Cmentarz wojenny nr 151 w Lubaszowej

Cmentarz wojenny nr 151 w Lubaszowej jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany został przez Heinricha Scholza na planie nieregularnego wieloboku.
Cmentarz znajduje się na stromej skarpie przy drodze z Siedlisk przez Lubaszową do Jodłówki Tuchowskiej. Połączony jest z tą droga wysokimi betonowymi schodkami. Wejście przez dwuskrzydłową żelazną furtkę osadzoną na murowanych z kamienia słupkach. Ogrodzenie cmentarza stanowi mur z kamieni łupanych nakryty betonowym daszkiem. Główny element cmentarza stanowi wysoki, masywny krzyż z bloków piaskowca, usytuowany na wprost wejścia przy wschodnim ogrodzeniu. Na cokole krzyża umieszczone są daty „1914 1915”.

Nagrobki żołnierzy umieszczone są w czterech rzędach po obydwu stronach ścieżki wiodącej od furtki wejściowej do krzyża. Są to betonowe stele z żeliwnymi krzyżami dwóch rodzajów: jednoramiennymi krzyżami łacińskimi i dwuramiennymi krzyżami lotaryńskimi. Na stelach umieszczone są owalne tabliczki z informacjami o pochowanych.

W 36 grobach pojedynczych pochowano tu 5 żołnierzy austro-węgierskich, 30 żołnierzy rosyjskich oraz jednego żołnierza niemieckiego. Zginęli w dniach 3-5 maja 1915 r. podczas bitwy pod Gorlicami. Zidentyfikowano tylko 5 żołnierzy. Trzech z armii austro-węgierskiej walczyło w 98. pułku piechoty z Wysokiego Myta w Czechach, 1 Niemiec w 3 pułku huzarów gwardii i Rosjanin Lorib Moskalow z 180. windawskiego pułku piechoty.

Austriacy uznali ten cmentarz za udany obiekt i znalazł się on na pocztówce propagandowej, którą już w trakcie trwania wojny wydawał wiedeński Komitet Opieki Nad Grobami Wojskowymi. Zyski z jej sprzedaży przeznaczono na opiekę i upiększanie cmentarzy w Galicji Zachodniej. Austriacy wykonali cmentarz bardzo solidnie i z trwałych materiałów, jednak z czasem ulegał on naturalnemu niszczeniu przez czynniki środowiska i roślinność. Po II wojnie światowej nie dbano o cmentarze z I wojny. Dopiero po 1990. roku poddano go gruntownemu remontowi, m. in, wycięto drzewa, wyrównano teren itd. Po remoncie cmentarz wyglądał doskonale. Jednak w maju 2016 r. jest już trochę gorzej; furtka wyłamana, stele i mury porastają mchem, wskutek osunięcia ziemi po prawej stronie od krzyża zniszczeniu uległ mur ogrodzenia i popękały słupki bramy wejściowej.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 151 w Lubaszowej

Wróć do spisu obiektów