| Sgt plut. pil. Izydor Konderak nr sł. 782574||Major nawigator Stanisław Ateński - nr służbowy P-1147||Ppłk. pilot Zygmunt Popławski - nr służbowy P-1528 ||Kpt.pilot Mieczysław Medwecki - zginął 1 września 1939 r.||Ppor. strz. pokł. Józef Zubrzycki - nr. sł. 792485||Płk pilot Bohdan Jan Ejbich - nr. sł. P - 0922||* |

Major nawigator Stanisław Ateński - nr służbowy P-1147


Por. naw. Stanisław Ateński - zdjęcie wykonano na przełomie 1945/1946 r.

Stanisław Ateński ur.01.04.1914 r. w Warszawie, syn Wacława i Stefanii z domu Jurańczyk.
Absolwent XI promocji Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, ze specjalnością obserwator. Szkołę ukończył w 1938 r. z 71 lokatą. Został wcielony do 5 Pułku Lotniczego - 51 Eskadra Liniowa. Podczas przelotu 31 sierpnia 1939 r. na lotnisko alarmowe, samolot Karaś ppor. Ateńskiego skraksował przy lądowaniu i załoga powróciła do Lidy po nową maszynę. Wybuch wojny uniemozliwil powrót do macierzystej eskadry. W czsie pobytu w Bazie Lotniczej nr 5 - Lida, wykonał kilka lotów rozpoznawczych i bombardierskich.
18 września 1939 r. ewakuował się wraz z pododdziałami bazy na Łotwę, skąd przez Szwecję przedostał sie do Francji, do bazy lotniczej w Lyon, a nastepnie do eskadry w Ośrodku Wyszkolenia Ziemnego w Andrezeux sur Loire (III - VI 1940 r.)
Bierze udział w kampanii francuskiej, walczy w polskim dywizjonie, za udział w wojnie przeciwko Niemcom na terenie Francji , otrzymał Medal Pamiątkowy Wojny 1939 - 1945 (medal o powierzchni sześciokątnej z kogutem galijskim, na rewersie napis Republika Francji wojna 1939-194)

Do Wielkiej Brytanii przybył 16.07.1940 r. - Glasgow. W Wielkiej Brytanii przeszedł przeszkolenia jako nawigator(nr1 AONS (III - VI 41),nr 4 AOS (VI-VIII 41) i 18 OTU (IX - XII 41)Po tych kursach został przydzielony do 301 Dywizjonu Bombowego, gdzie wykonał 23 loty bojowe.

W nocy z 2 na 3 lipca 1942 roku 12 załóg 301 DB wzięło udział w bombardowaniu Bremy. W tym czasie dowódcą dywizjonu 301, był F/O mjr pil. Maksymilian Brzozowski nr sł. P-1059, który dowodził dywizjonem tylko tydzień. Tej nocy w załodze dowódcy byli: F/O por. nawig. Stanisław Ateński, P/O ppor. r/op. Michał Benoit nr sł. P-1540, Sgt kpr. r/op. strz. Stanisław Kowalczyk nr sł. 792234 i Sgt st. sierż. strzelec Stanisław Kędzierski nr sł. 780181. Przed dolotem do celu Vickers Wellington IV nr Z1314 GR-M został postrzelony o godz. 1.25 przez asa niemieckiego nocnego myśliwca pułkownika (Oberst) z II./NJG2 w miejscowości Assen w pobliżu Groningen (Holandia) W wyniku zderzenia z ziemą zginął tylny strzelec st. sierż. Stanisław Kędzierski,który wcześniej zmarł od pocisków Messerschmittów. Por. Ateński został ciężko ranny, postrzelony w oba kolana. Na rozkaz dowódcy opuścili samolot ze spadochronami kolejno: por. Ateński (pomogli mu koledzy), ppor. Benoit, kpr. Kowalczyk i na końcu mjr Brzozowski. Wszyscy pod miejscowością Bergen (Niemcy) dostali się do niewoli, po czterech dniach wyczerpującej wędrówki na zachód. W obozie jenieckim przebywali do zakończenia wojny.
St. sierż. strz. Stanisław Kędzierski pochowany został na cmentarzu w Borger (Holandia),w 1963 roku jego prochy zostały ekshumowane i przeniesione na nowo utworzony cmentarz Polski w Bredzie (Holandia) gdzie spoczywa 25 polskich lotników.

Stanisław Ateński był Kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy - Krzyż Srebrny (nr krzyża 9538, nr ewid. P-1147) Dekoracji Orderem dokonał osobiście Naczelny Wódz gen. broni Władysław Sikorski - uzasadnienie - ,,za śmiały i pełen inicjatywy czyn bojowy połączony ze skutecznym i umiejętnym dowodzeniem".
Ponadto był odznaczony: 3-krotnym Krzyżem Walecznych, Medalem Lotniczym, Medalem za udział w Wojnie Obronnej 1939, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Odznaką 301 Dywizjonu Bombowego Ziemi Pomorskiej i wieloma innymi.
Był 2-krotnie jeńcem wojennym (raz uciekł z niewoli).
Po wojnie mieszkał w Argentynie. Do kraju powrócił w 1960 r. i zamieszkał początkowo w Warszawie a na przełomie lat 1989/1990 przeniósł się do Gdańska. Awansowany łącznie do stopnia majora.
Zmarł w Gdańsku 21-03-1996. Nabożeństwo żałobne odbyło się 26-03-1996 r. w kościele Bożego Ciała na Morenie w Gdańsku, a pochowany został na cmentarzu Gdańsk - Łostowice
Rodzeństwo – Stefania (Imiela), Zofia (Marconi), Maria (Pęczalska), Mieczysław.


Zdjęcie wykonano w Toruniu gdzie Dywizjon Liniowy 5 Pułku Lotniczego, odbywał na przełomie sierpnia i września 1938 r. tzw."szkołę ognia". Na czterotygodniową praktykę skierowano tych podchorążych z Dęblina,którzy już niedługo,po promocji przybyli do Lidy na stałe. W tym czasie byli tam szkolący się w Polsce (w Grudziądzu?) oficerowie bułgarscy.

W pierwszym szeregu od lewej klęczą: ppor.obs.Stanisław Pytlakowski,ppor.obs,Bolesław Jarkowski,ppor.pil.Jerzy Gołko,ppor.obs.Kazimierz Kucza,pchor.Czesław Podogrodzki,pchor.Stanisław Ateński,dwaj oficerowie bułgarscy,pchor.Zdzisław Jasiński.
Stoją od lewej:pchor.Nikodem Koziński,ppor.obs.Edmund Sienkiewicz,ppor.obs.Hieronim Kulbacki,por.obs.Leon Szymkiewicz,of.bułg.(ci dwaj ostatni zamienili się nakryciami głowy),of.bułg.,kpt.pil.Paweł Kaczmarczyk,ppor.obs.Antoni Lisiński,of.bułg.,ppor.obs.Czesław Korbuszewski,mjr obs.Władysław Zaczkiewicz,of.bułg.,por.obs.Jan Bednarski,kpt.pil.Wiktor Romiszewski,of.bułg.,ppor.obs.Edward Kowalski,pchor.Kazimierz Wieliczko,por.obs.Kazimierz Zasławski.kopi klokker


15 października 1938 r. - msza święta z okazji XI promocji w SPL.


Major Stanisław Ateński - zdjęcie pochodzi z lat 80-tych

Galeria zdjęć