Cmentarz wojenny nr 79 w Sękowej

Cmentarz wojenny nr 79 w Sękowej, jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra, położony na terenie wsi Sękowa, w gminie Sękowa, w powiecie gorlickim, w województwie małopolskim. Jeden z ponad 400 zachodniogalicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Należy do Okręgu III Gorlice.
Cmentarz znajduje się we wschodniej części wsi Sękowa, w przysiółku Kawiory, na wzgórzu Zagórza (507 m) na działce ewidencyjnej nr 888/1.
Cmentarz założony jest na planie prostokąta z dwoma wyłomami, jednym skierowanym do wnętrza, a drugim na zewnątrz, o powierzchni ogrodzonej około 1893 m². Ogrodzenie stanowi mur kamienny z betonową nakrywą, dostosowany uskokami do nachylenia terenu. Wejście, ujęte w dwa murowane kamienne słupy, zwieńczone kulami, znajduje się od strony południowo-wschodniej. Zamykane jest dwuskrzydłowymi ościeżami z metalowych prętów. Przed wejściem znajdował się pierwotnie wysoki drewniany krzyży łaciński z zadaszeniem pokrytym blachą o ząbkowanych krawędziach. Krzyż po 70 latach nieobecności, stanął w czerwcu 2023 r. w ramach jego odbudowy. Na wprost wejścia przy tylnym ogrodzeniu znajduje się zwieńczony betonowym krzyżem łacińskim pomnik z ciosów kamiennych w kształcie wysokiego, zwężającego się ku górze sześcioboku. We frontową ścianę pomnika wmurowano dwie tabliczki z napisami w języku polskim i niemieckim:
– „TA GÓRA ZAWIERA SKARBY/ WIERNOŚĆ, ODWAGĘ, MĘSTWO/ WIARA DAŁA SIŁĘ/ BÓG DAŁ ZWYCIESTWO".
– „DER BERG SCHÄTZE ENTHÄLT/ TREUE, MUT TAPFERKEIT/ GLAUBE GAB DIE KRAFT/ GOTT GAB DEN SIEG".

Podczas obecnego remontu, tablica ta została zastąpiona inną tablicą w języku niemieckim, następującej treści:
Die sich im leben bekriegten legen im tode vereint ein vaterland beweint die sieger und die besiegten
co w przetłumaczeniu na j. polski brzmi:
Ci, którzy walczyli za życia, zjednoczeni są w śmierci, ojczyzna opłakuje zwycięzców i pokonanych

Obszar cmentarza składa się z dwóch połączonych schodami tarasów.
Układ grobów regularny z nagrobkami w formie dużych krzyży żeliwnych jedno- i dwuramiennych i małych łacińskich i maltańskich oraz betonowych stel z żeliwnymi tablicami, osadzone na betonowych cokolikach.
Na cmentarzu pochowano 491 żołnierzy w 53 pojedynczych grobach i 52 mogiłach zbiorowych:
109 żołnierzy austrowęgierskich z: 18,36,98 Pułku Piechoty oraz z 4 T.K.J.R.
190 żołnierzy niemieckich z: 46 Pruskiego Pułku Piechoty, 46 Pruskiego Rezerwowego Pułku Piechoty, 3 i 22 Bawarskiego Pułku Piechoty, 13 Bawarskiego Rezerwowego Pułku Piechoty, 21 Bawarskiego Batalionu Pionierów, 19 i 21 Bawarskiej Kompanii Pionierów
192 żołnierzy rosyjskich z – 34 Pułku Piechoty
Polegli w okresie od listopada 1914 do maja 1915 r. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków w 2013 roku.
Remont cmentarza przeprowadzono wg. dokumentacji archiwalnej w latach 2022/2023, jest wizytówką gminy Sękowa, oby tylko był na bieżąco utrzymany.

***

Na cmentarzu wojennym nr 79 w Sękowej, w grobie zbiorowym nr 75 wraz z 35 towarzyszami broni spoczywa Polak Andrzej Szukała z Wielkopolski, urodzony 26.10.1886 r. w miejscowości Scharfenort (Ostroróg), pow. Szamotuły. Z rodzicami mieszkał w Kaźmierzu koło Szamotuł, tam się ożenił i stamtąd powołano go do wojska. Wcielony został do Armii Niemieckiej i należał do 46 Pruskiego Pułku Piechoty - 9. kompania. Zginął w Sękowej 2 maja 1915 r. podczas tzw. Bitwy pod Gorlicami, osierocił syna Waleriana. Grobem opiekuje się Rodzina z Poznania m. in. siostry Lidia i Krystyna z mężami oraz moja skromna osoba - dziękuję!

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 79 w Sękowej</strong>

Wróć do spisu obiektów