Cmentarz wojenny nr 235 w Słotowej

Cmentarz wojenny nr 235 w Słotowej jest austriackim cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustava Rossmanna. Położony jest wśród pól na wzgórzu obok polnej drogi, z niej prowadzi wejście po kilku schodkach.
W 3 mogiłach zbiorowych oraz 10 indywidualnych pochowano tutaj 30 żołnierzy w tym: 22 austrowęgierskich i 8 rosyjskich poległych w 1915 roku, w tym zaledwie 8 zidentyfikowanych . Na mogiłach zbiorowych ustawione są wysokie żeliwne krzyże na betonowych cokołach (w tym jeden „prawosławny”). Indywidualne groby wyposażono w niskie betonowe stele zwieńczone żeliwnym krzyżem z owalną tabliczką imienną na licu.

W centrum znajduje się wysoki bogato zdobiony krzyż żeliwny, ustawiony na betonowym sześciennym cokole z glorią na której od strony wejścia daje się odczytać cyfry "9" i "5" - być może była na nim data "1915"

Brak jakiejkolwiek tablicy inskrypcyjnej. Pierwotnie cmentarz otoczony był żywopłotem pomiędzy betonowymi słupkami. Podczas remontu przeprowadzonego w 1998 roku wykonano nowe ogrodzenie z metalowych elementów na betonowej podmurówce. Niewątpliwym atutem położenia cmentarza są przepiękne widoki. Przy dobrej pogodzie z wzniesienia, na którym jest umiejscowiony widać doskonale Pilzno a nawet Dębicę.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 235 w Słotowej

Wróć do spisu obiektów