Cmentarz wojenny nr 156 w Siedliskach koło Tuchowa

Cmentarz wojenny nr 156 w Siedliskach jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Zaprojektowany przez Heinricha . Pierwotnie był usytuowany w zagajniku nieopodal drogi. Szczątki pochowanych oraz urządzenie cmentarza przeniesiono w 1937 r. w nowe miejsce na cmentarzu parafialnym. W odróżnieniu od pierwotnego układu, groby żołnierzy austro-węgierskiej znajdują się po prawej stronie, a groby żołnierzy armii rosyjskiej znajdują się po lewej, patrząc od strony wejścia. Numeracja grobów nie została skorygowana i odpowiada numeracji na planie przed przeniesieniem cmentarza.

Kwatera założona jest na planie prostokąta i ogrodzona od strony północno-zachodniej płotem z metalowych prętów, z pozostałych stron – betonowymi, prostopadłościennymi słupami, połączonymi płotem z metalowych prętów. Wejście znajdujące się od strony północno-zachodniej zamykane jest dwuskrzydłową furtką z żelaznych prętów. Główny element cmentarza stanowi osadzona na prostokątnym postumencie z datami „1914 1915” na licu rzeźba, przedstawiająca postać nagiego mężczyzny niosącego wieniec z liści dębu. Rzeźba chroniona jest dwuspadowym zadaszeniem z ząbkowanymi krawędziami, podtrzymywanymi przez cztery metalowe pręty.

Ujęte w betonowe obramowania groby rozmieszczone są wzdłuż bocznych ogrodzeń oraz przed pomnikiem. Przed tym grobem znajduje się krzyż łaciński z metalowych rur. Nagrobki mają formę prostopadłościennych, betonowych postumentów, zwieńczonych żeliwnymi krzyżami maltańskimi lub małymi, żeliwnymi krzyżami lotaryńskimi. W jednym grobie zbiorowym i 20 pojedynczych pochowano tu 10 żołnierzy austro-węgierskich i 15 żołnierzy rosyjskich. Znane są nazwiska dwóch pochowanych żołnierzy.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 156 w Siedliskach koło Tuchowa

Wróć do spisu obiektów