Cmentarz wojenny nr 138 w Bogoniowicach

Cmentarz wojenny nr 138 w Bogoniowicach jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego. Cmentarz znajduje się w bezpośrednio przy drodze Bobowa -Tarnów nr 977. Założony został w miejscu ciężkich walk toczonych od 2 maja 1915 r. w ramach ofensywy gorlickiej.

Cmentarz ma kształt trójkąta o ściętym wierzchołku i o powierzchni około 820 m². Jest kilkupoziomowy, w środku ogrodzenia od strony drogi znajduje się dwuskrzydłowa metalowa bramka oraz schody na pierwszy poziom cmentarza. Został ogrodzony: z trzech stron kamiennym murem, a od strony szosy metalowym płotkiem. W dwóch narożnikach ogrodzenia od strony drogi znajdują się kamienne kapliczki w formie baszt przykryte gontem. Od strony cmentarza znajdują się w nich otwory wejściowe. Pierwotnie w kapliczkach znajdowały się tablice z inskrypcjami, obecnie są tam tylko ich fragmenty. Na wprost wejścia, u samej góry pagórka znajduje się pomnik centralny, zbudowany z kamiennych bloczków, na nim znajduje się duży krzyż. Całość jest przykryta daszkiem.
Pole grobowe podzielone jest na tarasy trzema niskimi murkami. Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie:
– wysokich kamiennych postumentów, zwieńczonych równoramiennymi krzyżykami.
– niskich kamiennych steli, zakończonych o pochyłych ścianach bocznych, osadzonych na murkach.
Na nagrobkach wykute są informacje o pochowanych.

Na cmentarzu jest pochowanych 102 żołnierzy w 11 grobach zbiorowych oraz 35 pojedynczych poległych w marcu i maju 1915 roku:

- 63 żołnierzy Austro-Węgier m.in. z 10 I.R., 21 I.R., 16 I.R., 18 I.R., 30 I.R., 80 I.R., 98 I.R., HIR 2, HIR 5, HIR 7, HIR 8, HIR 10, HIR 16, HIR 17, HIR 19, HIR 21, HIR 24, HIR 26, HIR 30
- 10 żołnierzy Imperium Rosyjskiego
- 29 Niemców m.in. z 3 Pułk Piechoty Gwardii Cesarstwa Niemieckiego, 4 Pułk Piechoty Gwardii Cesarstwa Niemieckiego.

Ozdobą cmentarza jest położony w jego centralnej części (grób nr 6) nagrobek rotmistrza Oswalda von Richthofena z 2 GARDE ULANEN R.G.T. poległego 3 maja 1915 roku wg. J. Drogomira (na steli nagrobnej znajduje się inna data śmierci - 14 maj 1915 r) Pomimo istniejącej legendy nie należał on do bliskiej rodziny asa lotnictwa na froncie zachodnim Czerwonego Barona - Manfreda von Richthofena.
Cmentarz jest w bardzo dobrym stanie, niedawno wyremontowano go.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 138 w Bogoniowicach

Wróć do spisu obiektów