Cmentarz wojenny nr 120 w Łużnej

Cmentarz wojenny nr 120 – Łużna - Podbrzezie to żołnierskie miejsce pochówku z czasów I wojny światowej zlokalizowane w Łużnej, w przysiółku Podbrzezie. Cmentarz znajduje się w północnej części wsi, na skraju lasu w pobliżu drogi Łużna - Staszkówka.

Cmentarz zbudowany jest na planie prostokąta o powierzchni 1689 m2, zaprojektował kierownik artystyczny okręgu IV Jan Szczepkowski. Od przodu ogrodzony jest drewnianym płotem sztachetowym z kamienną, zwieńczoną krzyżem bramą pośrodku. Wejście zamknięte jest dwuskrzydłowymi drewnianymi wrotami. Z pozostałych stron cmentarz otoczony jest (patrząc od wejścia):
- z lewej płotem drewnianym
- z prawej oraz tylnej części kamiennym murem.

Na cmentarzu znajduje się 27 mogił zbiorowych i 115 pojedynczych ułożonych rzędowo, prostopadle do głównej osi. Pochowanych jest 416 (lub 417) żołnierzy z 9, 10, 11, 16, 18 i 20 Pułku Piechoty Honwedów armii austro-węgierskiej. Byli to Węgrzy polegli głównie w kwietniu i maju 1915 r. w czasie Bitwy pod Gorlicami.

Pośrodku cmentarza znajduje się obłożony piaskowcem pomnik w kształcie sarkofagu zwieńczony kamiennym krzyżem. Na przedniej ścianie umieszczona jest tablica z epitafium następującej treści:

TRAGT DES FRÜHLINGS QELLENDE BLÜTEN VORBEI
UND DES SOMMERS GOLDENE GARBEN
UND DIE LESE DES WEINS IM ROTEN HERBST,
DAß WIR GETREUEN,
AM SEGEN, FÜR DEN WIR STARBEN,
UNS MITERFREUN.

Co można przetłumaczyć jako:

PRZECHODZCIE OBOK NAS Z BUJNYMI KWIATAMI WIOSNY
I Z LATA ZŁOTYMI SNOPAMI
I Z WINNYMI GRONAMI CZERWONEJ JESIENI,
BYŚMY MY WIERNI TEJ ZIEMI, ZA KTÓRĄ UMARLIŚMY,
BŁOGOSŁAWIEŃSTWAMI JEJ
WSPÓLNIE Z WAMI CIESZYĆ SIĘ MOGLI.

Cmentarz po remoncie w dobrym stanie, warto go odwiedzić. Zdjęcia wykonałem 23 marca 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 120 w Łużnej

Wróć do spisu obiektów