Cmentarz wojenny nr 32 w Szerzynach

Cmentarz wojenny nr 32 w Szerzynach jest cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jagera znajdujący się w powiecie tarnowskim, w gminie Szerzyny.

Obiekt znajduje się od przy drodze do Swoszowej. Zajmuje powierzchnię około 414 m² (23x18) założony jest na planie prostokąta i otoczony jest kamiennym murem przykryty betonowym daszkiem. Wejście znajduje się od strony północnej. Poprzedzone jest niewielkim na rowie mostkiem z kutymi barierkami oraz z czteroma betonowymi schodami. W ogrodzeniu znajdują się dwuskrzydłowe, żelazne wrota zwieńczone małym krzyżem. Na linii tylnego ogrodzenia cmentarza znajduje się kamienny pomnik w postaci krzyża o wysokości 5.5 m, na którym znajduje się inskrypcję w języku niemieckim:

„SCHENKT UNS EINE MINUTE DER ANDACH/ WIR GEBEN JAHRE UNSERES LEBEN FÜR EUCH”

tłumaczenie:

"Ofiarujcie nam minutę modlitwy, dla Was oddaliśmy lata naszego życia"

Nagrobki są ustawione w dwóch równych rzędach, wzdłuż alejki oraz po jednym rzędzie wzdłuż ogrodzenia. Na cmentarzu znajdują się krzyże w różnych wersjach: krzyże żeliwne, łacińskie i lotaryńskie na betonowych cokołach. Znane są nazwiska Rosjan, gdyż na tym terenie w czasie działań wojennych stacjonował tu szpital polowy. Cmentarz jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Jest bardzo zadbany i otoczony opieką. Posiada tablicę informacyjną.

Na cmentarzu pochowanych jest 134 żołnierzy w 7 grobach zbiorowych oraz 30 pojedynczych poległych w grudniu 1914 oraz na początku maja 1915 roku:

• 117 Rosjan z jednostek: 101 Permski Pułk Piechoty, 105 Orenburski Pułk Piechoty, 121 Penzeński Pułk Piechoty, 127 Putywlański Pułk Piechoty, 124 Woroneski Pułk Piechoty
• 17 Austriaków m.in. z : 57 IR, 18 LIR, 19 LIR, 33 Pułk Piechoty k.k. Landwehry
• Znane są nazwiska 10 pochowanych.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 32 w Szerzynach</strong>

Wróć do spisu obiektów