Dożynki Gminne - czas radości i podziękowań - Sękowa 2024
DZIEŃ PIERWSZY
Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli i nie tylko.
XVIII Gminne Dożynki odbyły się na przestrzeni dwóch dni od 15 do 16.08.2024 r. a gospodarzem ich jest Sękowa.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i w Dniu Święta Wojska Polskiego tj. 15 sierpnia odbyły się po raz XVIII Gminne i Parafialne Dożynki, które rozpoczęły się o godz.10.30-tej od Mszy św. dziękczynnej w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, celebrowana przez ks. proboszcza Jacka Piroga. W homilii ks. wikary Dominik Świeboda podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in. ,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa". Nawiązał też do ,,Cudu nad Wisłą” i do Święta Wojska Polskiego.
Na zakończenie Mszy św. ks. proboszcz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za cztery wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszystkie wieńce zostały poświęcone.
Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez: Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej, KGW - Siary - Owczary oraz Sołectwo Sękowa . Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej. Po mszy św. cztery wieńce dożynkowe zostały przewiezione na kompleks sportowo – rekreacyjny, gdzie nastąpi ciąg dalszy dożynek gminnych - FESTIWAL CHLEBA o godz. 15.00-tej
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej- Pani Iwona Tumidajewicz w sposób profesjonalny od początku do końca prowadziła XVIII Gminne Dożynki. Pod nieobecność Pani wójt i sekretarza gminy, powitała wszystkich przybyłych na tę uroczystość. Starostowie Dożynek Pani Lidia Kukla i jej mąż Grzegorz przekazali panu Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusławowi Moroniowi i pani Katarzynie Rak- Wachowskiej – Skarbnik UG, chleb dożynkowy jako symbol błogosławieństwa Bożego, która podzieliła się ze wszystkimi zebranymi. Do podziału był też piękny duży kołacz wykonany prze starostów. Podzieliła go pani Poseł Barbara Bartuś, Radny Powiatu Marek Ludwin, Bogusław Moroń i pani Katarzyna.
W wystąpieniach okolicznościowych głos zabrali: Bogusław Moroń, Katarzyn Rak- Wachowska, poseł Barbara Bartuś i Marek Ludwin, dziękując rolnikom za ciężką pracę jaką włożyli w tegoroczne żniwa.
Po części oficjalnej, zebrani przystąpili do wspólnego biesiadowania. Przed główną sceną odbył się konkurs ośmiu wieńców dożynkowych. Były wszystkie tak wspaniałe że komisja konkursowa przyznała I miejsce wszystkim, przekazując bony finansowe.
Na placu przed sceną odbyły się warsztaty ,,Od kłosa do proziaka” prowadzone przez Stowarzyszenie ,,Paryja” w ramach projektu ,,Festiwal Chleba w Gminie Sękowa” po czym nastąpiła degustacja chleba z naszego rejonu.
Na scenie pojawiły się zespoły, wystąpiła utalentowana młodzież z GOK w Sękowej, zespół LOMA i ,,MAŁA LOMA”, a po nich wystąpił zespół ,,Serencza” z Gorlic
O godz. 19.00 nastąpił wielki finał – wystąpił zespół folk rockowy ,,Słowiany” nawiązujący do muzyki bałkańskiej, polskiej, gruzińskiej, łemkowskiej i ukraińskiej
Po koncercie odbyła się dyskoteka DJ – Polan, która trwała prawie do północy!
Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie już do późnych godzin nocnych. Impreza przy bardzo dużej frekwencji przebiegła bez problemów. Myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!
Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich oraz wystawa rzemiosła ludowego. Podczas dożynek odbyła się loteria fantowa, gry i konkursy z nagrodami, było też wesołe miasteczko z Czech.
DZIEN DRUGI
Dzisiaj tj. 16 sierpnia odbyła się druga część dożynek, o godz. 18.00 wystąpił z koncertem legendarny już zespół polskiej muzyki pop-rockowej LOMBARD, który niedawno skończył 40 lat. Wystąpili w następującym składzie: Marta Cugier - wokal, Grzegorz Stróżniak - instr. klaw., Łukasz Luki Kulczak - gitara, Paweł Kosa Kosicki - bas i Maksymilian Mińczykowski - perkusja
O godz. 20.00 rozpoczęła się dyskoteka z bitą pianą!DJ – Polan,