Piłsudski i Wieniawa znów odwiedzili Bobową !

Obiektem zasługującym z pewnością na uwagę na terenie Bobowej jest Dwór Długoszowskich, będących niegdyś jednymi z właścicieli Bobowej. W miejscu tym spędzał i wychowywał się a póżniej często gościł generał Bolesław Wieniawa- Długoszowski. Był on osobistym adiutantem Józefa Piłsudskiego, który Wielkanoc roku 1916 spędził właśnie w Bobowej. Minęło 100 lat od wizyty Józefa Piłsudskiego w Bobowej. Burmistrz Bobowej, Przewodniczący Rady Miejskiej, Stowarzyszenie “Gryf” oraz Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, upamiętnili to wydarzenie niezwykłą uroczystością pod nazwą „Piłsudski i Wieniawa – wielcy Polacy w służbie Ojczyzny”. Honorowy patronat nad nią objął prezydent RP Andrzej Duda.

Przez dwa dni (19 – 20. 08. 2016) w Bobowej odbywały się uroczystości. W pierwszym dniu nastąpiło oficjalne rozpoczęcie uroczystości na placu przy Szkole Muzycznej I stopnia w Bobowej, a następnie koncert replica watch w wykonaniu nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej połączony ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych, Koncert Orkiestry Dętej z Bobowej a na koniec pierwszego dnia kino plenerowe: polski film dokumentalny pt. „Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Pierwszy ułan Drugiej Rzeczypospolitej”, polski film komediowy pt. „Śluby ułańskie”

Best Replica Watches Drugi dzień rozpoczął się od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Bobowej, którą koncelebrował biskup tarnowski Andrzej Jeż. Wygłoszonej homilii biskup zwracał się do samorządowców, aby zawsze rozważnie zarządzali swoimi gminami czy miastami.
Po Mszy św. nastąpiła inscenizacja przejazdu Marszałka Józefa Piłsudskiego w asyście banderii konnej (80) do dworu swego adiutanta Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (budynek Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej) Na powitanie zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej. W roli Wieniawy-Długoszowskiego wystąpił Bogusław Linda, Edward Janur, w roli Józefa Piłsudskiego , Janina Tarasek, jako matka Wieniawy a Antoni Durlak jako ksiądz St. Warchałowski, ówczesny proboszcz Bobowej.

Powitanie gości (w tym także i mnie) oraz rys historyczny przedstawił burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświecenie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Bolesława Wieniawy- Długoszowskiego.
W setnej rocznicy brali udział samorządowcy i posłowie. W uroczystościach uczestniczył też biskup tarnowski Andrzej Jeż, który powiedział ,,Spotkanie w Bobowej jest związane głównie z wydarzeniem patriotycznym, ale to także ważna część życia chrześcijan – mówi ordynariusz – Nie da się rozdzielić tych dwóch obszarów, bo przecież przyjmujemy, że Bóg jest stwórcą wszystkiego. On wpływa także na wydarzenia patriotyczne, na wybory wewnętrzne ludzi, którzy później decydują o losach miejscowości, miast czy państw.”

Przy pięknej pogodzie, licznie zebrana publiczność wysłuchała koncertu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, koncertu Orkiestry Dętej z Siedlisk a na zakończenie nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursów historycznego i plastycznego.
Popiersie Józefa Piłsudskiego wraz z jego adiutantem, generałem Wieniawą-Długoszowskim usytuowano przy dworze Długoszowskich. Autorem tego dzieła jest znany gorlicki rzeźbiarz Zdzisław Tohl.

Zobacz galerię zdjęć - kliknij***Bobowa, maj 1916 r. Od prawej stoją, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, Józefa Wieniawa-Długoszowska
z d. Struszkiewicz - matka Bolesława, komendant Józef Piłsudski, Kazimierz Dłuski, Maria Piłsudska z d. Koplewska - pierwsza żona komendanta.

Cmentarz wojenny nr 388 - Kraków-Rakowice (Kwatera pierwsza - główna) to długa, wąska kwatera wzdłuż południowo-zachodniego muru cmentarza zaprojektowana przez inżyniera Hansa Mayera . Zamknięta od strony zachodniej ścianą pomnikową na której znajduje się tablica z z napisem o treści: PAMIĘCI POLEGŁYCH W WOJNIE ŚWIATOWEJ 1914-1918. Spoczywają tutaj żołnierze niemieccy, rosyjscy oraz austro-węgierscy w tym polscy legioniści, którzy mają niewielki pomnik w formie czwórki legionowej stojącej na piedestale na którym umieszczono wers z Hymnu strzeleckiego: Z TRUDU NASZEGO I ZNOJU POLSKA POWSTAŁA BY ŻYĆ.
1 lipca 1942 r. Bolesław Wieniawa Długoszowski popełnił samobójstwo, skacząc z tarasu na trzecim piętrze domu, w którym mieszkał w Nowym Jorku przy ulicy Riverside Drive 3. W nowojorskim pogrzebie generała uczestniczył m.in. George Patton - amerykański generał okresu II wojny światowej. W 1990 r. prochy Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie, prochy złożono obok pomnika legionistów, w skromnej mogile.

Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Pierwszy ułan Drugiej Rzeczypospolitej

Od autora

Wacław Ligęza – Najsilniejszy Człowiek Ziemi Gorlickiej

Burmistrz Bobowej Wacław Ligęza zwyciężył w prestiżowym plebiscycie na Silnego Człowieka Ziemi Gorlickiej. W konkursie nie chodziło bynajmniej o to, aby wyłonić strongmanów, ale o osoby, które swoją pracą i dokonaniami udowadniają każdego dnia, że siłą determinacji, a także uporem można osiągnąć naprawdę dużo.

Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie statuetek laureatom nastąpiło w trakcie uroczystej gali replica uhren deutschland w Pałacu Bonerowskim w Krakowie. W plebiscycie rywalizowali znani biznesmeni, działacze społeczni, politycy oraz samorządowcy. Burmistrz Wacław Ligęza głosami Czytelników Gazety Krakowskiej zdobył tytuł “Najsilniejszego Człowieka Ziemi Gorlickiej”.

“Zwycięstwo w plebiscycie jest dla mnie motywacją do dalszej pracy na rzecz naszej Gminy, a jednocześnie dowodem, że wybrana przeze mnie droga jest właściwa. Jeszcze raz serdecznie dziękuję Czytelnikom i Mieszkańcom Gminy Bobowa za zaufanie, jakim mnie obdarzyli!” – powiedział Burmistrz Bobowej. Źródło:pogórze24

Wróć do newsów