Prelekcja dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Częstochowie

Dziś, w Częstochowie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, odbyła się prelekcja, którą poprowadził pasjonat lotnictwa a w szczególności Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, emerytowany nauczyciel Aleksandr Gucwa. Była to prelekcja na temat dwóch katastrof lotniczych, które wydarzyły się w powiecie gorlickim (Małopolska) na terenie Olszyn (Liberator) i Banicy – Krzywej (Halifax) w Beskidzie Niskim w sierpniu 1944 r.

W trakcie ponad godzinnego wystąpienia prelegenta, które rozpoczęło się od Hymnu Lotników, ponad 300 zebranych słuchaczy UTW, dowiedziało się o historii dwóch polskich załóg lotniczych, które w sierpniu 1944 r. niosły pomoc materiałową dla powstańców warszawskich. W drodze powrotnej śmiercią lotnika zginęły obie siedmioosobowe załogi. Dowódcą załogi Liberatora marvel disfraces z Olszyn był częstochowianin mjr pilot/nawigator Zygmunt Pluta. Na spotkanie oprócz słuchaczy UTW przybyła również pięcioosobowa Rodzina pilota Zygmunta Pluty - bratanice wraz z mężami, Pani Agnieszka Krzyszczyk, Ewa Noszczyńska i Maria Worwąg

Wykładowca także przedstawił informację o pilocie ppor. Izydorze Konderaku, który również pochodził z Częstochowy, zginął podczas bombardowania Osnabriick (Niemcy) 18.08.1942 r. Również i z jego Rodziny uczestniczyła w prelekcji bratanica Pani Alicja Konderak – Grabowska, która przed południem pokazała dom w którym wychowywał się ,,Dorek” (ul. Pogodna 12 - Zawodzie) oraz Zygmunt Pluta (ul. Grottgera 25 - Zacisze)

Wykład odbył się w auli Politechniki Częstochowskiej o godzinie 16.30, przy Alejach Armii Krajowej. Został zorganizowany przez Panią Grażynę Omeljaniuk - Szulc – Przewodniczącą Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. UTW zrzesza osoby, którym nie brak chęci na poznawanie historii dziejów Narodu Polskiego. W przyszłym roku planują przyjazd na tereny Beskidu Niskiego i nie tylko.
Omawiana historia prezentowana była na współczesnych oraz archiwalnych i unikatowych zdjęciach ze zbiorów prelegenta, co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Prelekcja zakończyła się podziękowaniem ze strony organizatorki wręczeniem dyplomu i pięknego bukietu kwiatów. Przy aplauzie słuchaczy UTW opuszczałem aulę Politechniki Częstochowskiej, udając się w 300 km drogę do miejsca zamieszkania.

Prelekcja A. Gucwy dla słuchaczy UTW w Częstochowie

Wróć do newsów