Newsy:

znalezionych: 986 na 198 stronach
« poprzednia -   47  48  49  50  51  52  53  54  55   - następna »

100 rocznica ,,Bitwy Sękowskiej"

W tym roku 2 maja przypada 100 rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami”, jest określana także jako Małe Verdun. Walki pozycyjne pod Gorlicami trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915 r. W dniach od 2-5 maja 1915 r. pod Gorlicami został przerwany front rosyjski.
Aby przypomnieć mieszkańcom te wydarzenia w dniu 11 marca o godz. 18-tej w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej odbyło się spotkanie, które zostało poświęcone tzw ,,Bitwie Sękowskiej” w marcu 1915 r. Spotkanie otworzył dyr. Zespołu Szkół w Sękowej Bogusław Diduch, przywitał zebranych z Gorlic i Sękowej, przedstawił program.

Pan Andrzej Piecuch z Gorlic, autor publikacji ,,Cmentarze z I wojny światowej w Beskidzie Niskim” omówił sytuację operacyjno – strategiczną w marcu 1915 r. nawiązał też do wydarzeń z 2 maja 1915 r. a następnie przy pomocy środków audiowizualnych pokazał cmentarze wojenne w okręgach I – IV

Po tej prelekcji, miejscowy regionalista Pan Aleksander Gucwa omówił udział sękowian na frontach w I wojnie światowej a także przedstawił i pokazał dokument tzw szterbild zawiadamiający rodzinę i najbliższych o śmierci żołnierza na przykładzie 20 letniego strzelca Leopolda Wörle z Vils (Austria – Tyrol). Służył w 3 Tyrolskim Pułku Strzelców Cesarskich w 1 kompani polowej, która broniła dostępu Rosjan do doliny Sękowej. Zginął 18 marca 1915 r. w Sękowej. Spoczywa na cmentarzu wojennym nr 80 w Sękowej w zbiorowej mogile nr 101 wraz z 9 innymi towarzyszami broni.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotograficzna, można było zobaczyć nekropolie wojenne, zbiory dokumentów i zdjęcia z pól bitewnych.

Ja zaś na wystawie pokazałem zniszczenia wojenne w okolicy naszej miejscowości, jak również żołnierzy wywodzących się z Sękowej, którzy walczyli na różnych frontach Europy.
Przesiąknięta krwią Sękowska ziemia po raz kolejny będzie organizatorem w dniu 2 maja 2015 r. największego w kraju z okresu I-wojny, międzynarodowego widowiska batalistycznego. Walczyć będą grupy rekonstrukcyjne z Polski, Ukrainy, Litwy, Rosji, Białorusi, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier. Zobacz relację filmową

100-lecie bitwy sękowskiej

Łemkowsko - Pogórzanski Jarmark Wielkanocny

W PROGRAMIE:
11.00 warsztaty palm, malowanie pisanek
13.00 Polowanie na jajka – 800 jajek do zebrania do własnego koszyczka (dzieci do 12 lat)
14.00 Turniej bicia jaj – wybitka i inne zabawy
15.00 Występ chóru Cantores Carvatiani (cerkiew pw. Narodzenia NMP w Łosiu)

Kiermasz rzemiosła i rękodzieła ludowego
wędrowni sprzedawcy jarmarkowych różności
łemkowska świaczenyna i pogórzańska święconka
domowy ogródek czyli wielkanocne malowanie
tradycyjne zabawy wielkanocne
„Malowane, dekorowane, zdobione” – wystawa prac dzieci szkoły w Łosiu
kufry pełne pisanek - wystawa (z kolekcji Heleny Januś i innych zbiorów)
II złaz wielkanocny: Szymbark – Zagroda Maziarska (organizator: Wiejski Dom Kultury i Turystyki w Klimkówce)

Wstęp wolny

Obchody Dnia Kobiet w Sękowej

8 marca 2015 r. Gminny Ośrodek Kultury w Sękowej, jak co roku, był organizatorem spotkania z okazji Dnia Kobiet. W tym roku po raz pierwszy odbył się w nowo wybudowanej sali OSP w Sękowej
Obchodzony od ponad wieku Międzynarodowy Dzień Kobiet na dobre zagościł w kalendarzu dni świątecznych Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej.

Na spotkanie przybyło około 70 pań, które w tym szczególnym dla nich dniu mogły w miłej i przyjemnej atmosferze spędzić czas. Wice przew. Rady Gminy Sękowa oraz sołtys Sękowej złożyli życzenia zebranym Paniom m.in. życzyli wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia, spełnienia wszystkich marzeń. Następnie sołtys Zygmunt Markowicz nawiązał do tradycji spotkań z okazji Dnia Kobiet. Stwierdził, że ta forma zyskała powszechną akceptację i będzie kontynuowana.

Spotkanie umilił zespół wokalny GOK w Sękowej, dając wspaniały występ, tematycznie związany z kobietami. który został przyjęty gromkimi brawami. Młodzi artyści wykonali znane i lubiane utwory, wciągając zebranych do wspólnego śpiewania. Pan Zygmunt przeplatał zespół wokalny anegdotami oraz opowieściami o sławnych kobietach.

Na Panie czekał także słodki poczęstunek oraz kwiaty, które osobiście wręczali obecni na uroczystości panowie.

Dzień Kobiet 2015

Spotkanie autorskie z młodzieżą w Szymbarku

Na zaproszenie Dyrektora Zespołu Szkół w Szymbarku Pana Marka Dziedziaka, przybył z prelekcją pasjonat Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, autor książki ,,Odwaga i nadzieja" emerytowany nauczyciel Pan Aleksander Gucwa, który spotkał się z młodzieżą gimnazjalną i szóstą klasą podstawową. Spotkanie odbyło się w dniu 4 marca 2015 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół i rozpoczęło się od Hymnu Lotników, oddając w ten sposób cześć i honor wszystkim poległym lotnikom podczas II wojny światowej.

Autor książki od wielu lat jest zafascynowany historią katastrof lotniczych, jakie wydarzyły się w Beskidzie Niskim w sierpniu 1944 r.
Spotkanie było podzielone na dwie części: w pierwszej młodzież zapoznała się z historią powstania PSP na Zachodzie na terenie Francji i Wielkiej Brytanii, o zrzutach i pomocy 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia dla placówek AK oraz Powstania Warszawskiego. W drugiej przedstawił historię dwóch polskich załóg niosących pomoc powstańcom warszawskim w sierpniu 1944 r. Przy pomocy środków audiowizualnych zapoznał młodzież z prawdziwą historią Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn zestrzelonymi na terenie powiatu gorlickiego.

Przedstawiona historia tragicznych wydarzeń, dostarczyła zebranym dużo cennych informacji, które przydadzą się w dalszej edukacji na lekcjach historii czy geografii.

Spotkania autorskie są doskonałą okazją do zachęcenia dzieci i młodzieży do czytania książek, mam nadzieję, że młodzi czytelnicy będą chętniej sięgali po książki o tematyce lotniczej z okresu II wojny światowej. Na zakończenie spotkania dyr. szkoły z rąk autora otrzymał książkę do szkolnej biblioteki.

Lekcja historii w szymbarskim gimnazjum

WIELKI POST - MODLITWA W RADOŚCI - wieczór poezji religijnej w Bartnem

Serdecznie zapraszamy na wieczór poezji religijnej w zabytkowym wnętrzu cerkwi greckokatolickiej w Bartnem. W programie: wiersze znanych poetów, przeplatane muzyką i śpiewem oraz gorącą herbatą z bartniańskim miodem.

Recytują:

- ks. Mirosław Cidyło - proboszcz Parafii Prawosławnej w Bartnem.
- ks. Grzegorz Nazar– proboszcz Parafii Greckokatolickiej w Gorlicach.
- ks. Krzysztof Migacz z Parafii Rzymskokatolickiej w Szymbarku.