Newsy:

znalezionych: 1135 na 227 stronach
« poprzednia -   47  48  49  50  51  52  53  54  55   - następna »

Milion internautów odwiedziło portal sekowa.info

Mija 10 lat od powstania portalu internetowego www.sekowa.info , którego administratorem jest Aleksander Gucwa. W tym czasie portal sekowa.info odwiedziło milion internautów, co daje średnią ponad 8300 osób w ciągu miesiąca! Był wówczas pierwszym prywatnym portalem na terenie gminy Sękowa.
Pomysł na serwis poświęcony naszej gminie narodził się kilka lat wcześniej, posiadałem spore ilości dokumentów, zdjęć, internautów przybywało, moje hobby w tym kierunku rozszerzyło swój horyzont by Państwu pokazać i zapoznać z historią i przepięknymi terenami gminy Sękowa.

Cieszy mnie fakt, że to co robię zostało zauważone i w pewien sposób poparte przez internautów. Chciałbym, aby wszyscy mieszkańcy naszej gminy i nie tylko, traktowali tą stronę jako naszą wspólną. W końcu historię naszej gminy tworzyli nasi dziadkowie, rodzice a teraz tworzymy, my sami.
Wysokie miejsce w rankingu tej strony zawdzięczam przede wszystkim Wam, drodzy internauci, którym gorąco dziękuję za życzliwe towarzyszenie naszemu portalowi. Jako twórca, właściciel i prowadzący ten serwis ciągle wierzę, że większość z Was widzi sens i potrzebę istnienia sekowa.info Dziękuję za przesłanie dużych ilości materiałów, które wykorzystałem do ciekawych (mam nadzieje ze takie są) artykułów i stron gdzie głównym tematem są ludzie.

W dziale ,,Miejscowości” zamieszczam artykuły opisujące mieszkańców naszej gminy, którzy w jakiś sposób mieli wpływ na jej rozwój. Zaznaczam jednak, że nie chodzi tutaj o ludzi, którzy byli, np. u władzy czy też piastowali jakieś stanowiska w gminie. Oczywiście od tych osób zaczynam, bo o takich osobach łatwiej jest zdobyć informacje. Jednak dla mnie "osobistość" to także ten, który położył najmniejszy kamyczek w miejscu gdzie postawiono jakąkolwiek budowlę. "Osobistością" jest(był) każdy, kto wszelkim czynem przyczynił się do tego, iż obraz naszej gminy i jej mieszkańców poprawił się na zewnątrz, każdy kto walczył o naszą wolność a przede wszystkim każdy, kto wkłada(ł) w to swoje serce. Tak więc osobistości takich mogą być setki i niewykluczone, że każdy w swojej rodzinie takiej osobistości się dopatrzy. Dlatego czekam na materiały i opisy Waszych dziadków, rodziców i krewnych. Nie dajcie o nich tak po prostu zapomnieć.

Podziękowania za pomoc w postaci fotografii i tekstów historycznych, z bieżących wydarzeń składam wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby materiały zamieszczane na mojej stronie były w 100% prawdziwe, bo na to kładę największy nacisk. Liczę też na udział „korespondentów” z pozostałych sołectw. Pochwalcie się swoimi osiągnięciami. Każde sołectwo ma zagwarantowaną kolumnę. Jestem przekonany, iż w każdej wsi znajdzie się ktoś, kto zechce opisywać zaistniałe tam wydarzenia.

Chciałbym abyście Państwo wybaczyli mi różne potknięcia i moje słabostki, od których także nie jestem wolny………
Bądźcie z sekowa.info przez kolejne lata !

Podziękowania składa właściciel tego portalu

Aleksander Gucwa

P.S. Na dole strony znajduje się licznik odwiedzin - zobacz!

14 października - DZIEŃ NAUCZYCIELA - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

"WYKSZTAŁCENIE TO DOBRO, KTÓREGO NIC NIE JEST W STANIE NAS POZBAWIĆ"

Uporządkowano 23 cmentarze wojenne w gminie Sękowa

W dniach od 7 do 8 października 2016 r. rozpoczęła się akcja dotycząca porządkowania 23 cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, zlokalizowanych na terenie gminy Sękowa w powiecie gorlickim. Inicjatorem tej wspaniałej akcji był Klub Górski "Orły" PTTK Oddział Mazowsze Koło nr 8 przy KSP w Warszawie.
W okresie dwudniowej akcji uczestniczyło ponad stu wolontariuszy a członków Stowarzyszenia wsparli: członkowie OSP, Nadleśnictwa Gorlice, uczniowie szkół, mieszkańcy poszczególnych sołectw i wspomniane koło Klub Górski "Orły" z Warszawy, który od dwóch lat opiekuje się cmentarzem wojennym nr 77 w Ropicy Górnej (Ruskiej) na którym pochowano w 39 grobach masowych i 10 pojedynczych, 214 żołnierzy austro-węgierskich, 31 niemieckich i 162 rosyjskich.

Na cmentarzu tym zostały wycięte zbędne krzaki, zagrabiono liście, wywieziono śmieci, oczyszczono obejście wokół cmentarza i mur porośnięty mchem jak również wycięto wiele brzozowych samosiejek, które zasłaniały cmentarz patrząc z drogi wojewódzkiej (997) Naprzeciw ściany centralnej ustawiony zostanie w przyszłym tygodniu nowy drewniany krzyż, natomiast przy wejściu na nekropolię umieszczono tablicę informacyjną o cmentarzu wojennym. Odrestaurowany cmentarz przez Klub Górski Orły jest świadectwem walk i śmierci młodych ludzi z kilku stron świata i różnych wyznań. Pragnąc uczcić ofiarę życia żołnierzy, bez względu na ich narodowość, dokonano uporządkowania wszystkich tych 23 cmentarzy na terenie gminy Sękowa.

Akcja była podyktowana troską o zapomniane i zaniedbane nekropolię. Inicjatywa wymagała dużego nakładu pracy, której celem było przywrócenie godnego wyglądu tych obiektów.
Dopiero po zagłębieniu się w historię tych miejsc można dowiedzieć się jak wielu żołnierzy różnych narodowości poległo w tej okolicy. Optymizmem napawa fakt, iż większość z uczestników tych prac wyraziła chęć wzięcia udziału w podobnych inicjatywach. Być może w przyszłości, dzięki temu zapałowi uda się uporządkować w sposób systematyczny cmentarze z okresu I wojny światowej na terenie gminy Sękowa.

Na zakończenie tej akcji pan Jacek Witas, przedstawiciel koła Klub Górski "Orły", pokazał filmik z dwuletnich prac na cmentarzu nr 77, nadmienił ze na cmentarzach w tych okolicach spoczywają obok siebie polegli żołnierze wielu narodowości. Są to ofiary walk armii austro-wegierskiej, niemieckiej i rosyjskiej, toczonych na tym terenie głównie w okresie od grudnia 1914 r. do 2 maja 1915 do tzw. ,,Bitwy Gorlickiej”. Podziękował wszystkim wolontariuszom za wsparcie w akcji porządkowania cmentarzy.

W sobotę 8 października o godz. 17.00 po zakończonej akcji na cmentarzu nr 77 w Ropicy Górnej, odprawiona została polowa Msza św. w intencji poległych żołnierzy na tych terenach w okresie I wojny światowej. Mszę św. celebrował proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP w Małastowie ks. Adam Prącik. Po zakończonej Mszy św. samorządowcy i przedstawiciele Klubu złożyli wieniec pod ścianą centralną cmentarza.
Ponieważ pogoda pod koniec dnia lekko się załamała, było chłodno i zaczął padać drobny deszczyk, organizatorka części kulinarnej pani sołtys Katarzyna Tokarz, zaprosiła wszystkich na gorącą obiadokolację, podczas której wręczano podziękowania a wspólną biesiadę umilił dziecięcy zespół łemkowski ,,Mareszka"

Grand Prix dla chóru AKOLADA z Gorlic na VII Ogólnopolskim Festiwalu Chórów
w Głogowie.

Amatorskie chóry z całego kraju walczyły o zwycięstwo w kolejnym festiwalu Silesia Cantat w Głogowie, w województwie dolnośląskim. Idea zorganizowania imprezy zrodziła się w mieście kilka lat temu i do dziś przedsięwzięcie cieszy się sporym zainteresowaniem w kręgach chórzystów. Udział w tegorocznej edycji wzięło dziesięć zespołów, wśród nich chóry kameralne, młodzieżowe, mieszane oraz jednorodne. Każdy z nich musiał przygotować swój program artystyczny i wyśpiewać co najmniej trzy utwory. Festiwal rozpoczął się 1 października o godz. 10.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie.

Występy konkursowe oceniała komisja składająca się z wybitnych specjalistów z dziedziny chóralistyki – prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej im. F Nowowiejskiego w Bydgoszczy, dr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon z Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz dr Grażyna Rogala-Szczerek Dyrektor Artystyczna Oddziału Dolnośląskiego PZCHiO we Wrocławiu.

Komisja przesłuchała następujące zespoły:

Chór Dziecięcy AKOLADA, Gorlice

Chór CANTATE DEO, Sława
Chór UNISONO, Szprotawa
Górniczy Chór Męski, Lubin
Kameralny Chór ANGELUS, Wrocław
Zespół wokalny PER SPASSO, Pszczyna
Chór kameralny VIVACE, Pamiątkowo
Chór CANTABILE, Gorzów Wielkopolski
Pszczyński Zespół Kameralny CON FUOCO
Chór Miejski CHOPIN przy Miejskim Ośrodku Kultury, Leszno

O godz. 17.00 w Kolegiacie p.w. Wniebowzięcia NMP w Głogowie ogłoszono wyniki, wręczono nagrody. Jury po przesłuchaniu wszystkich chórów postanowiło przyznać:
ZŁOTE PASMO - Chór Dziecięcy AKOLADA z Gorlic, dyr. Anna Cisoń, 98 pkt – nagroda o wartości 1000 PLN

Wyróżnienie za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego Chórowi Dziecięcemu AKOLADA z Gorlic, dyr. Anna Cisoń za utwór Polubyła ja Stefana, łemkowska melodia ludowa, opr. Mirosław Bogoń – Puchar Polskiego Związku Chórów i Orkiestr o/Wrocław z siedzibą w Olszynie

GRAND PRIX VII Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT Głogów 2016 otrzymuje Chór Dziecięcy AKOLADA z Gorlic, dyr. Anna Cisoń – nagroda o wartości 2000 PLN oraz Puchar Posła na Sejm RP pani Ewy Drozd - PO

GRATULUJEMY!

Po rozdaniu nagród odbył się koncert finałowy w którym wystąpiła Akolada - zwycięski chór! Brawo, Brawo, Brawo!!!

Festiwal stał się cykliczną imprezą, prowokującą chóry do podnoszenia poziomu artystycznego, dostarczającą jego uczestnikom satysfakcji śpiewania a widzom wrażeń artystycznych na wysokim poziomie.
Festiwal stał się też doskonałą okazją do nawiązania kontaktów między zespołami oraz do wymiany materiałów i doświadczeń.

Chór wystąpił w następującym składzie:

Karol Cetnarowski, Natalia Dubec, Weronika Juruś, Jakub Kołotyło, Anna Korbicz, Emilia Korbicz, Emilia Kordzikowska, Magdalena Koszyk, Weronika Tarko, Zuzanna Malisz, Ernest Orlewski, Jolanta Pijanowska, Aleksandra Poznańska, Anna Róż, MariaRybczyk, Katarzyna Stelmach, Anna Sulimska, Anna Szkaradek, Magdalena Tacyn, Julia Tapek, Alicja Maciejczyk, Natalia Haleczko, Maria Zagórska, Karolina Zagórska, Marceli Jędrzejowska, Gabriela Korneusz, Mikołaj Majda, Gabriela Juruś, Gabriela Wal, Katarzyna Stępień, Martyna Orlof, Sylwia Zwierz, Sylwia Kret, Wiktoria Trybus, Olga Więcek, Emilia Zych, Weronika Deć, Władyka Laura, Marcelina Hojdak, Weronika Karp.

Rajd ścieżką przyrodniczą ,,FOLUSZ”

W czwartek, 29 września 2016 r. klasa II gimnazjum Zespołu Szkół w Sękowej, wyruszyła na rajd do Folusza pod opieką pani Gabrieli Kołotyło, Renaty Karwat oraz pana Aleksandra Gucwy, który był naszym przewodnikiem i fotoreporterem. Miejscowość Folusz położona jest w powiecie jasielskim, w gminie Dębowiec. Ścieżka przyrodnicza licząca 12 przystanków znajduje się na terenie Magurskiego Parku Narodowego.

O godzinie 8.00 zebraliśmy się przed szkołą, by jak najprędzej zająć miejsca w autokarze, którym mieliśmy dojechać na miejsce. Droga trwała ok. 40 min. Po wyjściu z autobusu szkolnego udaliśmy się do pierwszego przystanku, którym było oczko wodne. Przez pewien czas wędrowaliśmy drogą wzdłuż potoku Kłopotnica po czym doszliśmy do polany, na której odbył się krótki odpoczynek i czas na małą przekąskę. Po paru minutach ruszyliśmy w dalszą drogę kierując się w stronę pomnika przyrody nieożywionej pod nazwą „Diabli Kamień”. Jego niektóre bloki mają ponad 10 m wysokości. Opuszczając to miejsce i kierując się w stronę potoku Potasówka nie zabrakło też czasu na pamiątkowe zdjęcia. Droga była bardzo przyjemna i miła, mijaliśmy stary tartak, martwe drzewa, strefę źródliskową oraz buczyny karpackie, aż w końcu doszliśmy do wodospadu magurskiego, przy którym zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę. Co prawda z powodu suszy nie znajdowało się w nim zbyt dużo wody ale miejsce było przepiękne.

Na zakończenie naszej wycieczki ok. godz. 11.30 udaliśmy się do miejsca rekreacyjno - wypoczynkowego, gdzie po samodzielnym zebraniu chrustu rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. Gdy już wszyscy zjedli i nabrali sił o 12.30 ruszyliśmy do punktu przyjazdu, gdzie czekał na nas autokar. Każdy z nas był zadowolony z rajdu i miło spędzonego czasu.

Napisała Karolina Krupa