Newsy:

znalezionych: 1023 na 205 stronach
« poprzednia -   47  48  49  50  51  52  53  54  55   - następna »

28 sierpnia
ŚWIĘTO LOTNICTWA POLSKIEGO

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego składam najlepsze życzenia całej polskiej lotniczej rodzinie – żołnierzom, funkcjonariuszom służb państwowych, pracownikom linii lotniczych, aeroklubów, instytucji i ośrodków naukowo-badawczych, szkolnictwa i przemysłu oraz rezerwistom, kombatantom i seniorom lotnictwa.
Dziękuję za ogromny wysiłek jaki wkładacie w sumienną służbę i pracę.
Wasze zaangażowanie i rzetelne podejście do obowiązków służbowych sprawia godne profesjonalne reprezentowanie polskich skrzydeł. Jesteście bardzo dobrze wyszkoleni, dzięki czemu rozwija się polskie lotnictwo, kontynuując jego bogate tradycje. Życzę wszystkim Państwu zdrowia, pomyślności w życiu osobistym i zawodowym, satysfakcji z osiągnięć służbowych i spełnienia marzeń.
Zgodnie z lotniczą tradycją życzę także tyle samo lądowań co i startów.

Z lotniczym pozdrowieniem właściciel portalu www.sekowa.info Alexander Gucwa

Z historii Święta Lotnictwa Polskiego

Od 1993 roku decyzją Ministra Obrony Narodowej, 28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego, ponieważ tego dnia obchodzona jest rocznica zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 r. (Challenge International des Avions de Tourisme) w Berlinie. Polacy startowali na samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inż. Wigura. Wydarzenie to było pierwszym tak wielkim sukcesem polskiego lotnictwa sportowego. Jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Po raz pierwszy w Polsce Święto Lotnictwa było obchodzone 5 listopada 1932 r – w 14 rocznice pierwszego lotu bojowego por. pil. Stefana Bastyra i por. Janusza Beauraina nad Lwowem na samolocie z polskimi biało-czerwonymi znakami. Od 1932 postanowiono obchodzić Święto lotnictwa w tym samym dniu co Święto Niepodległości -11 listopada. Stało się tak na skutek decyzji podjętej przez Józefa Piłsudskiego.

Kolejna zmiana daty nastąpiła 22 sierpnia 1945 roku. Wówczas Naczelny Dowódca WP rozkazem nr 189 ogłosił, iż Dzień Lotnictwa Polskiego obchodzony będzie 1 września.
Minister Obrony Narodowej rozkazem nr 28 zaledwie pięć lat później zmienił datę na 23 sierpnia, kiedy to przypada rocznica walk myśliwców z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim w 1944.roku.

Święto Maziarzy Łosiańskich

Święto Maziarzy Łosiańskich za nami. 23 sierpnia 2015 r. przy pięknej słonecznej i ciepłej pogodzie pojawiło się w Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu około 1000 osób z pobliskich miejscowości.
W programie wystąpił: chór Cantores Carvatiani z Gorlic w repertuarze ludowym, zespół Okaryna z Ropy, Zespół Regionalny „Spod Pustek” z Łużnej oraz zespół Widymo z Sanoka - pieśni Karpat
Kulminacją Święta Maziarzy Łosiańskich był doroczny Konkurs o tytuł Honorowego Maziarza(wtaczanie beczki na wóz maziarski)

Można było skosztować kuchni łemkowskiej, podziwiać kiermasz rzemiosła i rękodzieła ludowego. Czynne były warsztaty, które prezentowały:
- warsztaty tańca współczesnego przy muzyce łemkowskiej - warsztaty dla dorosłych i dzieci: lalki motanki, haft, wyroby z siana, papierowej wikliny, odpustowe zabawki, ozdoby z ciasta solnego, malowanie na desce
- pokazy tradycyjnych rzemiosł łemkowskich: łyżkarstwa, dziegciarstwa
- regionalne potrawy
- gry, zabawy, konkursy dla dzieci
- wystawa pt. „Jak i ile zarabiali maziarze”

Tą niezwykłą imprezę plenerową zorganizowało Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach oddział Zagroda Maziarska w Łosiu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Ropie.

Święto Maziarzy Łosiańskich, Łosie, 23.08.2015 r.

PARAFIALNE DOŻYNKI 2015

Parafialne dożynki odbyły się 15 sierpnia 2015 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej. Uroczystości kościelne związane są w tym dniu ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ks. Proboszcz Janusz Kurasz w swojej homilii powiedział m.in. że obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba.

W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za trzy wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię.

Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Pod koniec mszy zostały poświęcone a następnie odbyła się procesja wokół kościoła.
Ks. proboszcz zaprosił mieszkańców gminy na Gminne Dożynki, które rozpoczną się o godz. 16.00 na obiektach sportowych w Sękowej.

Dożynki Parafialne w Sękowej - 15.08.2015 r.

IX Gminne Dożynki Sękowa 2015 - podziękowania za dary ziemi

Sierpień to czas dorocznych festynów i dożynek. Niemal każda gmina w Polsce dziękuje wówczas Bogu za doroczne plony i zbiory. Dożynkom często towarzyszą różne festyny i zabawy, tak było 15 sierpnia br. w Sękowej.
IX Gminne Dożynki rozpoczęły się Mszą Św. dziękczynną odprawioną podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej pod przewodnictwem ks. proboszcza Janusza Kurasza

Po południu o godz. 16.00 na obiektach sportowych rozpoczęły się IX Dożynki Gminne. Gospodarz uroczystości wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek przekazali Pani Wójt chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która wspólnie z przedstawicielem Starostwa podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Następnie wiceprzewodniczący Rady Powiatu Karol Tenerowicz i ks. proboszcz złożyli rolnikom serdeczne życzenia.

Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Występy rozpoczął kabaret z Ropicy Górnej a następnie wystąpiły dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, zespół folklorystyczny „Beskidy” z Dominikowic oraz wystąpił chór VOSKRESINNIA z Ukrainy (Iwano Frankiwsk - Stanisławów)
Następnie odbyła się prezentacja gminnych wieńców. W tym miejscu trzeba przyznać, że wieńce zrobiły imponujące wrażenie. Młodzi artyści zaprezentowali swoje regionalne utwory za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować udział posłanki Barbary Bartuś

Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami. O godzinie 20-tej przystąpiono do losowania głównych nagród m.in. zamrażarki, lodówki, pralki automatycznej, telewizora.
Po tej części wystąpił kabaret ,, CZWARTA FALA" a o godz. 21.00 rozpoczęła się dyskoteka pod gwiazdami Dj Pavloss & Dj Kriss

Sobotnie obchody dożynkowe zakończyły się o północy. Mimo ze pogoda w tym dniu nie rozpieszczała przybyłych, było bardzo gorąco i duszno to i tak tegoroczne uroczystości można zaliczyć do bardzo, bardzo udanych!

15 sierpnia - ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO