Cmentarz wojenny nr 103 w Pagorzynie

Cmentarz wojenny nr 103 w Pagorzynie jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra.
repliki zegarków Cmentarz znajduje się w masywie leśnym, kilkadziesiąt metrów poniżej szczytu Łysej Góry (449 m n. p. m.). Założony jest na planie niesymetrycznego wieloboku. Pierwotnie był ogrodzony płotem z obrobionych drewnianych żerdzi. Element centralny stanowił wysoki drewniany krzyż z daszkiem typu „łacińskiego”.

Występują tu nagrobki w formie żeliwnych, ażurowych krzyży łacińskich i lotaryńskich oraz krzyży maltańskich z owalnymi tabliczkami, umieszczonych na wysokich cokołach. Cmentarz był poddawany renowacji, która częściowo przywróciła jego pierwotny wygląd.

W 13 grobach zbiorowych i 4 pojedynczych pochowano 14 żołnierzy z armii niemieckiej i 166 z rosyjskiej. Obecnie, po prowizorycznym remoncie obiekt jest w dobrym stanie. Krzyże wraz z postumentami poustawiano na nowo na mogiłach których krawędzie obłożono kamieniami. Widoczne 4 słupki HV

omega repliki Z cmentarza tego możemy w ciągu niespełna pół godziny dotrzeć do cmentarza nr 102 w Wójtowej. Przez las prowadzi ścieżka dobrze oznakowana za pomocą namalowanych na drzewach krzyży w kolorze żółtym. ( na innych drogach cmentarnych są raczej kwadraty biało/czarne) Można na niej spotkać 2 austriackie słupy informacyjne, pierwszy po przejściu 100 m, drugi 300 m od cmentarza 102. W trakcie marszu widzimy widoczne ślady rowów strzeleckich oraz sporą ilość głębokich okopów i leje po wybuchach.

Zdjęcia wykonałem 10 marca 2015 r. i ostanie osiem 28.03.2020 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 103 w Pagorzynie

Wróć do spisu obiektów