Cmentarz wojenny nr 140 Tursko - Zapotocze

Cmentarz wojenny nr 140 Tursko - Zapotocze jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego lub Karla Schölicha w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice.

Jest dużym obiektem o powierzchni ponad 2000 m², znajduje się na wzgórzu, w lesie w przysiółku ZAPOTOCZE, niewidoczny z żadnej strony, jest trudny do odnalezienia. Otoczony jest murkiem kamiennym z betonowym daszkiem. Brama wejściowa dwuczęściowa wykonana ze stalowych kształtowników. Pomnik centralny to wysoki dziewięciometrowy betonowy krzyż łaciński, stojący na wysokim kamiennym postumencie. Nie posiada tablicy inskrypcyjnej.

Na cmentarzu znajdują się krzyże nagrobne projektu H. Mayera, na niskich betonowych cokołach żeliwne krzyże pojedyncze i triady, a także betonowe stele z tablicami imiennymi na licu.

W 14 grobach zbiorowych i 242 pojedynczych pochowano 208 żołnierzy austro-węgierskich (w tym kilkudziesięciu Czechów), 43 niemieckich m.in. z 1 i 3 Pułku Piechoty Gwardii Cesarstwa Niemieckiego i aż 148 rosyjskich. Większość z nich poległa w pierwszych dniach maja 1915 r., na początku bitwy (operacji) gorlickiej, ale znaleźć można także daty śmierci od grudnia 1914 r. do marca następnego roku. Wśród pochowanych jest m.in. 18 podoficerów, 2 oficerów – leutnant (podporucznik) Friedrich Plessel I.R.18 i Victor Thomac H.I.R. 302

W latach 2003-2005 cmentarz doczekał się prawdziwego remontu kapitalnego ze środków budżetu państwa oraz VDK Kassel. Został odbudowany kamienny mur, a pracująca tu w ramach obozów integracyjnych młodzież z Niemiec i Polski oczyściła i uporządkowała bardzo zaniedbane pole grobowe. Cmentarz posiada tablicę informacyjną. Brak planu cmentarza. Zdjęcia wykonałem 10 kwietnia 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 140 Tursko - Zapotocze

Wróć do spisu obiektów