Cmentarz wojenny nr 117 w Staszkówce

Cmentarz wojenny nr 117 w Staszkówce jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego ?, znajdujący się w centrum wsi, przy drodze do Ciężkowic, obok kapliczki.
Zbudowany jest na planie prostokąta o łącznej powierzchni 650 m², otoczony od północy murem kamiennym o wysokości około 1 metra a z pozostałych stron kamiennymi słupami, połączonymi drewnianymi sztachetami. Od frontu znajduje się murowana kapliczka, z której z dwóch stron znajdują się wejścia na cmentarz poprzez drewniane furtki.

Na cmentarzu pochowanych jest łącznie 288 żołnierzy rosyjskich, spośród których zidentyfikowano 6. poległych w I wojnie światowej. W 25 grobach zbiorowych (nagrobki w formie potrójnych żeliwnych krzyży lotaryńskich osadzonych na betonowym cokole) oraz 67 pojedynczych (nagrobki w formie pojedynczych żeliwnych krzyży lotaryńskich osadzonych na betonowym cokole) poległych w dniu 2 maja 1915 roku. Polegli żołnierze służyli m.in. w 10 i 124 Woroneskim Pułku Piechoty.

Obiekt był remontowany, ale na dzień dzisiejszy (marzec 2015) wymaga dalszych prac remontowych w szczególności należy uzupełnić zdewastowane krzyże nagrobne.

Z tego cmentarza dobrze widoczny jest cmentarz nr 118 leżący na przeciwległym wzgórzu, co widać na niektórych zdjęciach zamieszczonych w galerii.

Zdjęcia wykonałem 27 marca 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 117 w Staszkówce

Wróć do spisu obiektów