Cmentarz wojenny nr 78 w Ropicy Ruskiej - Górnej

Cmentarz wojenny nr 78 w Ropicy Ruskiej dziś Górnej został zaprojektowany przez Hansa Mayra
Zbudowany jest na planie symetrycznego wieloboku i otoczony murem kamiennym. Znajdujące się od strony południowej, poprzedzone schodami i podestem wejście zamyka jednoskrzydłowa drewniana furtka.

W 38 grobach zbiorowych i 45 pojedynczych pochowano 133 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 178 z rosyjskiej. Z spośród 311 pochowanych, 36 żołnierzy w tym 5 Rosjan znanych jest z nazwiska, stopnia, jedn. woj. oraz daty śmierci.
Groby rozmieszczone są rzędami w symetrycznie rozplanowanych kwaterach. Występują tu nagrobki w formie żeliwnych krzyży łacińskich z datą „1915” i małych żeliwnych krzyży lotaryńskich.

Jest to jedno z najbardziej monumentalnych i wybitnych krajobrazowo dzieł tego projektanta. Głównym akcentem tego cmentarza są widoczne nawet ze wsi, z dołu 4 kamienne słupy przykryte betonową belką, które widziane z pewnego oddalenia przypominają portal starożytnej świątyni. Przed nim znajduje się drewniany krzyż, nakryty blaszanym, półkolistym zadaszeniem.

Cmentarz został wyremontowany w latach 2022/2023. Elementem centralnym jest nowy drewniany krzyż o wysokości około 5 m, nakryty metalowym daszkiem. Od bramy do centralnego krzyża prowadzi wysypana drobnym tłuczniem droga.

Na murze z tyłu, od wewnątrz cmentarza pomiędzy pylonem z lewej strony, a słupem z ciosów piaskowca wyryty może przez jeńca, który budował cmentarz, napis: ΠΑΜЯΤНИ drugi taki wyraz na na murze ogrodzeniowym na zewnątrz od strony wschodniej a w pobliżu tego pierwszego jest wyryty napis ΠETPO. PYCИMKO i pod spodem data 1.8.1941 prawdopodobnie w tym miejscu zostal rozstrzelany.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 78 w Ropicy Ruskiej - Górnej</strong>

Wróć do spisu obiektów