Festiwal Kultur „Świat pod Kyczerą" zawitał do Ropicy Górnej

Od niedzieli do wtorku na terenie Gminy Sękowa, występowały zespoły folklorystyczne w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego ,, Świat pod Kyczerą”. W tym roku w festiwalu uczestniczą zespoły z następujących krajów: Tajwan, Indie, Turcja, Kolumbia, Słowacja, Czechy, Izrael, Rosja i oczywiście z Polski.

W niedzielę koło starego kościółka w Sękowej występował zespół „Trzanowice” z Czech i „Kurowczanie” ze Słowacji. Barwne stroje i pomysłowa choreografia naszych zagranicznych sąsiadów budziły ogromne zainteresowanie wśród widzów. Mieliśmy okazję obejrzeć krótkie występy z regionu Cieszyna Śląskiego, intrygujący folklor Kurowa oraz spektakl związany z obrzędem nocy świętojańskiej „Rusala”.

W poniedziałek Bartnianie oklaskiwali zespół folklorystyczny przybyły z Kolumbii a we wtorek przy wiejskiej świetlicy zgromadzona publiczność podziwiała zespoły z Indii i Czech. Koncert festiwalowy rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem, ale warto było czekać, licznie zgromadzona publiczność gromko oklaskiwała artystów z dalekiej Indii oraz młodych artystów czeskich ze Śląska Cieszyńskiego, przedstawiając bogatą kulturę i tradycje ludowe.
Wieczór w Ropicy Górnej był wypełniony muzyką, tancem i śpiewem. Każdy kto przybył znalazł coś niezwykłego dla siebie, fascynującego i interesującego. Dzięki temu festiwalowi mieszkańcy mogli otrzymać niecodzienną dawkę muzyki, która łączy narody.

*** Kilka słów o zespole z Indii

Stowarzyszenie Promocji Kultury Punjabu jest wiodącym zespołem folklorystycznym w północnej części Indii. Jego szefem jest dr. Darinder Snigh Chhina. Grupa reprezentowała kulturę swojego regionu na 111 festiwalach w wielu krajach Europy, a także w Australii, Tajwanie i Korei Południowej.

Zespół został założony w 1999r. - od tego czasu zdobył wiele nagród i wyróżnień. Ideą działalności SPKP jest szerzenie miłości, pokoju, harmonii i zawieranie międzynarodowych przyjaźni. Charakterystyczne dla tej grupy są kolorowe stroje i turbany symbolizujące sikhizm - religię znaną ze swojej działalności humanitarnej oraz współpracy międzynarodowej.
Podczas występów zespołu widzowie mogą usłyszeć tradycyjne hinduskie instrumenty, takie jak Khoondas, Chihhas, Katos, Dhadd, Bhughchu. W swoim repertuarze członkowie grupy prezentują folklorystyczne tańce narodowe, m.in. Bhangra, Gidha, Thormer oraz wiele innych.

Zobacz film

Wróć do newsów