Cmentarz wojenny nr 135 w Zborowicach

Cmentarz wojenny nr 135 w Zborowicach jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, wybudowany na terenie jego okręgu IV Łużna. Zaprojektowany przez architekta Antona Müllera (w starszej literaturze błędnie Jana Szczepkowskiego) jako kwatera na cmentarzu parafialnym o powierzchni 290 m².

Założony na planie wydłużonego prostokąta, otoczony pomnikowymi drzewami, opada on w stronę wejścia zgodnie ze spadkiem terenu. Ogrodzony jest słupkami z kamienia łupanego, przykrytymi betonowym daszkiem, pomiędzy którymi przebiega stalowa rura. W dolnej części kwatery znajduje się dwuczęściowa metalowa bramka wejściowa.

Betonowy krzyż centralny położony w najwyższej części kwatery, na kamiennym cokole. Na niewidocznych polach grobowych krzyże żeliwne, typowe, w jednej wersji, na cokołach w trzech wersjach. (Pierwotnie były tu krzyże drewniane - patrz zdjęcie arch.).
W 6 grobach zbiorowych i w 22 pojedynczych pochowano tu 74 żołnierzy, w tym 49 z armii niemieckiej, 23 z armii austro – węgierskiej i dwóch z armii rosyjskiej, poległych w styczniu-maju 1915 r. Pochowani tu żołnierze polegli podczas walk zarówno zimowych jak i majowych o strategicznie położone skrzyżowanie dróg leżące na ważnym szlaku zaopatrzeniowym tego odcinka frontu. Cmentarz posiada tablicę informacyjną.

Nazwiska poległych umieszczono na żeliwnych tablicach, zachowanych na kilku betonowych stelach. Mimo że cmentarz został odnowiony gruntownie w 2002 r. na dzień dzisiejszy (marzec 2015) wymaga dalszej koniecznej renowacji.

Zdjęcia wykonałem 27 marca 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 135 w Zborowicach

Wróć do spisu obiektów