Cmentarz wojenny nr 102 w Wójtowej

Cmentarz wojenny nr 102 w Wójtowej jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra.
Cmentarz znajduje się na południowy wschód od wsi, na skraju lasów Łysej Góry. Do cmentarza tego łatwo można trafić kierując się we wsi w drogę polną wskazaną przez betonowy słup informacyjny. Nią przez pole pod górę do krawędzi lasu, gdzie za młodymi brzózkami ukazuje się solidny murek betonowy, którym cmentarz jest ogrodzony.

Zbudowany jest na planie prostokąta i otoczony betonowym murem. Wejście znajdujące się od strony płd.- wsch., zamykane jest jednoskrzydłową, drewnianą furtką.
Głównym elementem cmentarza jest kamienny pomnik w formie ustawionego na cokole z wnęką na tablicę inskrypcyjną. Na tylnej ścianie pomnika umieszczony jest kamienny krzyż.

Groby mają układ regularny, rzędowy. Oznaczone są małymi żeliwnymi krzyżami maltańskimi oraz żeliwnymi krzyżami lotaryńskimi na niskich cokołach. Mogiły są obetonowane opaskami.

W 8 grobach zbiorowych i 17 pojedynczych pochowano 29 żołnierzy z armii niemieckiej, 6 z rosyjskiej i jednego żołnierza z armii austro-węgierskiej o swojskim nazwisku Franz Klimek (data śmierci 30.06.1917 – pomyłka, lub może jest to pochowany tutaj żołnierz z tej wsi, wywodzący się z jednostki woj. I.R. 20) Nie zidentyfikowano 3.
Cmentarz wymaga remontu w szczególności betonowego ogrodzenia.

Z prawej strony cmentarza (patrząc od wejścia) prowadzi w górę przez las ścieżka do cmentarza nr 103. Szlak do cmentarza jest dobrze oznakowany za pomocą namalowanych na drzewach krzyży w kolorze żółtym. ( na innych drogach cmentarnych są raczej kwadraty biało/czarne) Można na niej spotkać 2 austriackie słupy informacyjne, pierwszy po przejściu 300 m, drugi 100 m od cmentarza 103.W ciągu pół godziny jesteśmy na miejscu. W trakcie marszu widzimy widoczne ślady rowów strzeleckich oraz sporą ilość głębokich okopów i leje po wybuchach.

Zdjęcia wykonałem 10 marca 2015 r.

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 102 w Wójtowej

Wróć do spisu obiektów