Cmentarz wojenny nr 364 w Kasinie Wielkiej

Cmentarz wojenny nr 364 w Kasinie Wielkiej jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Ten niewielki cmentarzyk o powierzchni zaledwie 110 m kw. znajduje się u stóp Śnieżnicy, nieopodal dolnej stacji wyciągów narciarskich i obok stacji kolejowej. Założony na planie kwadratu, według projektu Gustawa Ludwiga.

Ma kształt kwadratu. Pośrodku znajduje się pomnik, w formie obelisku, wykonany z kamienia. U podstawy frontowego krzyża znajduje się tablica z napisem: „Odnowiono siłami K.P.W. w dniu święta pracy K.P.W. – 14.5.1933”. Wokół niego ułożone są symetrycznie groby. Cmentarz jest ogrodzony kamiennymi słupami, połączonymi parami żelaznych rur, z dwóch stron rosną drzewa. Znajdujące się od strony zachodniej wejście, zamykane jest jednoskrzydłową furtką z żelaznych prętów z datą „1914”.

Na nagrobkach umieszczone są owalne tabliczki z białymi napisami na czarnym tle, które na dzień dzisiejszy są słabo czytelne (kwiecień 2019) W 3 mogiłach zbiorowych i 4 pojedynczych pochowano 20 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 1 z armii niemieckiej, poległych w grudniu 1914 r.

***

Obecnie, po kilku remontach, podczas których doszło do licznych błędów, obiekt ma wygląd znacznie odległy od oryginału - na cmentarzu umieszczono krzyże typu "rosyjskiego" (podwójne - prawosławne), mimo, iż żołnierze rosyjscy nie są tam pochowani. Pomieszano również tabliczki - na krzyżach "rosyjskich" znajdują się imiona i nazwiska żołnierzy austriackich, podobnie na jedynym krzyżu typu "niemieckiego" znajduje się tabliczka żołnierza austriackiego.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 364 w Kasinie Wielkiej

Wróć do spisu obiektów