Kiermesz parafialny w Bartnem

W dniu 14 listopada, jak co roku , w Parafii Prawosławnej p. w. Św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem, odbyły się uroczystości (kiermesz) ku czci świętych opiekunów parafii i wsi. Liturgię prowadził ks. mitrat Stanisław Strach oraz kss. Bazyli Gałczyk , Piotr Pupczyk i Mirosław Cidyło - proboszcz parafii Bartne. Ze słowem do wiernych zwrócił się ojciec Bazyli, który podkreślił głęboką i długą tradycję kiermeszy na Łemkowszczyźnie. Kiermesze czyli łemkowskie odpusty cerkiewne są wszędzie tam gdzie są Łemkowie i czynne cerkwie. Po nabożeństwie wierni udali się na wspólny obiad.

W związku z tym, że święto to ma charakter nie tylko religijny, ale też kulturalny i społeczny wymiar, nie zabrakło innych atrakcji. W świetlicy wiejskiej odbyły się warsztaty modelarsko – etnograficzne dla dzieci. ,,Akcja Translokacyjna/Bartne40”.
Podczas spotkania dzieci wcieliły się w postacie budowniczych majstrów i cieśli sprzed ponad 100 laty, których głównym zadaniem było translokowanie (przeniesienie) modelu drewnianej chyży w nowe miejsce. Zrobiły to zgodnie z zasadami tradycyjnego budownictwa. Gospodarze wybrali miejsce posadowienia domu względem słońca, wiatru i drogi. Cieśle rozebrali i przenieśli model chyży Bartne 40 (w skali 1:10). Różdżkarz i studniarz znaleźli wodę i przenieśli studnię.
Warsztaty miały na celu zaznajomienie dzieci z budową chyży, rodzajem pomieszczeń w niej znajdujących się oraz sposobem rozbierania i przenoszenia drewnianych obiektów.
W warsztatach tych uczestniczyła 15 osobowa grupa dzieci z Gładyszowa.
Organizatorem spotkania była Zagroda Maziarska w Łosiu a prowadzenie warsztatów w sposób profesjonalny przeprowadziła Pani Małgorzata Lewek.

O godz. 14.00-tej w cerkwi greckokatolickiej p.w. ŚŚ. Kosmy i Damiana w Bartnem. (obecnie muzeum), odbyła się premiera filmu „Wieś wirtualna – historia prawdziwa”

Film jest cyfrową rekonstrukcją łemkowskiej wsi Bartne, jest próbą pokazania jego dawnych, utraconych walorów zabytkowych i krajobrazowych.
Film został zrealizowany według stanu na lata 30. XX wieku, na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych: inwentaryzacyjnych, fotograficznych i katastralnych. Bartne, położone w Beskidzie Niskim od lat 70. XX w. stanowi zespół ruralistyczno-architektoniczny, który nie zachował się w swojej pierwotnej formie. Rekonstrukcja była próbą pokazania jego dawnych, utraconych walorów zabytkowych i krajobrazowych.

Organizatorem było: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska w Łosiu. Partnerzy: Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach, Najnowsza trasa Triverna, Parafia Prawosławna w Bartnem, Gmina Sękowa. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów