Cmentarz wojenny nr 233 w Rabce

Cmentarz wojenny nr 233 w Rabce jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej. Zaprojektowany przez Gustawa Ludwiga jako wojskowa kwatera na Starym Cmentarzu Komunalnym w Rabce-Zdroju.
Kwatera założona na planie prostokąta, otoczona ogrodzeniem z kamiennych słupów, połączonych parami metalowych poręczy. Wejście znajduje się od strony zachodniej. Głównym elementem kwatery jest ściana pomnikowa z kamiennym krzyżem. U podstawy krzyża znajduje się biało-czerwona tabliczka z napisem: „MOGIŁY/ ŻOŁNIERZY/ POLEGŁYCH/W WALKACH/ W OKRESIE/ I WOJNY/ ŚWIATOWEJ/ W LATACH/ 1914-1918” oraz z białym krzyżem maltańskim.

Występują tu nagrobki w formie kamiennych steli z żeliwnym krzyżem maltańskim i motywem wieńca laurowego oraz datą „1914”. Na stelach umieszczono owalne, emaliowane tabliczki z informacjami o poległych. Obecnie w obrębie kwatery znajduje się 5 mogił ziemnych, obramowanych betonowym krawężnikiem.

W jednej mogile zbiorowej i w 17 pojedynczych pochowano na nim 17 żołnierzy austro-węgierskich i 26 rosyjskich. Wśród pochowanych znajduje się żołnierz 4 pp Legionów sierżant Błażej Mazurek, który zmarł 8.12.1914 r. Większość spoczywających tu żołnierzy zmarła w szpitalach wojskowych w Rabce w latach 1915-1917.
Cmentarz jest w dobrym stanie.