Cmentarz wojenny nr 82 w Męcinie Wielkiej

Cmentarz wojenny nr 82 w Męcinie Wielkiej jest cmentarzem z I wojny światowej zaprojektowany przez Hansa Mayra. W 17 mogiłach zbiorowych i 24 pojedynczych, pochowanych zostało 96 żołnierzy, w tym 41 znanych z nazwiska. 25 austriaków z 10 pułku strzelców austriackiej obrony krajowej,(ponad 90% stanowili Czesi) i 71 Rosjan z 34 Sjewskiego Pułku Piechoty i 35 Briańskigo Pułku Piechoty. Żołnierze ci zginęli w listopadzie 1914 r.

Elementem centralnym jest duży drewniany krzyż z daszkiem. Krzyże nagrobne, metalowe. Zachowały się 2 duże krzyże lotaryńskie, żeliwne, ażurowe, 9 krzyży z wygiętych prętów metalowych z dwoma ramionami (tj. patriarchalne lub inaczej arcybiskupie) na grobach Rosjan oraz 6 łacińskich żeliwnych. Krzyże umieszczone są na niskich, betonowych cokolikach. Obydwa cmentarze w Męcinie Wielkiej zostały założone na gruntach pozyskanych od osób prywatnych: Grzegorza Karczmarczyka i drugiego nieznanego współwłaściciela tego gruntu (390 m2). Na drugi cmentarz grunt pozyskano od Maksyma Kaczmarczyka i Franciszka Kowalskiego (460 m2).

Ogrodzenie stanowią kamienne słupy z piaskowca, połączone parami żelaznych rur. Cmentarz wojenny został założony na terenie cmentarza wiejskiego, świadczy o tym krzyż, który znajduje się po prawej stronie po wejściu na obiekt. Jest to wysoki, łaciński z trójlistnie zakończonymi ramionami. Wykonany został przez Wasyla Graconia lub jego ucznia. Postać Chrystusa wykuta z jednego kamienia wraz z krzyżem. Palce u rąk ułożone w łacińskim geście błogosławieństwa. Stopy przybite jedna na drugą. Wątpliwości odnośnie autorstwa mogą się nasunąć przy ocenie ułożenia ust Chrystusa. W tym przypadku są wąskie, podczas gdy Gracoń robił je przeważnie nieco większe. Na cokole inskrypcja cyrylicą oraz data 1908. Krzyż ustawiony jest frontem do głównej drogi. Cmentarz jest zadbany. Pod koniec 2022 r. ukończono remont.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 82 w Męcinie Wielkiej</strong>

Wróć do spisu obiektów