100 - lecie obozu w Talerhofie

W dniu 1. września w Muzeum Regionalnym PTTK w Gorlicach odbył się wernisaż, poświęcony tragedii ludności Łemkowskiej na terenie obozu internowania w Talerhofie. (Austria) Wernisaż otworzył Prezes PTTK w Gorlicach Roman Trojanowicz a następnie historię obozu w Talerhofie przedstawił ks. Roman Dubec, proboszcz parafii prawosławnej w Gorlicach oraz Dyrektor Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej w Gorlicach.

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze w Gorlicach, Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach oraz Autor wystawy Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej ,,ELPIS” w Gorlicach, zapraszają do obejrzenia ekspozycji TALERHOF 1914 – 1917 . Ekspozycja będzie prezentowana w sali wystaw zmiennych Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach. Wystawa będzie dostępna od 2. września do 31. października 2014 r. ul. Wąska 7 – 9, Tel. 18 35 226 15

Talerhof ( niem. Thalerhof) to jedna z najtragiczniejszych kart w historii Łemków. W tej miejscowości leżącej nieopodal austriackiego Grazu zorganizowany został 4 września 1914 r. i trwał do końca 1917 r. obóz internowania "dla nielojalnych obywateli monarchii austro-węgierskiej". Talerhof po dzień dzisiejszy uchodzi za symbol martyrologii Rusinów. Wystawa przedstawia m.in. losy przetrzymywanych w tym obozie, wśród których znaleźli się także mieszkańcy ziemi gorlickiej, którzy byli oskarżeni o moskalofilstwo.
Przez obóz utworzony przez władze austro-węgierskie przewinęło się w latach 1914–1916 około 14 000 osób, w tym ponad tysiąc z powiatu gorlickiego. Terror, samowola administracji obozowej, głód, trudne warunki sanitarne, epidemia tyfusu spowodowały wysoką śmiertelność wśród więźniów (zarejestrowano 1767 przypadków śmierci, w tym pomiędzy 17 stycznia a 31 marca 1915 zmarły 524 osoby). Po I wojnie światowej w Galicji w kołach moskalofilskich powstał „Kult Talerhofu” – organizowano zjazdy (w 1928 i 1934), wydawano książki i pamiętniki. Na terenie gminy Sękowa, w miejscowości Bartne i Czarne znajdują się dwa pomniki poświęcone martyrologii Rusinów - Łemków.

Pomnik ofiar Talerhofu w Bartnem i Czarnem - gmina Sękowa

Obóz w Talerhof - widok ogólny - 1917 r.

Egzekucja w Talerhof. Powieszeni Roman Berezowskyj ks. greckokatolicki, Łew Kobylanśkyj urzędnik i Pantelejmon Żabiak chłop

Wróć do newsów