Wielka Wojna - Wielka Konferencja

18 maja 2017 r. w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym "Kasztel w Szymbarku", odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa w ramach projektu ,,Na skrzydłach Wielkiej Wojny 1916 – 1917. Z historii lotnictwa nad ,,zapomnianymi” frontami czyli od Frontu Wschodniego po Alpy, Siedmiogród i Macedonię
Konferencja ta była zorganizowana przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie.

Problematyka tegorocznej konferencji dotyczyła wojny powietrznej 100 lat po wydarzeniach z lat 1916-1917 zaś sama konferencja stała się kolejnym ogniwem zapoczątkowanego badawczego łańcucha i poprzedzała dwie kolejne międzynarodowe konferencje naukowe przygotowywane na lata 2018 i 2019, mające nawiązywać do ww tematyki w stulecie wydarzeń z historii lotnictwa Wielkiej Wojny z lat 1917/1918 i 1918/1919.

Dlaczego doszło do jej organizacji? Wielka Wojna jest okresem w historii XX wieku, który do dziś zapisał się na stałe, nie tylko w mentalności mieszkańców Europy Zachodniej i historyków z tamtej części świata. Działania wojenne na jak i nad Frontami Wschodnim, Bałkańskim, Alpejskim, nad Morzem Adriatyckim oraz na i nad terenami Bliskiego Wschodu są stale w cieniu wydarzeń z i znad Frontu Zachodniego Wielkiej Wojny 1914-1918 r. Zapomina się w nauce zarówno w Europie jak i na świecie jaką rolę odegrało lotnictwo na ww teatrach działań wojennych. Ulega się stereotypowi, że wojenna historia lotnictwa Wielkiej Wojny to głównie wydarzenia znad Francji i Belgii i częściowo znad Alp z lat 1914-1918. Spójrzmy zatem na historię Wielkiej Wojny i piątej broni z trzeciego wymiaru przez pryzmat wydarzeń badanych przez zawodowych historyków zajmujących się badaniami działań lotnictwa nad Frontem Wschodnim, nad Bałkanami i Alpami, sięgającymi w swych planach badawczych po Kaukaz i Lewant pochodzącymi z Republik Czech, Słowacji, Austrii, Włoch, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Węgier, Słowenii, Chorwacji, Serbii, Macedonii, Czarnogóry, Albanii, Rumunii, Bułgarii, Grecji jak i z innych części Europy i Świata.

Opiekę merytoryczną sprawował dr hab. Andrzej Olejko prof. Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie.

W III Międzynarodowej Konferencji Naukowej wzięło udział 10 członków Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Oddział Kraków z prezesem płk pil Stanisławem Wojdyłą oraz prezes por. pil. Leszek Mańkowski z Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Z powiatu gorlickiego Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP reprezentował Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha.
W konferencji uczestniczył także Zastępca Wójta Gminy Pleśna Ryszard Stankowski

Konferencję rozpoczął kilka minut po10:00 dyr. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gladyszów Zdzisław Tohl, po nim wystąpił gość honorowy Starosta Gorlicki Pan mgr inż. Karol Górski następnie dr hab. Andrzej Olejko prof. Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz dr Paweł Korzeniowski z-ca dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Jako pierwszy z wykładowców głos zabrał:

10:40 dr Harald Fritz Potempa – Berlin/Potsdam / NIEMCY O panowanie w powietrzu. Niemieckie siły lotnicze 1916/1917 na Froncie Zachodnim.

11:00 dr Sergiej Nelipowicz – Moskwa / ROSJA Niespodzianki Frontu Wschodniego Wielkiej Wojny 1914-1918

11:20 dr Gerhard Artl – Wiedeń / AUSTRIA Użycie lotnictwa przed i w czasie bitwy o Monte Ortigara w czerwcu 1917 r. na Froncie Włoskim

W przerwie po godz. 12.00 odbył się pokaz akrobacji w wykonaniu dwusamolotowego klucza replik samolotów historycznych z okresu Wielkiej Wojny – Nieuport 11 i Nieuport 17

12:20 Boris Ciglić – Belgrad / SERBIA Na Froncie Macedońskim bez zmian. Serbskie lotnictwo w 1917 r.

12:40 dr hab. Andrzej Olejko, prof. WSOSP – Dęblin / POLSKA Lotnictwo Austro-Węgier w kampanii rumuńskiej 1916 r.

13:00 dr hab. Andrij Kharuk, prof. NAWL – Lwów / UKRAINA Rosyjskie lotnictwo morskie na Morzu Czarnym w latach 1914-1917

13:20 Paolo Varriale – Rzym / WŁOCHY Wielkie nadzieje i wielkie obawy: śmierć i zmartwychwstanie włoskich sił powietrznych w operacjach lotniczych w 1917 r.

Po zakończeniu wystąpienia przez prof. Varriale, Prezes SSLW płk. pil Stanisław Wojdyła wręczył dyr. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów Panu Zdzisławowi Tohlowi medal pamiątkowy 100 lecia powstania Lotnictwa Polskiego (ostatnie zdjęcie w galerii)

15:15 David Méchin - Lyon / FRANCJA Królewski Korpus Lotniczy: Witamy w klubie samobójców - wojna przeciw Zeppelinom

15:35 Aleksander Demianiuk - Łuck / UKRAINA Lotnictwo rosyjskie Frontu Południowo-Zachodniego w latach 1916-1917

15:55 Michal Plavec – Praga / CZECHY Czescy piloci testowi. Loty próbne samolotów firmy Aviatik w 1917 r.

16:15 Bohumír Kudlička – Praga / CZECHY Hansa Brandenburg C.I - najbardziej udany wielozadaniowy samolot austro-węgierskiego lotnictwa podczas Wielkiej Wojny

Był to ostatni wykład w dniu dzisiejszym, po czym odbyła sie dyskusja i zakończenie konferencji.

Międzynarodowa konferencja zakończona będzie wydaniem materiałów pokonferencyjnych.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij *** zdjęcia lotnicze z prywatnego archiwum *** ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ

Wróć do newsów