71. rocznica zestrzelenia polskich załóg lotniczych.

W sobotę 29 sierpnia 2015 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyły się po raz siódmy uroczystości patriotyczno - religijne związane z 71. rocznicą zestrzelenia dwóch polskich załóg z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowców Liberatora i Halifaxa w sierpniu 1944 roku, które niosły pomoc walczącej Warszawie. Samoloty zestrzelono w rejonie Banicy w gminie Sękowa oraz w Olszynach w gminie Rzepiennik Strzyżewski.

Śmierć poniosło wówczas 14 polskich lotników. W Halifaxie w nocy z 27/28 sierpnia 1944 w rejonie Krzywej – Banicy zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.
Natomiast w Olszynach 17 sierpnia 1944 roku lecąc Liberatorem zginęła załoga w składzie: kpt. pilot Zygmunt Pluta, sierżant pilot Brunon Malejka, por. nawigator Tadeusz Jencka, kapral radiooperator Józef Dudziak, plut. bombard. Bernard Wichrowski, plut. mech. Jan Marecki i plut. strz. Jan Florkowski .

Na uroczystość przybył z Poznania przedstawiciel Rodziny nawigatora mjr Franciszka Omylaka, Pan Andrzej Ratajczak a z dalekiej Australii z miejscowosci Sydney piekną wiązankę kwiatów przysłala córka mjr Frances Gates. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17-tej Mszą Św. w intencji poległych lotników, którą poprowadził ks. proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie Artur Wesołowski. Wygłosił homilię przepełnioną wartościami patriotycznymi.

Po mszy św. głos zabrał Aleksander Gucwa, współorganizator uroczystości, który nawiązał do tragicznej śmierci polskich lotników, zaapelował do kultywowanie pamięci o polskich lotnikach i podziękował wszystkim, którzy utrwalają w naszej narodowej tożsamości pamięć o wydarzeniach tamtych dni.
Na zakończenie uroczystości Aleksander Gucwa odczytał historyczną modlitwę lotniczą, napisaną ręką jednego z tych, którzy walczyli w imię Boga, Honoru i Ojczyzny. Po modlitwie odśpiewano polską, katolicką pieśń religijną ,, Boże, coś Polskę..."
Złożono kwiaty i wiązanki przez mieszkańców Krzywej, Nadleśnictwa Gorlice, Narodowe Gorlice i osoby indywidualne. Na uroczystość przybyli kombatanci, mieszkańcy Krzywej, okolicznych miejscowości a także i mieszkańcy Gorlic. Wartę honorowa przy pomniku pełnili druhowie z OSP Małastów.
Szkoda tylko że w dzisiejszej uroczystości nikt samorządowców nie uczestniczył.

Zobacz także tu:

71 rocznica zestrzelenia Halifaxa w Banicy - Krzywej - część I i II

Foto: A. Gucwa - część I * D. Duran - część II i film

Replica Handbags www.pradareplicabags.com

Wróć do newsów