Cmentarz wojenny nr 101 w Libuszy

Cmentarz wojenny nr 101 w Libuszy jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej, zaprojektowany przez Hansa Mayra.
Liczący 98 m kwadratowe cmentarz położony wśród pól uprawnych, w południowo - zachodniej części wsi. Usytuowany jest prawdopodobnie na miejscu starego cmentarza cholerycznego. Zbudowany jest na planie prostokąta i otoczony był metalowym płotem z 14 betonowymi słupami (w lutym 2015 r. zastałem ślady ogrodzenia, bez furtki, podejrzewam że częściami metalowymi zainteresowali się złomiarze)
Do środka cmentarza prowadziła metalowa, dwuskrzydłowa furtka. Pierwotnie elementem głównym był wysoki, drewniany krzyż typu "rosyjskiego" z dwuspadowym zadaszeniem osadzony na niskim, kamiennym cokole – patrz zdj. arch. – dzisiaj jedyne ślady po nim to resztki jego kamiennego postumentu położone obok rosnącego dębu.

Zachowały się cztery nagrobne, żeliwne krzyże lotaryńskie z wieńcem dębowym, jeden z nich urwany poniżej ramion krzyża. Cmentarz bardzo zaniedbany, wymaga natychmiastowego remontu!!replica Tag Heuer
W trzech mogiłach zbiorowych i w czterech pojedynczych, pochowano tu 51 żołnierzy rosyjskich nieznanych ani z imienia, ani z nazwiska.

Na cmentarzu cywilnym w Libuszy pochowano 6 żołnierzy: trzech z armii rosyjskiej, dwóch z armii austro – węgierskiej i jeden z armii niemieckiej, wszyscy znani są z nazwiska i imienia, zginęli w lutym 1915 r. Położenie grobu jest mi znane - wystąpiły lokalne niejasności.

Zdjęcia znajdujące się w galerii wykonałem w latach 2015 - 2019

orologi replica

Galeria zdjęć Cmentarz wojenny nr 101 w Libuszy

Wróć do spisu obiektów