Newsy:

znalezionych: 1378 na 276 stronach
« poprzednia -   33  34  35  36  37  38  39  40  41   - następna »

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku.
3 maja świętować będziemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - o godz. 10.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny - zapraszamy!

Pascha na Łemkowszczyźnie 2021 - Woskresienije Christowo

Pascha - tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików.
Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem.
Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos Woskres" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus Zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu Woskres" (Zaprawdę Zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem.

W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9)
Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажаєт - Alexander Gucwa

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat"
Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY,

Wszystkim grekokatolikom i prawoslawnym życzę dużo zdrowia, pogody ducha i miłości.

Niech ten czas będzie pełen życzliwości i wiosennego słońca!!!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa

14 kwietnia Święto Chrztu Polski

Dnia 22 lutego 2019 roku Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Dzień 14 kwietnia 966 roku jest niewątpliwie najważniejszą datą w historii naszej ojczyzny i Kościoła w Polsce.
Zgodnie z tradycją, chrzest władcy Polan odbył się najpewniej w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku. I to wtedy też narodziła się Polska. Narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia. Narodziła się dla świata, wychodząc z epoki przedhistorycznej i wkraczając na arenę dziejów Europy. Narodziła się dla siebie, jako wspólnota narodowa i polityczna, bowiem przyjęcie chrztu w obrządku łacińskim określiło naszą polską tożsamość. Odtąd zaczęliśmy o sobie samych myśleć i mówić: my, Polacy.

To nie tylko podkreśli wagę tego święta w naszej ojczyźnie, ale też w trudnym czasie pandemii koronawirusa nie pozwoli zapomnieć o naszych chrześcijańskich korzeniach. Święto to obchodzone jest w Polsce dopiero po raz trzeci, dlatego nie jest ono jeszcze powszechnie przyjęte przez polskie społeczeństwo.

Zapraszamy do świętowania Chrztu Polski przez wywieszenie flagi.

Święcenie pokarmów w parafii Sękowa

Wielka Sobota 2021. Drugie święta wielkanocne w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem w czasie trzeciej fali. Na Wielki Tydzień i Wielkanoc wprowadzono dodatkowe restrykcje sanitarne.
Tradycyjnie w Wielką Sobotę święcone są pokarmy w koszyczku wielkanocnym. W tym roku, po raz kolejny z powodu epidemii, święta wiążą się z ograniczeniami i restrykcjami. W parafii Sękowa święcenia pokarmów odbyły się na placu przy kościelnym oraz o godz.10.30 na placu obok Urzędu Gminy w Sękowej, gdzie proboszcz parafii ks. Jacek Piróg dokonał tradycyjnego święcenia, które istnieje w Polsce od XIII wieku.

Zgodnie ze zwyczajem święci się:

• chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni;
• mięso – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku;
• jajka – które symbolizują nowe życie.
• sól – znak oczyszczenia i ochrony przed zepsuciem;

Z powodu pandemii koronawirusa – Prymas Polski abp Wojciech Polak na początku tygodnia zachęcał i apelował, aby tak jak w roku ubiegłym pokarmy na Wielkanoc poświęcić samodzielnie w domu, w gronie najbliższych.
Wieczorem o godz. 19.00-tej w kościele parafialnym w Sękowej, odbyła się Liturgia Wigilii Paschalnej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Gmina Sękowa i Niżna Polianka, realizują projekt pt. " Ocalić od zapomnienia"

Gmina Sękowa jako partner wiodący, wspólnie z partnerem projektu Obec Niżna Polianka na Słowacji, podjęli się realizacji projektu pt. " Ocalić od zapomnienia - wzmacnianie dziedzictwa transgranicznego poprzez rewitalizacje nekropoli I wojny światowej polsko-słowackiego pogranicza”

Projekt będzie realizowany między dwoma sąsiadującymi między sobą jednostkami w Polsce Gmina Sękowa, na Słowacji Obec Niżna Polanka. Niniejszy projekt ma na celu wzmocnienie transgranicznej współpracy partnerskiej Sękowej i Niżnej Polianki w sferze wspólnej ochrony, rozwoju i promocji dziedzictwa kulturowego.

Planowane zadania w projekcie to:

1. Renowacja nekropolii z okresu I wojny światowej, obejmie 12 cmentarze: nr 53 w Czarnem, nr 64 w Bartnem, nr 67 w Ropicy Górnej, nr 68 w Ropicy Górnej, nr 70 w Owczarach, nr 77 w Ropicy Górnej, nr 78 w Ropicy Górnej, nr 79 w Sękowej, nr 80 w Sękowej, nr 81 w Męcinie Wielkiej, nr 82 w Męcinie Wielkiej, nr 83 w Wapiennem.
2. Partner Niżna Polianka ze swojej strony przewiduje następujące wydatki w ramach zadania merytorycznego: renowacja cmentarza wojennego Smilno; ścieżka edukacyjna: cmentarze wojenne Duśana Jurkovića; panteon wybitnych postaci frontu Karpackiego 1914/1915.
3. Partner Niżna Polianka będzie prowadzić prace podczas artystycznej sesji plenarnej - "I wojna światowa" a dzieła powstałe podczas sesji zostaną zamontowane na 14 cmentarzach.
4.Utworzenie parku historycznego w Siarach, utrwalanie wspólnego dziedzictwa kulturowego

Zapewnienie odpowiedniej ochrony, wzmocnienie i rozwój głównego potencjału obszaru pogranicza, jaki stanowi dziedzictwo kulturowe. Realizacja projektu ma przyczynić się do podniesienia poziomu efektywnego i zintegrowanego wykorzystania tych zasobów, co służyć będzie zwiększeniu atrakcyjności turystycznej regionu.
Efektywniejsze wykorzystanie zasobów dziedzictwa kulturowego przez odwiedzających i mieszkańców

W ramach projektu planujemy:
- Renowacje 26 nekropolii z okresu I wojny światowej
- Budowa parku historycznego w Siarach
- Utrwalanie wspólnego dziedzictwa kulturowego

Okres realizacji projektu 01-01 -2021 do 31- 12- 2022 r.
Wojewoda Małopolski deklaruje podjęcie działań mających na celu zaplanowanie w budżecie, którym dysponuje, w latach 2018 — 2020, środków finansowych w wysokości 15 % przewidywanych kosztów realizacji zadania, ustalono wstępnie kwotę 687 548,48 zł tj. 152788,6 €