Newsy:

znalezionych: 1376 na 276 stronach
« poprzednia -   45  46  47  48  49  50  51  52  53   - następna »

XVIII Memoriał im. Władysława i Miłosza Tokarzów w skoku wzwyż.

UKS ,,Maraton” Sękowa był organizatorem XVIII Memoriału w skoku wzwyż im. Władysława i Miłosza Tokarzów. Zawody odbyły się w dniu 25 lutego 2020 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sękowej. O godz. 9.00 Prezes UKS ,,Maraton” Sękowa Justyna Szarowicz przywitała zaproszonych gości i kluby uczestniczące w memoriale. Następnie głos zabrała dyrektor Szkoły Podstawowej w Sękowej Bożena Bernasiewicz, otwierając zawody. Głos zabrała wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Przewodniczący Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń. Na zawodach obecna była córka Władysława Tokarza pani Joanna Hyziak oraz córka Miłosza Tokarza pani Monika Tokarz, które otrzymały bukiety kwiatów od naucz. wf Fabiana Szarowicza i wice dyr.szkoły Małgorzaty Witko.

Po oficjalnych uroczystościach rozpoczęły się zawody, jako pierwsi skakali uczniowie z klas IV i młodsi, następnie dzieci starsze (kl V-VI) młodzicy (kl VII – VIII) i juniorzy młodsi.

Na starcie stanęło 78 zawodników z ośmiu szkół: SSK JAK BARDEJOV, LO Gorlice, SP nr 6 Gorlice, SP Wilczyska, Kobylanka, Pagorzyna, Siary i gospodarz UKS Maraton Sękowa. Zawodnicy za trzy pierwsze miejsca otrzymali pamiątkowe medale a do szóstego miejsca dyplomy. Rekord mityngu w kategorii junior młodszy ustanowił zawodnik z Bardejowa KOVALCIN SIMON, który pokonał poprzeczkę na wysokości 182 cm i za ten wyczyn otrzymał pamiątkowy puchar. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy UKS ..Maraton" Sękowa zdobyli 10 medali w tym 2 złote, 5 srebrnych i 3 brązowe. Zawodnicy zostali zaproszeni do Bardejowa na zawody lekkoatletyczne, które odbędą się w maju na nowo wybudowanej bieżni tartanowej.
Wielkie gratulacje dla zwycięzców oraz uznanie dla wszystkich startujących dziewczynek i chłopców za udział i osiągnięte wyniki.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ*** Komunikat z zawodów - kliknij

Rozdano Mosty Starosty 2020

W piątek 14 lutego 2020 r. w Galerii Sztuki Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, odbyła się XX już gala wręczenia nagród dla zasłużonych ludzi kultury i sztuki - Mosty Starosty oraz dziesiąta edycja nagrody „Przęsło” dla ludzi młodych, zdolnych, twórczych i zaangażowanych w tworzenie i ochronę dóbr kultury.
Prowadzący galę Daniel Markowicz ze Starostwa Powiatowego, powitał wszystkich zaproszonych gości po czym odbyła się projekcja filmów prezentujących sylwetki osób.

Następnie Starosta Maria Gubała a zarazem przewodnicząca Kapituły wręczała nagrody.
Statuetkę ,,Most” za wybitne osiągnięcia w promowaniu historii i kultury polskiej otrzymał prof. Stanisław Tabisz – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - jest jednym z wybitnych polskich malarzy i grafików, związany z Radą Muzeum przy Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów.
Statuetka „Przęsło” trafiła do Michała Ziółkowskiego, ten zaledwie 28-letni kompozytor, instrumentalista i aranżer ma na swoim koncie wiele prestiżowych muzycznych nagród.

W dalszym ciągu Starosta Maria Gubała wręczyła pięć równorzędnych wyróżnień. Otrzymali je:

- Urszula Karasińska– bibliotekarka, związana od lat z Miejską Biblioteką Publiczną w Gorlicach
- Łemkowski Zespół Dziecięco – Młodzieżowy ,,Łemkowski Pierścionek” z Gładyszowa
- Jan Marhulik – pedagog z Bardejowa (Słowacja) dyr. MCK, organizator cyklicznych imprez m.in. ,,Jak bardzo jesteśmy do siebie podobni Bardejov – Gorlice”
- Józefa Myśliwiec– mieszkanka Bobowej ur. w 1926 r. Całe życie wyrabiała koronki klockowe Z czasem odkryła w sobie kolejną pasję – zamiłowanie do poezji. Napisała dziesiątki wierszy poświęconych ważnym wydarzeniom historycznym, kościelnym, i kulturalnym.
- Barbara Rudzińska – uprawia malarstwo sztalugowe, malując obrazy olejne i akrylowe a także akwarele, grafika i malarstwo na szkle.

Po rozdaniu nagród odbył się koncert fortepianowy w wykonaniu nagrodzonego Michała Ziółkowskiego.
Licznie przybyła na galę publiczność z radością przyjęła decyzje Kapituły i brawami nagradzała laureatów.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XIV Spotkanie Noworoczne podsumowujące rok 2019 w Gminie Sękowa

W poniedziałek 27 stycznia 2020 r. o godz. 16.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sękowej, odbyło się tradycyjne XIV Spotkanie Noworoczne, organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącego Rady Gminy Sękowa Bogusława Moronia, podsumowujące miniony rok oraz przedstawiające plany i założenia na rok 2020 w Gminie Sękowa.
Dyr. GOK w Sękowej Iwona Tumidajewicz, wystąpiła w roli konferansjera przywitała zaproszonych gości i przedstawiła program spotkania.
Na Spotkanie Noworoczne przybyło ponad 100 gości, w tym posłanka Barbara Bartuś. Uczestniczyli również księża, nauczyciele, przedstawiciele instytucji samorządowych, radni, reprezentanci Stowarzyszeń, Dyrektorzy Jednostek Gminnych, Sołtysi Gminy Sękowa, prezesi i przedstawiciele spółek, przedsiębiorcy oraz liczna rzesza mieszkańców gminy.
Głos zabrała Pani wójt, która podziękowała Pani poseł za owocną współpracę na rzecz rozwoju naszej gminy, wręczając wraz z przew. i zastępcą Rady Gminy Sękowa bukiet kwiatów. Następnie pani wójt gminy wręczyła Panu Aleksandrowi Gucwie autorowi i twórcy portalu inter. www.sekowa.info, piękny obraz starego kościółka (miedzioryt ) podziękowania i bukiet kwiatów za inicjatywę, zaangażowanie i kreatywność w promowaniu Gminy Sękowa, aktywne uczestnictwo w organizacji uroczystości o charakterze patriotycznym, a także społeczny trud na gruncie utrwalania dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Głos zabrała posłanka Barbara Bartuś, która wyraziła uznanie dla zrealizowanych inwestycji, życzyła samorządowcom wytrwałości w dążeniu do nieustannego rozwoju gminy Sękowa. Głos zabrał również Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń.

Podczas uroczystości Małgorzata Małuch wójt Gminy Sękowa przedstawiła podsumowanie roku 2019 w zakresie wykonania budżetu, realizowanych inwestycji, oświaty, pomocy społecznej, wydarzeń kulturalnych i sportowych, realizacji Funduszu Sołeckiego.

W nastrój tego spotkania wprowadziła grupa miejscowych artystów działająca przy GOK w Sękowej, która zebranej publiczności zaśpiewała piosenki polskie współczesne i z lat XX w.
Gospodarze przygotowali poczęstunek i pięknie udekorowali salę.
W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata a zespół lokalny ,,Razem” prowadzony przez Pana Mirosława Bogonia zaśpiewał zebranym kolędy.

Od autora:

Spotkania Noworoczne w Gminie Sękowa to wieloletnia tradycja. Służą one przede wszystkim wymianie poglądów i doświadczeń pomiędzy przedsiębiorcami, samorządowcami i mieszkańcami. Jest to także doskonała okazja do podsumowania całorocznej pracy, przedstawienia najważniejszych zadań, które udało się zrealizować w roku minionym - oraz zastanowienia nad tym, co jeszcze jest do zrobienia.
Niech przyjaźń budowana latami, cementuje wspólnymi naszymi działaniami.! Serdecznie dziękuję!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

ZOBACZ - Spotkanie noworoczne w gminie Sękowa

W Sękowej obchodzono Złote i Diamentowe Gody.

Od Mszy św. w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Jacka Piroga , proboszcza Sękowej i ks. Jana Adamczyka , proboszcza Męciny Wielkiej, rozpoczęły się uroczystości związane z 50 i 60 leciem pożycia małżeńskiego, czyli ZŁOTE I DIAMENTOWE GODY.
4 pary małżeńskie z terenu gminy Sękowa otrzymało nadane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudę - Medal „Za długoletnie pożycie małżeńskie”. Uroczystość miała bogatą oprawę, godną rangi wydarzenia. Złote i Diamentowe Gody odbyły się w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej.

Honory gospodarza uroczystości pełniła Iwona Tumidajewicz , dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, która była m.in. autorką wspanialej dekoracji. Powitała dostojnych jubilatów, towarzyszące im rodziny, księży, władze samorządowe oraz przybyłe media
Na wstępie uroczystości głos zabrała wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, powiedziała m.in. ,, Te odznaczenia, które za chwilę otrzymacie, to specjalne podziękowania dla Was od całego społeczeństwa za to, że stworzyliście rodzinę i nienagannie przeżyliście ze sobą 50 lat. Ten medal to symbol wierności i lojalności. Złote Gody, obchodzi dzisiaj 4 pary, lecz w gronie naszych jubilatów są również pary z dłuższym stażem małżeńskim, mianowicie 3 pary obchodzą Diamentowe Gody tj. 60 lat pożycia małżeńskiego. Na zakończenie powiedziała… ,,złote i diamentowe gody" to piękny przykład wzajemnego zrozumienia, wspierania się w trudnych chwilach oraz wspólnego przeżywania radości, wszystkim jubilatom życzę dużo zdrowia, miłości, cierpliwości i kolejnych pięknych rocznic wspólnego życia.

Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat" podniosłą chwilę uczczono wznosząc toast symboliczną lampką szampana. Piękne życzenia i gratulacje dla szanownych jubilatów popłynęły także od zaproszonych gości - Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń, Sekretarz Gminy Zofia Rowińska oraz kier. GOPS Michał Diduch.
Wójt gminy Małgorzata Małuch z asystą Zofią Rowińską, Renatą Wojnarską i Iwoną Tumidajewicz - wręczały nadane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Medale ,,Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie".

50 LAT – ZŁOTE GODY

Medale otrzymali: Senko Halina i Kazimerz, Pysarczyk Barbara i Stanisław, Myszkowska Aleksandra i Stanisław oraz Korzeń Paulina i Mieczysław.

60 LAT – DIAMENTOWE GODY

Obchodzili: Smereczniak Justyna i Michał – 61 lat, Deć Cecylia i Stanisław – 62 lata oraz Zachariasz Wanda i Kazimierz , skończyli 63 rok pożycia małżeńskiego.
Podczas wręczenia medali, były także, dyplomy, legitymacje, czerwone róże, upominki i moc życzeń – tak właśnie 7 par z terenu gminy Sękowa świętowały w tym roku złote i diamentowe gody.

Po oficjalnych uroczystościach i koncercie dzieci z GOK pod kierownictwem p. Kazimierza Halucha, dostojni jubilaci zostali poczęstowani obiadem. Po obiedzie przy słodkim poczęstunku nadszedł czas na rozmowę, w czasie której małżonkowie chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat udanego pożycia małżeńskiego. Opowiadali o swoim szczęściu, radościach i smutkach, a także o sukcesach oraz porażkach, jakie przeżyli w czasie 50 lat związku małżeńskiego. Zdradzili też sekret na długie i szczęśliwe wspólne życie. - ,,Trzeba wzajemnie się szanować i mieć do siebie zaufanie. Wspólne życie to przede wszystkim także kompromisy” – zgodnie mówili Halina i Kazimierz, którzy świętowali złote gody.
Na zakończenie tej wspanialej uroczystości Pani Wanda Zachariasz, emerytowana dyr. szkoły w Siarach w imieniu odznaczonych i wyróżnionych podziękowała w miłych i ciepłych słowach organizatorom dzisiejszej uczty duchowej.

Od autora

Wyrażam szacunek i podziw dla wytrwałości i niezłomności par małżeńskich, które pomimo wielu przeciwności losu dotykających życia, doczekały tak pięknego jubileuszu jakim są Złote, a tym bardziej Diamentowe Gody. Dzisiejsi jubilaci są przykładem, że prawdziwe zgodne i dobre małżeństwo to takie, które przetrwa wszystkie życiowe zawieruchy, w oparciu o wzajemne zrozumienie, tolerancję i szacunek. Jak podkreślali sami jubilaci, tyle lat wspólnego życia nie zawsze jest łatwe, ale miłość, szacunek i chęć naprawiania, a nie wymiany związku pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. Obym i ja wraz z małżonką dożył tak pięknego jubileuszu - jeszcze tylko 3 lata :) !!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Boże Narodzenie u prawosławnych i grekokatolików

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho”
Chrystus się narodził - Wychwalajmy Go

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. 6 stycznia Swiatyj Weczer - odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii - obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia.

Życzenia do wszystkich wiernych Kościoła Wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, na którym mieszka około 8 tyś Łemków:

ХРИСТОС РАЖДАЄТСЯ!

З нагоды Різдвяных Свят і Нового 2020 Рока, желаме Вам вшыткого доброго, най ся Вам щестит, веде і каре. Най тот рік буде іщы ліпший, як минулий. Жебы сте были веселы, здоровы і богаты, а оптимізм жытя все был при Вас! Смачной велиі і Веселых Різдвяных Свят!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa

Okres świąt Bożego Narodzenia kończy się w Kościele rzymskokatolickim, a zaczyna dla prawosławnych i grekokatolików. 6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Składają sobie życzenia, zamiast opłatkiem, przełamują się prosforą – to kwaśny chleb, typowy dla tradycji wschodniej. Podczas Wigilii zawsze jest 12 postnych potraw. Każda coś symbolizuje: kutia to bogactwo, pierogi z makiem to szczęście, barszcz to dobrobyt.

Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni. W niedzielę przypada Boże Narodzenie, w poniedziałek dzień Świętej Rodziny, a we wtorek świętego Szczepana. W cerkwiach w pierwszy dzień świąt rozpoczyna się Święta Liturgia oraz całonocne czuwanie nazywane wsienocznoje bdienije. Okres Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy zakończą 19 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia – Trzech Króli). Przypada wtedy Święto Chrztu Pańskiego, czyli Święto Jordanu.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem była nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.
Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - gorlickiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, łódzko-poznańska, wrocławsko-szczecińska i przemysko-gorlicka. W związku ze śmiercią śp. Arcybiskupa Przemyskiego i Nowosądeckiego Adama, zmieniono nazwę diecezji z Przemysko-Nowosądecka na Przemysko-Gorlicka. Na ordynariusza diecezji Przemysko-Gorlickiej powołano Jego Ekscelencję Biskupa Gorlickiego Paisjusza. Uroczystości intronizacji odbyły się 6.IX.2016 r., w Gorlicach.