Wielopokoleniowe Spotkanie Biesiadne Ropa & Sękowa

W sobotni wieczór, 17 listopada 2018r. o godzinie 17.00, w zachodniej oficynie dworskiej w Ropie, odbyło się Wielopokoleniowe Spotkanie Biesiadne Ropa&Sękowa. Wieczór z muzyką biesiadną rozpoczął wernisaż prac powstałych w ramach projektu pn. „Kultura na pograniczu”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Kultura - Interwencje 2018 ETNO POLSKA”. W trakcie projektu uczestnicy przygotowali przepiękne prace w drewnie, z użyciem technik rzeźbiarskich, jak i techniki pisania ikon. Instruktorami, pod okiem których powstały ciekawe prace, łączące tradycję z nowoczesnością, byli: Pani Anna Horoszko, Pan Bogdan Kareł i Pan Piotr Michniak. Można było również obejrzeć fotografie dokumentujące przebieg projektu.

Następnie zaprezentowała się grupa śpiewacza, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej, pod kierunkiem Pana Mirosława Bogonia.
Grupa zaśpiewała pieśni ludowe z 5 regionów Polski: Kaszub, Mazur, Mazowsza, Lubelszczyzny i Rzeszowszczyzny, w ich aranżacji zastosowano autentyczną gwarę. Ponadto młodzi Sękowianie zaprezentowali dwa instrumenty kaszubskie: skrzypce diabelskie i burczybas - obydwa wykonane przez dzieci i młodzież, przy fachowej pomocy technicznej p. Mariana Rafy. Prezentacja muzyczna grupy z Sękowej również powstała w ramach projektu dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury, ale w ramach programu Domy Kultury +. Pan Mirosław Bogoń ze swoistym poczuciem humoru wprowadzał zebranych w tematykę kolejnych pieśni ludowych, zachęcając zgromadzonych do wspólnego śpiewania. Śpiewom towarzyszyła prezentacja multimedialna przedstawiająca m.in. stroje, krajobrazy i budownictwo charakterystyczne dla każdego z 5 regionów.

Jako kolejny zaprezentował się zespół regionalny OKARYNA działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ropie, pod kierunkiem Pana Jerzego Nowickiego, który zaśpiewał zebranym kilka pieśni ludowych, charakterystycznych dla regionu Pogórza, a następnie zaprosił zebranych do wspólnego śpiewania pieśni biesiadnych. Na zakończenie odbyła się degustacja potraw regionalnych, przygotowana przez Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich z Ropy.

W Biesiadzie udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz– Pani Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa oraz Pan Jan Morańda – Wójt Gminy Ropa, którzy zabrali również głos w trakcie imprezy, doceniając trud i pracę włożoną przez instruktorów i członków zespołów, w przygotowanie ciekawego, jednoczącego różne pokolenia programu. Pani Iwona Tumidajewicz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, jednocześnie wyraziła wolę nawiązania współpracy pomiędzy instytucjami kultury oraz zaprosiła przedstawicieli Ropy na Spotkanie Biesiadne do Sękowej.

Atmosfera podczas spotkania biesiadnego sprzyjała nawiązywaniu nowych znajomości, ale także jak się okazało spotkaniom po latach, wszak miejscowości Ropa i Sękowa, znajdują się w niewielkiej odległości od siebie i wiele małżeństw zostało zawartych pomiędzy mieszkańcami gmin.
Organizatorzy serdecznie dziękują za wspólne śpiewanie, mnóstwo dobrej energii, oklasków i ciepłych słów. Dziękujemy Państwu serdecznie za wyjątkowo aktywne wspólne śpiewanie i mamy nadzieję, że to nie pierwsze i nie ostatnie Wielopokoleniowe Spotkanie Biesiadne z udziałem przedstawicieli obydwu gmin.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów