstawił historię powstania, działanie i osiągnięcia Oddziału na przestrzeni minionych już 25 lat.

Głos zabrali przedstawiciele gości i stowarzyszenia. Wszystkim członkom oddziału Prezes podziękował za uczestnictwo oraz aktywność i wręczył pamiątkowe upominki Oddziału Krakowskiego SSLW RP. Z powiatu gorlickiego uczestniczyli wszyscy trzej członkowie Stowarzyszenia: Aleksander Gucwa – otrzymał statuetkę Ikara, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran – książki.

Członkowie Stowarzyszenia po zdjęciu munduru nie rozstali się z życiem lotniczym. W różnym czasie zakończyli swoją służbę wojskową, służbę w rozmaitych specjalnościach Polskiego Lotnictwa Wojskowego. W ciągu ćwierć wieku powiększyli swoje szeregi, na początku było nas kilkunastu, dzisiaj Stowarzyszenie liczy ponad 60 członków, wielu odeszło na wieczną wartę, ale są wśród nas koledzy, którzy ukończyli 80 a nawet 90 lat, są doskonałym łącznikiem pomiędzy tym co było i jest teraz. Ich życie i służba to bogactwo wiedzy i doświadczenia. Nie sposób opisać ich wszystkich, przedstawić ich imponujący życiorys. Mają wiele pasji oprócz tej, która jest wspólnym mianownikiem – lotnictwo, malują, piszą, są wytrawnymi modelarzami, uprawiają turystykę! W swojej działalności zajmują się krzewieniem patriotyzmu, pielęgnowaniem historii i tradycji polskiego lotnictwa wojskowego. Podjęli wiele cennych inicjatyw upamiętniających ważne wydarzenia, zorganizowali wiele spotkań z młodzieżą ze szkół noszących imię Lotnictwa Polskiego, wystaw historycznych, spotkań literackich, wieczornic. Są autorami wielu publikacji i artykułów, Również słynny pisarz Legimi, prowadzony jest portal Stowarzyszenia. Czynnie uczestniczą w obchodach rocznic państwowych i wojskowych, są wszędzie tam gdzie historia zapisała chlubne karty działań polskiego lotnictwa zarówno w kraju i za granicą. Dobrze układa się współpraca z władzami Urzędu Miasta Krakowa – powiedział w swoim sprawozdaniu Prezes Oddziału Krakowskiego – płk pil. Stanisław Wojdyła
Uroczystości Jubileuszowe połączono z wystawą historyczną poświęconą mjr naw. – pil. JERZEMU RADWANKOWI (1919 – 2001)
Jubileuszowy dzień zakończył się wspólnym obiadem a spotkanie trwało w bardzo miłej, lotniczej atmosferze do późnych godzin wieczornych

ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ - część I***** ZOBACZ GALERIE ZDJĘĆ - część II