Cmentarz wojenny nr 99 w Kobylance

Cmentarz wojenny nr 99 w Kobylance jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej. Obiekt zaprojektował Hans Mayr.
Położony przy drodze Zagórzany – Kobylanka, w pobliżu dawnego dworu, do którego należała kaplica, stanowiąca główny element kompozycji cmentarza. Wznosi się ona wśród koron drzew otoczona niskim ceglanym cokołem z kratą z żelaznych sztab. Przed tą kapliczką uszeregowano 4 zbiorowe mogiły 22 niemieckich żołnierzy, którzy wszyscy znani są z nazwiska, z przynależności do jedn. wojskowej i daty śmierci. Polegli 3 maja 1915 r. w bitwie pod Gorlicami.

Oś kompozycyjna cmentarza dostosowana do wejścia do kaplicy. Wejście główne tworzy murowany, skośnie zadaszony portal z lekko łukowatym otworem metalowej furtki. Groby oznaczono betonowymi stelami na których umocowano żeliwne tablice z krzyżem kawalerskim pomiędzy liśćmi dębowymi oraz nazwiskami poległych i informacją o przynależności pułkowej. Żołnierze służyli w pruskich pułkach piechoty 46 i 58 oraz w pruskich pułkach rezerwowych piechoty 271 i 272.

Na cmentarz prowadzi brama wykonana z cegieł a całość ogrodzona jest płotem z metalowych prętów, stojącym na niewielkiej podmurówce. Obecnie sam obiekt jak i kapliczka są w doskonałym stanie po remoncie.

Zdjęcia wykonałem 17.02.2015 r. i 29.11.2019 r.

Galeria zdjęć <strong>Cmentarz wojenny nr 99 w Kobylance</strong>

Wróć do spisu obiektów