Cmentarz wojenny nr 107 w Bieczu

Cmentarz żydowski w Bieczu znajduje się przy ul. Tysiąclecia i został założony w połowie XIX w. Zlokalizowany jest w północnej części miasta, na wzgórzu Nęckówka, nieopodal lasku Grabiny. Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Kamienne nagrobki wykorzystywano do utwardzania nawierzchni w mieście. W latach 1941-1942 hitlerowcy rozstrzeliwali tu Żydów, których pochowano w zbiorowej mogile.

Na powierzchni 0,2 ha zachowało się około 20 nagrobków, wykonanych z piaskowca. Zachowały się inskrypcje nagrobne w języku hebrajskim i polskim. Na terenie kirkutu znajdowała się kwatera żydowskich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej – w dokumentach archiwalnych zanotowana jest jako kwatera cmentarza wojennego nr 107, zaprojektowana przez niemieckiego architekta - porucznika Hansa Mayra. Pochowano tu 3 żołnierzy armii austro-węgierskiej wyznania mojżeszowego, byli to: Emil Lustig ( I.R. 36) Moritz Berkowicz (H.I.R.11) i Meir Birn z 57 Pułku Piechoty - Tarnów. Zginęli na początku maja 1915 r. Trzy mogiły zlokalizowane były w dolnej części cmentarza. Betonowe macewy na ich grobach były prawdopodobnie identyczne z tymi w Grybowie i Gorlicach. Groby znajdowały się na pierwszym planie powyższego zdjęcia.

Na zbiorowych mogiłach rozstrzelanych podczas II wojny światowej Żydów (lata 1941-1942), wystawiono pomnik z napisem w języku polskim i hebrajskim: "Pamięci Żydów z Biecza i okolic zamordowanych przez zbirów hitlerowskich w obozach, getcie i lasach w lasach 1939-1945. Pomnik ten odnowiono w roku 1966 z funduszów American Jewish Joint Distribution Committee, JDC, zwany też w skrócie Joint (ang. Amerykańsko-Żydowski Połączony Komitet Rozdzielczy)

Cmentarz otacza współczesne ogrodzenie murowano-stalowe z siatką z niezamkniętą bramką wejściową.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 107 w Bieczu

Wróć do spisu obiektów